Stejné místo, jiný šampionát i opakování historie. Co jste o MS v hokeji 2023 nevěděli

Hokejoví fanoušci po bronzovém úspěchu českého týmu v roce 2022 s nadšením vyhlížejí další ročník šampionátu. Mistrovství světa v hokeji 2023 již zná svého pořadatele, kterým po zrušeném Rusku budou dvě země: Finsko a Lotyšsko. Hráči se tak znovu podívají do hal v Tampere a Rize. Co o pořadatelských zemích, maskotovi či stadionech víme? A jak často se IIHF rozhodla místo konání nakonec změnit? Redakce CNN Prima NEWS vám přináší přehled zajímavostí.

Otázka kolem pořadatele pro již 87. ročník hokejového mistrovství světa byla na konci května 2022 zodpovězena. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) po zhodnocení situace na Ukrajině rozhodla, že se šampionát v roce 2023 nebude konat v ruském Petrohradu, nýbrž v zemích, které si rozdělily hostitelství posledních dvou mistrovství: ve Finsku a Lotyšsku.

Za českým mančaftem do Lotyšska

Od 12. do 28. května 2023 se národní výběry šestnácti zemí utkají o nejcennější kovy v hokejistům již známých městech – Rize a Tampere, kde se hokejové mistrovství světa odehrávalo v posledních dvou letech.

Češi měli původně šampionát znovu odehrát ve finském Tampere, neboť byli součástí skupiny A. To se však v září 2022 změnilo. Pořadatelské země mají právo prohození celků ve skupinách – a náležitě toho využily. Češi si tak vyměnili místo s hokejisty USA a nově patří do skupiny B. Zápasy základní skupiny tak odehrájí v lotyšské Rize.

Ve skupině B se o postup do čtvrtfinále utkají:

  1. Kanada
  2. ČESKO
  3. Švýcarsko
  4. Slovensko
  5. Lotyšsko
  6. Norsko
  7. Kazachstán
  8. Slovinsko

Do Rigy i s fanoušky

Pro 87. ročník šampionátu se stala jedním ze dvou dějišť zápasů Riga. Lotyšská metropole bude hokejové mistrovství hostit potřetí v historii. Naposledy se hokejisté z celého světa v Rize sešli v roce 2021, rok po zrušeném mistrovství kvůli koronavirové pandemii. Jenže návrat šampionátu pro hráče nebyl naprosto ideální. Kvůli přetrvávající pandemii se národní týmy musely obejít bez fanoušků – kvůli obavám o zdraví všech zúčastněných hráli hokejisté před prázdným stadionem.

To se však v roce 2023 změní. Koronavirová pandemie se v plné síle nevrátila, pořadatelé nepřijali bezpečnostní opatření, a tak se skupina B bude hrát na stadionu Arena Riga před více než 10 tisíci diváky, a to i těmi z Česka.

Fanoušci, kteří by rádi podpořili národní tým přímo z hlediště v Rize, mohou využít přímý let z Prahy, který zabere zhruba dvě hodiny, nebo cestu autobusem. Ta však trvá až 22 hodin. Naopak příznivější je časový posun. V Lotyšsku je pouze o hodinu více než v Česku.

Multifunkční Arena Riga, která bude hostit zápasy základní skupiny B a dvě čtvrtfinále, je největším hokejovým stadionem v Lotyšsku. Využívá jej zejména domácí klub Dinamo Riga působící v KHL. Díky své multifunkčnosti se hala může pyšnit konáním nejen sportovních, ale také hudebních a kulturních akcí. Plná kapacita je při takových akcích stanovena na zhruba 14 tisíc míst.

A jaká je samotná metropole pobaltské země? V Rize žije více než 600 tisíc obyvatel, historické centrum města je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou je Katedrální náměstí, mnohé však zaujme i Dům Černohlavců.

Boj o medaile proběhne ve Finsku

Stejně jako v roce 2022 bude pro hokejisty ze skupiny A v nadcházejícím šampionátu připraven nový a moderní stadion Nokia Arena, kterému se též přezdívá Tampere Deck Arena nebo Uros Live Arena. Plně vyprodaný stánek pojme více než 13 tisíc diváků. Z naplněné kapacity se naposledy nejvíce těšili finští hokejisté.

Ve skupině A se o postup do čtvrtfinále utkají:

  1. Finsko
  2. Švédsko
  3. USA
  4. Německo
  5. Dánsko
  6. Francie
  7. Rakousko
  8. Maďarsko

Pořadatelé lákají na moderní halu

Hala, která bude hostit zápasy základní skupiny A, dvě čtvrtfinále, všechna semifinále a zápasy o medaile, byla slavnostně zprovozněna teprve v roce 2021 a nabízí řadu technologických vymožeností. Na diváky čekají například moderní LED obrazovky, které jsou nainstalované po celé délce tribun. Díky nim mohou fanoušci sledovat nejen samotnou hru, ale také řadu vizuálních efektů.

Češi, kteří budou chtít zavítat do Tampere a sledovat buď týmy ze skupiny A, nebo podpořit české hokejisty v případě postupu do semifinále a finále, se nemusí obávat komplikovaných dopravních spojení. Z Prahy do Finska létají přímé spoje, konkrétně do Helsinek, kam cesta trvá zhruba dvě hodiny. Přejezd vlakem do Tampere pak cestujícím zabere zhruba 90 minut.

A stejně tak je příznivý i časový posun, ve Finsku je stejně jako v Lotyšsku pouze o hodinu více než v Česku. Ti, kteří si chtějí cestu do Tampere užít i s pohledem na finskou krajinu, mohou pro cestu na šampionát zvolit autobus nebo vlastní auto.

Kulturní město Tampere

Při čekání na zápasy si mohou diváci užít i okolí. Tampere je se zhruba 240 tisíci obyvateli třetím největším městem Finska. Jedná se o kulturní město, které nabízí řadu muzeí či kostelů. Za zmínku stojí i Tamperská katedrála proslulá tím, že se na jejích zdech nachází obrazy nahých lidí. Stejně tak zajímavý je i obraz Smrtky.

Pokud vás na kulturu neužije, Tampere se pyšní i zábavním parkem či továrními halami, které jsou přebudované na obchodní a zábavní centra. A co by to bylo za finské město, kdyby nenabízelo veřejné sauny. Ty se nejčastěji nachází na březích jezer, kterými je Tampere obklopeno.

Návrat ježka Spikyho

Mistrovství 2023 se nese převážně ve znamená opakování minulosti, to samé platí i o maskotovi. Fanoušky bude přímo v halách a jejich okolí bavit ježek Spiky. Toho diváci mohli, minimálně na televizních obrazovkách, zahlédnout už na šampionátu v roce 2021. Jedná se totiž o maskota, který dělal společnost vytištěným fanouškům a hokejistům v Rize rok po zrušeném mistrovství.

„Jsme rádi, že se Spiky představí širšímu hokejovému publiku. Bohužel, kvůli přísným protikoronavirovým opatřením, se nám to na šampionátu v roce 2021 nepodařilo. Ježek Spiky je skvělým řešením a hokejoví fanoušci si ho zamilují,“ věří manažer LOC Riga Edgars Buncis.

Pořádání hokejového mistrovství v režii Finska a Lotyšska v roce 2023 může přinášet řadu problémů. Organizační výbory obou zemí však zatím vždy dokázaly najít společnou řeč. Důkazem toho je i návrat Spikyho. „Rád bych vyjádřil poděkování svým finským kolegům, se kterými jsme k tomuto rozhodnutí dospěli rychle a profesionálně,“ dodal Buncis.

A proč zrovna ježek? Jde o jedno z nejběžnějších zvířat na světě, které je spojováno s tím, že je velmi chytré a pohotové. „Rychlost jeho reakcí mu může každý závidět. A přestože ježek není vůbec velký, vždy bojuje až do konce, přičemž využívá nejen bodliny, ale i své ostré zuby,“ doplnili organizátoři, kteří přednosti malého savce ve vztahu k hokeji vyzdvihují.

Logo ve znamení sounáležitosti

Spolupráci dvou národů na organizaci šampionátu v roce 2023 vyzdvihuje i oficiální logo mistrovství, které obsahuje prvky obou pořadatelských zemí – Finska a Lotyšska. Trofej z obou stran obklopují finská a lotyšská vlajka. „Působí tak dojmem pospolitosti a oslavuje turnaj šestnácti týmů. Stejně tak barva loga a celé vizuální pojetí vychází z finské a lotyšské vlajky,“ uvádí organizátoři.

Obě země si daly za cíl, aby téma MS v hokeji 2023 zdůrazňovalo sounáležitost a lidské emoce. O tom vypovídá i samotný slogan šampionátu: „Žijeme hrou.“ Jednoduchý vzkaz má připomínat všechny emoce, které hokej může vzbuzovat. „Vyhráváme i prohráváme. Ať se stane cokoli, držíme při sobě,“ dodali pořadatelé.

Z Tampere znovu do Tampere

Kvůli zmiňované situaci na Ukrajině se IIHF rozhodlo Rusku odebrat nejen možnost na šampionátu v roce 2023 startovat (stejný zákaz dostalo i Bělorusko), ale odebralo zemi i pořadatelský status. Hokejové mistrovství se tak namísto v Petrohradě bude konat právě v Rize a Tampere. Důvod je poměrně jednoduchý.

Finsko a Lotyšsko byly jedinými kandidáty na pořadatelství, proto šampionát uspořádají společně. O pořádání uvažovalo i Slovinsko s Maďarskem. Maďaři však svoji kandidaturu stáhli ještě před hlasováním o budoucím dějišti šampionátu. Důvodem bylo, že nechtěli turnaj pořádat bez Ruska. Potřetí v historii tak nastala ojedinělé situace, kdy jedno město hostilo šampionát dva roky po sobě.

Stát Město Termín pořádání šampionátu
Švédsko Stockholm 1969/1970
Švédsko/Finsko Stockholm/Helsinky 2012/2013
Finsko Tampere 2022/2023

Poprvé k takovému „úkazu“ došlo v letech 1969 a 1970, kdy se turnaje odehrávaly ve Stockholmu. Švédsko však nebyla první zemí, které bylo pořadatelství přiděleno. Tím bylo Československo. Vše však změnila invaze vojsk Varšavské smlouvy, po níž se Československo pořadatelství zřeklo. IIHF proto uspořádáním mistrovství pověřilo Švédsko.

Stejným způsobem Švédsko přišlo k pořádání šampionátu o rok později, tentokrát však kvůli roztržce mezi Kanadou a IIHF (více níže).

Podruhé se o pořadatelství podělil Stockholm s finskými Helsinkami. Původně se měl šampionát v roce 2012 odehrát pouze ve Finsku, nakonec však bylo schváleno, že se o pořadatelství podělí se Švédskem. První rok byla hlavním pořadatelem země tisíce jezer, druhý švédské království.

Války, rozpory s IIHF i problém s halami

Momenty, kdy se národní hokejové týmy vrací následující ročník šampionátu do stejných měst, jsou poměrně ojedinělé. Až tak výjimečné však nejsou situace, kdy se mění země, ve které se má šampionát odehrát. Případně, kdy se mistrovství ruší úplně. Na vině jsou stejně jako v roce 2023 války, jindy zase problémy se stadiony a výjimečně i neshody se samotnou IIHF.

Rok mistrovství Původní pořadatel Nový pořadatel Důvod
1940 Neměcko 2. světová válka
1944 Itálie 2. světová válka
1947 Velká Británie Československo zřeknutí pořadatelství
1958 Rakousko Norsko nedostavěná hala
1969 Československo Švédsko invaze vojsk Varšavské smlouvy
1970 Kanada Švédsko roztržka mezi Kanadou a IIHF
1976 Rakousko Polsko konání ZOH a MS v hokeji v Rakousku ve stejném roce
2003 Česko Finsko nedostavěná hala (prohození pořadatelství)
2020 Švýcarsko konoravitová pandemie
2021 Bělorusko a Lotyšsko Lotyšsko protesty v Bělorusku
2023 Rusko Lotyšsko a Finsko invaze na Ukrajinu

Dalším důvodem, kvůli němuž se děly změny, byla 2. světová válka. Šampionát v letech 1940 a 1944 se totiž vůbec nekonal. Těžká situace v zemi ovlivnila také pořádání hokejového mistrovství v roce 2021, kdy se o dějiště šampionátu měly podělit Bělorusko a Lotyšsko.

Vše však změnily násilím potlačované protesty proti znovuzvolenému Alexandru Lukašenkovi prezidentem Běloruska. Proti konání šampionátu v Minsku se postavil hlavní sponzor mistrovství – ŠKODA AUTO, který oznámil, že pokud se v Bělorusku mistrovství uskuteční, přestane IIHF financovat. Rozhodnutí bylo záhy učiněno – šampionát se konal pouze v Lotyšsku.

Sedm let kanadského trucování

Kuriózní byla situace v roce 1970, kdy se Kanada kvůli sporu s IIHF vzdala pořadatelství. Za následným sedmiletým odloučením Kanaďanů z takřka všech hokejových turnajů stála roztržka kolem startu profesionálů na mistrovství. IIHF prve povolila, aby na šampionátu startovalo až devět profesionálních hokejistů, kteří však nebudou z NHL. V lednu 1970 však padlo nové rozhodnutí – start profesionálu na MS v hokeji byl zrušen.

Web The IHLC připomíná, že důvodem bylo „vyrovnání podmínek“ proti zemím železné opony, které nasazovaly týmy profesionálních, ale technicky vzato amatérských hráčů. Kanada – coby strůjce moderního ledního hokeje – a další země, které by o účastní profesionálů na šampionátu uvažovaly, dostala jasné varování. Pokud by profesionály nasadila, byla by diskvalifikována z budoucích olympijských turnajů.

Pro mnohé se však jednalo o šok, když 4. ledna 1970 Kanada oznámila, že s okamžitou platností odstupuje ze všech mezinárodních soutěží – včetně mistrovství či olympiády. Do turnajů se vrátila až o sedm let později, i s hráči z NHL.

Kdo nejčastěji hostí MS v hokeji?

Spolupořádáním šampionátu v roce 2023 se Finsko v tabulce zemí, které nejčastěji hostí hokejové mistrovství, dělí o třetí příčku se Švýcarskem. Nejvíce turnajů se od roku 1920 odehrálo ve Švédsku. Druhé místo připadá Česku, potažmo Československu – kdy se turnaje odehrály na území dnes již samostatné České republiky. Do TOP 5 zemí se dosud jako poslední řadí Německo s devíti turnaji.

Počet hostování Stát Roky
12 Švédsko 1949, 1954, 1963, 1969, 1970, 1981, 1989, 1995, 2002, 2012, 2013, 2025
11 Československo (turnaje na území Česka) – Česko 1933, 1938, 1947, 1959, 1972, 1978, 1985, 1992, 2004, 2015, 2024
10 Švýcarsko 1928, 1935, 1939, 1948, 1953, 1961, 1971, 1990, 1998, 2009
10 Finsko 1965, 1974, 1982, 1991, 1997, 2003, 2012, 2013, 2022, 2023
9 Německo 1930, 1936, 1955, 1975, 1983, 1993, 2001, 2010, 2017
*V tabulce jsou zahnuty i budoucí šampionáty, které již znají svého pořadatele

Protipólem Švédska, které šampionát hostilo jedenáctkrát a v roce 2025 si připíše turnaj dvanáctý, jsou tři země: Bělorusko, Kanada a Slovinsko (v době svého pořádání mistrovství ještě Jugoslávie). Všechny tyto země turnaj hostily pouze jednou.

Tagy:
historie Švédsko město Finsko stadion zajímavosti hokej Lotyšsko Riga Rusko pořadatelství Tampere MS v hokeji 2023 Mistrovství světa v ledním hokeji kauzy Mezinárodní federace ledního hokeje