CNN Prima News Letní olympijské hry

Letní olympijské hry

Výpis příspěvků ke štítku „Letní olympijské hry“

Záhadná smrt olympioničky v pouhých 42 letech. Mrtvou ji našla čtyřletá dcera, uvedla rodina

Bývalá olympijská plavkyně Helen Smartová, která reprezentovala Velkou Británii, náhle zemřela. Odešla ve věku pouhých 42 let. Po zářné sportovní kariéře pracovala jako ředitelka školy. Podle zahraničních médií není příčina smrti jasná. Rodina však informovala, že Helen šla spát a druhý den se už neprobudila. Mrtvou ji našla čtyřletá dcerka, která se maminku snažila marně vzbudit.

Mexiko chce po 68 letech zopakovat pořádání olympijských her. Podalo kandidaturu na rok 2036

Mexiko jako první země oficiálně podalo kandidaturu na pořadatelství olympijských her v roce 2036. Ve středu to ve společném prohlášení oznámili mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard a předsedkyně národního olympijského výboru María José Alcaláová. Mexiko už letní olympiádu hostilo v roce 1968, kdy se hrdinkou her stala čtyřnásobná vítězka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská.

Olympiáda 2028: Nové sporty, stará sportoviště. Co víme o letních hrách v Los Angeles?

V roce 2028 to bude již potřetí, co se v americkém Los Angeles uskuteční olympiáda. Zajímavostí je, že sportovci se v řadě disciplín utkají na stadionech z posledních her, které se konaly před více než 40 lety. To by mělo přinést významnou úsporu nákladů. Z programu olympiády v Los Angeles byly prozatím vyřazeny moderní pětiboj, box a vzpírání, o zařazení naopak usilují kriket či karate.

Měsíc zpět sbírala medaile mezi muži, teď míří k ženám. Transgender opět hýbe sportem

Třaskavé diskuse o tom, jak neférové prostředí vytvářejí transgender sportovci, přiživila cyklistka Emily Bridgesová. Ještě před měsícem vyhrála závod mezi muži jako Zach Bridges, ale jelikož byla nyní hladina jejího testosteronu léčbou snížena na požadovanou hranici, nastoupí už v sobotu na národním britském šampionátu v omniu v soutěži žen.

Na můj rozkaz, všichni usmívat! Jak to vypadalo v Pekingu při olympiádě 2008

Nikde jinde jsem to neviděl. Pekingští policisté hlídající přechod pro chodce v Olympijském parku se celý den roboticky usmívali od ucha k uchu. Pod velkým nápisem Smiling Beijing Police stáli na mou duši bez jediné změny ve tváři – od rána do večera, v parnu i za deště, až do bolestivé křeče. Jejich strnulé úsměvy rozhodně nejsou jedinou výraznou vzpomínkou na dosud poslední olympiádu, která se v čínském hlavním městě konala. Roku 2008 jsem byl u toho. V jiném světě, k němuž se teď po 14 letech znovu obrací celá sportovní planeta.

KOMENTÁŘ: Olympiáda v Pekingu je zločin. Ale sportovci nejsou spolupachatelé

Když olympionici z různých států v posledních dnech dosedli na ranvej v čínské metropoli, pravděpodobně z reproduktorů nad svými sedačkami slyšeli: „Právě jsme přistáli v Pekingu, venkovní teplota je pět stupňů, je tolik a tolik hodin…“ Kdyby se stevardka či stevard odvázali, mohli říct: „Přistáli jsme v zemi, kde se porušují lidská práva, Ujgurové trpí v koncentračních táborech a nepohodlní lidé mizí. Jménem společnosti Olympic Games Air nás mrzí, že vrchol vaší kariéry přišel právě v Číně.“

Velkolepé stadiony, roboti i maskot Bing Dwen Dwen. Co jste o hrách v Pekingu nevěděli

Již podruhé v historii bude hlavní město Číny hostit největší sportovní svátek, olympijské hry. Oficiálně se v termínu od 4. do 20. února nejlepší světoví sportovci utkají v některém z patnácti sportů a zabojují o cenné kovy. Peking se při této příležitosti mění k nepoznání. V metropoli Číny i jejím okolí vznikly unikátní stadiony, speciální dráhy i neobvyklé jízdní pruhy. Co vše jste o zimních olympijských hrách 2022 nevěděli?