Stejné místo, jiný šampionát i opakování historie. Co jste o MS v hokeji 2023 nevěděli

Mnozí hokejoví fanoušci po bronzovém úspěchu českého týmu v roce 2022 již s nadšením vyhlížejí další ročník šampionátu. Mistrovství světa v hokeji 2023 již zná svého pořadatele, kterým po zrušeném Rusku budou dvě země: Finsko a Lotyšsko. Hráči se tak znovu podívají do hal v Tampere a Rize. Co o pořadatelských zemích či stadionech víme? A jak často se IIHF rozhodla místo konání nakonec změnit? Redakce CNN Prima NEWS vám přináší přehled zajímavostí.

Otázka kolem pořadatele pro již 87. ročník hokejového mistrovství světa byla na konci května 2022 zodpovězena. Mezinárodní hokejové federace (IIHF) po zhodnocení situace na Ukrajině rozhodla, že se šampionát v roce 2023 nebude konat v ruském Petrohradu, nýbrž ve dvou zemích, které hostily poslední dvě mistrovství: ve Finsku a Lotyšsku.

Za českým mančaftem do Finska

Od 12. do 28. května 2023 se národní výběry šestnácti zemí utkají o nejcennější kovy v hokejistům již známých městech – Rize a Tampere. Češi, stejně jako na dosud posledním šampionátu, základní skupinu odehrají ve finském Tampere. Rozdíl představuje pouze název skupiny a její členové. O zopakování medailového triumfu tentokrát zabojují ve skupině A, stejně jako zlatí hostitelé Finové.

Ve skupině A se o postup do čtvrtfinále utkají:

 1. Finsko
 2. Švédsko
 3. ČESKO
 4. Německo
 5. Dánsko
 6. Francie
 7. Rakousko
 8. Maďarsko

Kde budou Češi fandit?

Stejně jako v roce 2022 bude pro hokejisty ze skupiny A v nadcházejícím šampionátu připraven nový a moderní stadion Nokia Arena, kterému se též přezdívá Tampere Deck Arena nebo Uros Live Arena. Plně vyprodaný stánek pojme více než třináct tisíc diváků. Z naplněné kapacity se naposledy těšili zejména finští hokejisté.

Ani čeští fanoušci si však nenechali, a pravděpodobně ani nenechají, ujít možnost podpořit své reprezentanty přímo v dějišti šampionátu. Z Prahy do Finska létají přímé spoje, konkrétně do Helsinek, kam cesta trvá zhruba dvě hodiny. Přejezd vlakem do Tampere pak cestujícím zabere zhruba 90 minut.

A stejně tak je příznivý i časový posun, ve Finsku je pouze o hodinu více než v Česku. Ti, kteří si chtějí cestu do Tampere užít i s pohledem na finskou krajinu, mohou pro cestu na šampionát zvolit autobus nebo vlastní auto.

Hala, která bude hostit zápasy základní skupiny A, dvě čtvrtfinále, všechna semifinále a zápasy o medaile, byla slavnostně zprovozněna teprve v roce 2021 a nabízí řadu technologických vymožeností. Na diváky čekají například moderní LED obrazovky, které jsou nainstalované po celé délce tribun. Díky nim mohou fanoušci sledovat nejen samotnou hru, ale také řadu vizuálních efektů.

Kulturní město Tampere

Při čekání na zápasy si mohou diváci užít i okolí. Tampere je se zhruba 240 tisíci obyvateli třetím největším městem Finska. Jedná se o kulturní město, které nabízí řadu muzeí či kostelů. Za zmínku stojí i Tamperská katedrála proslulá tím, že se na jejích zdech nachází obrazy nahých lidí. Stejně tak zajímavý je obraz Smrtky.

Pokud vás na kulturu neužije, Tampere se pyšní i zábavním parkem či továrními halami, které jsou přebudované na obchodní a zábavní centra. A co by to bylo za finské město, kdyby nenabízelo veřejné sauny. Ty se nejčastěji nachází na březích jezer, kterými je Tampere obklopeno.

Do Rigy i s fanoušky

Druhým dějištěm zápasů se pro 87. ročník šampionátu stala Riga. Lotyšská metropole bude hokejové mistrovství hostit potřetí v historii. Naposledy se hokejisté z celého světa v Rize sešli v roce 2021, rok po zrušeném mistrovství kvůli koronavirové pandemii. Jenže návrat šampionátu pro hráče nebyl naprosto ideální. Kvůli přetrvávající pandemii se národní týmy musely obejít bez fanoušků – kvůli obavám o zdraví všech zúčastněných hráli hokejisté před prázdným stadionem.

To se však v roce 2023 pravděpodobně změní. Pokud se koronavirová pandemie nevrátí v plné síle a pořadatelé nepřijmou bezpečnostní opatření, bude skupina B hrát na stadionu Arena Riga před více než 10 tisíci diváky. Pokud by se některý český fanoušek rád podíval na zápas šampionátu v Rize, může využít přímý let z Prahy, který zabere zhruba dvě hodiny, nebo cestu autobusem. Ta však trvá až 22 hodin. Stejně jako ve Finsku je i v Lotyšsku o hodinu více než v Česku.

Ve skupině B se o postup do čtvrtfinále utkají:

 1. Kanada
 2. USA
 3. Švýcarsko
 4. Slovensko
 5. Lotyšsko
 6. Norsko
 7. Kazachstán
 8. Slovinsko

Multifunkční Arena Riga, která bude hostit zápasy základní skupiny B a dvě čtvrtfinále, je největším hokejovým stadionem v Lotyšsku. Využívá jej zejména domácí klub Dinamo Riga působící v KHL. Díky své multifunkčnosti se hala může pyšnit konáním nejen sportovních, ale také hudebních a kulturních akcí. Plná kapacita je při takových akcích stanovena na zhruba 14 tisíc míst.

Za zmínku stojí samotná metropole pobaltské země. V Rize žije více než 600 tisíc obyvatel, historické centrum města je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou je Katedrální náměstí, mnohé však zaujme i Dům Černohlavců.

Z Tampere znovu do Tampere

Kvůli zmiňované situaci na Ukrajině se IIHF rozhodlo Rusku odebrat nejen možnost na šampionátu v roce 2023 startovat (stejný zákaz dostalo i Bělorusko), ale odebralo zemi i pořadatelský status. Hokejové mistrovství se tak namísto v Petrohradě bude konat právě v Rize a Tampere. Důvod je poměrně jednoduchý.

Finsko a Lotyšsko byly jedinými kandidáty na pořadatelství, proto šampionát uspořádají společně. O pořádání uvažovalo i Slovinsko s Maďarskem. Maďaři však svoji kandidaturu stáhli ještě před hlasováním o budoucím dějišti šampionátu. Důvodem bylo, že nechtěli turnaj pořádat bez Ruska. Potřetí v historii tak nastala ojedinělé situace, kdy jedno město hostilo šampionát dva roky po sobě.

Stát Město Termín pořádání šampionátu
Švédsko Stockholm 1969/1970
Švédsko/Finsko Stockholm/Helsinky 2012/2013
Finsko Tampere 2022/2023

Poprvé k takovému „úkazu“ došlo v letech 1969 a 1970, kdy se turnaje odehrávaly ve Stockholmu. Švédsko však nebyla první zemí, které bylo pořadatelství přiděleno. Tím bylo Československo. Vše však změnila invaze vojsk Varšavské smlouvy, po níž se Československo pořadatelství zřeklo. IIHF proto uspořádáním mistrovství pověřilo Švédsko.

Stejným způsobem Švédsko přišlo k pořádání šampionátu o rok později, tentokrát však kvůli roztržce mezi Kanadou a IIHF (více níže).

Podruhé se o pořadatelství podělil Stockholm s finskými Helsinkami. Původně se měl šampionát v roce 2012 odehrát pouze ve Finsku, nakonec však bylo schváleno, že se o pořadatelství podělí se Švédskem. První rok byla hlavním pořadatelem země tisíce jezer, druhý švédské království.

Války, rozpory s IIHF i problém s halami

Momenty, kdy se národní hokejové týmy vrací následující ročník šampionátu do stejných měst, jsou poměrně ojedinělé. Až tak výjimečné však nejsou situace, kdy se mění země, ve které se má šampionát odehrát. Případně, kdy se mistrovství ruší úplně. Na vině jsou stejně jako v roce 2023 války, jindy zase problémy se stadiony a výjimečně i neshody se samotnou IIHF.

Rok mistrovství Původní pořadatel Nový pořadatel Důvod
1940 Neměcko 2. světová válka
1944 Itálie 2. světová válka
1947 Velká Británie Československo zřeknutí pořadatelství
1958 Rakousko Norsko nedostavěná hala
1969 Československo Švédsko invaze vojsk Varšavské smlouvy
1970 Kanada Švédsko roztržka mezi Kanadou a IIHF
1976 Rakousko Polsko konání ZOH a MS v hokeji v Rakousku ve stejném roce
2003 Česko Finsko nedostavěná hala (prohození pořadatelství)
2020 Švýcarsko konoravitová pandemie
2021 Bělorusko a Lotyšsko Lotyšsko protesty v Bělorusku
2023 Rusko Lotyšsko a Finsko invaze na Ukrajinu

Dalším důvodem, kvůli němuž se děly změny, byla 2. světová válka. Šampionát v letech 1940 a 1944 se totiž vůbec nekonal. Těžká situace v zemi ovlivnila také pořádání hokejového mistrovství v roce 2021, kdy se o dějiště šampionátu měly podělit Bělorusko a Lotyšsko.

Vše však změnily násilím potlačované protesty proti znovuzvolenému Alexandru Lukašenkovi prezidentem Běloruska. Proti konání šampionátu v Minsku se postavil hlavní sponzor mistrovství – ŠKODA AUTO, který oznámil, že pokud se v Bělorusku mistrovství uskuteční, přestane IIHF financovat. Rozhodnutí bylo záhy učiněno – šampionát se konal pouze v Lotyšsku.

Sedm let kanadského trucování

Kuriózní byla situace v roce 1970, kdy se Kanada kvůli sporu s IIHF vzdala pořadatelství. Za následným sedmiletým odloučením Kanaďanů z takřka všech hokejových turnajů stála roztržka kolem startu profesionálů na mistrovství. IIHF prve povolila, aby na šampionátu startovalo až devět profesionálních hokejistů, kteří však nebudou z NHL. V lednu 1970 však padlo nové rozhodnutí – start profesionálu na MS v hokeji byl zrušen.

Web The IHLC připomíná, že důvodem bylo „vyrovnání podmínek“ proti zemím železné opony, které nasazovaly týmy profesionálních, ale technicky vzato amatérských hráčů. Kanada – coby strůjce moderního ledního hokeje – a další země, které by o účastní profesionálů na šampionátu uvažovaly, dostala jasné varování. Pokud by profesionály nasadila, byla by diskvalifikována z budoucích olympijských turnajů.

Pro mnohé se však jednalo o šok, když 4. ledna 1970 Kanada oznámila, že s okamžitou platností odstupuje ze všech mezinárodních soutěží – včetně mistrovství či olympiády. Do turnajů se vrátila až o sedm let později, i s hráči z NHL.

Kdo nejčastěji hostí MS v hokeji?

Spolupořádáním šampionátu v roce 2023 se Finsko v tabulce zemí, které nejčastěji hostí hokejové mistrovství, dělí o třetí příčku se Švýcarskem. Nejvíce turnajů se od roku 1920 odehrálo ve Švédsku. Druhé místo připadá Česku, potažmo Československu – kdy se turnaje odehrály na území dnes již samostatné České republiky. Do TOP 5 zemí se dosud jako poslední řadí Německo s devíti turnaji.

Počet hostování Stát Roky
12 Švédsko 1949, 1954, 1963, 1969, 1970, 1981, 1989, 1995, 2002, 2012, 2013, 2025
11 Československo (turnaje na území Česka) – Česko 1933, 1938, 1947, 1959, 1972, 1978, 1985, 1992, 2004, 2015, 2024
10 Švýcarsko 1928, 1935, 1939, 1948, 1953, 1961, 1971, 1990, 1998, 2009
10 Finsko 1965, 1974, 1982, 1991, 1997, 2003, 2012, 2013, 2022, 2023
9 Německo 1930, 1936, 1955, 1975, 1983, 1993, 2001, 2010, 2017
*V tabulce jsou zahnuty i budoucí šampionáty, které již znají svého pořadatele

Protipólem Švédska, které šampionát hostilo jedenáctkrát a v roce 2025 si připíše turnaj dvanáctý, jsou tři země: Bělorusko, Kanada a Slovinsko (v době svého pořádání mistrovství ještě Jugoslávie). Všechny tyto země turnaj hostily pouze jednou.

Tagy:
historie Švédsko město Finsko stadion zajímavosti hokej Lotyšsko Riga Rusko pořadatelství Tampere MS v hokeji 2023 Mistrovství světa v ledním hokeji kauzy Mezinárodní federace ledního hokeje

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.