CNN Prima News Letní olympijské hry

Letní olympijské hry

Výpis příspěvků ke štítku „Letní olympijské hry“

Mexiko chce po 68 letech zopakovat pořádání olympijských her. Podalo kandidaturu na rok 2036

27. října 2022 08:55

Mexiko jako první země oficiálně podalo kandidaturu na pořadatelství olympijských her v roce 2036. Ve středu to ve společném prohlášení oznámili mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard a předsedkyně národního olympijského výboru María José Alcaláová. Mexiko už letní olympiádu hostilo v roce 1968, kdy se hrdinkou her stala čtyřnásobná vítězka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská.

Olympiáda 2028: Nové sporty, stará sportoviště. Co víme o letních hrách v Los Angeles?

16. října 2022 09:36

V roce 2028 to bude již potřetí, co se v americkém Los Angeles uskuteční olympiáda. Zajímavostí je, že sportovci se v řadě disciplín utkají na stadionech z posledních her, které se konaly před více než 40 lety. To by mělo přinést významnou úsporu nákladů. Z programu olympiády v Los Angeles byly prozatím vyřazeny moderní pětiboj, box a vzpírání, o zařazení naopak usilují kriket či karate.

Měsíc zpět sbírala medaile mezi muži, teď míří k ženám. Transgender opět hýbe sportem

30. března 2022 21:28

Třaskavé diskuse o tom, jak neférové prostředí vytvářejí transgender sportovci, přiživila cyklistka Emily Bridgesová. Ještě před měsícem vyhrála závod mezi muži jako Zach Bridges, ale jelikož byla nyní hladina jejího testosteronu léčbou snížena na požadovanou hranici, nastoupí už v sobotu na národním britském šampionátu v omniu v soutěži žen.

Na můj rozkaz, všichni usmívat! Jak to vypadalo v Pekingu při olympiádě 2008

5. února 2022 09:29

Nikde jinde jsem to neviděl. Pekingští policisté hlídající přechod pro chodce v Olympijském parku se celý den roboticky usmívali od ucha k uchu. Pod velkým nápisem Smiling Beijing Police stáli na mou duši bez jediné změny ve tváři – od rána do večera, v parnu i za deště, až do bolestivé křeče. Jejich strnulé úsměvy rozhodně nejsou jedinou výraznou vzpomínkou na dosud poslední olympiádu, která se v čínském hlavním městě konala. Roku 2008 jsem byl u toho. V jiném světě, k němuž se teď po 14 letech znovu obrací celá sportovní planeta.

KOMENTÁŘ: Olympiáda v Pekingu je zločin. Ale sportovci nejsou spolupachatelé

3. února 2022 06:36

Když olympionici z různých států v posledních dnech dosedli na ranvej v čínské metropoli, pravděpodobně z reproduktorů nad svými sedačkami slyšeli: „Právě jsme přistáli v Pekingu, venkovní teplota je pět stupňů, je tolik a tolik hodin…“ Kdyby se stevardka či stevard odvázali, mohli říct: „Přistáli jsme v zemi, kde se porušují lidská práva, Ujgurové trpí v koncentračních táborech a nepohodlní lidé mizí. Jménem společnosti Olympic Games Air nás mrzí, že vrchol vaší kariéry přišel právě v Číně.“

Hvězdný kajakář Dostál ostře o olympiádě v totalitní Číně: Můžu mlčet, ale nechci

31. ledna 2022 16:33

Olympionikem jsem pořád, nejen během her, proto nechci mlčet. To v blogu pro svou agenturu Sportegy píše čtyřnásobný olympijský medailista Josef Dostál. I když čas obrovitého kajakáře přijde pod pěti kruhy zase až za necelé tři roky v Paříži, vadí mu, co se bude dít během zimního sportovního svátku v Pekingu. Tady jsou jeho slova:

Velkolepé stadiony, roboti i maskot Bing Dwen Dwen. Co jste o hrách v Pekingu nevěděli

26. prosince 2021 17:05

Již podruhé v historii bude hlavní město Číny hostit největší sportovní svátek, olympijské hry. Oficiálně se v termínu od 4. do 20. února nejlepší světoví sportovci utkají v některém z patnácti sportů a zabojují o cenné kovy. Peking se při této příležitosti mění k nepoznání. V metropoli Číny i jejím okolí vznikly unikátní stadiony, speciální dráhy i neobvyklé jízdní pruhy. Co vše jste o zimních olympijských hrách 2022 nevěděli?

Kolosální účet za olympiádu v Tokiu. Proč se letošní letní hry tak prodražily?

10. srpna 2021 07:16

Olympiáda v Tokiu skončila, nyní přišel čas na bolestivé vyúčtování. Ačkoliv se olympijské hry běžně dostávají „přes“ budget, u Japonska se na výsledném čísle výrazně podepsala nejen pandemie koronaviru. Oficiální výše výdajů byla stanovena na 15 miliard dolarů, podle expertů to ale bude o 10 miliard více. Co se stalo, že Tokio nakonec hostilo nejdražší letní olympiádu, kterou budou Japonci splácet několik následujících let?

Češi na olympiádě: Lukáš Krpálek si brousí zuby na další zlato. Tlak si nepřipouštím, říká

27. července 2021 17:00

Velká pozornost českých fanoušků se upírá na jednu z hlavních medailových nadějí Lukáše Krpálka. Ten se pět let po triumfu v Riu de Janeiru v kategorii do 100 kilogramů pokusí zaútočit na cenný kov i v soutěži nad 100 kilogramů. Zde sice vládne od roku 2012 Teddy Riner, zkušený Francouz ale nebyl v posledních týdnech zcela fit.