reklama

Loučení s miliony. O jaké platy přijdou poslanci, kteří se znovu nedostanou do Sněmovny

Složení Poslanecké sněmovny se už brzy obmění. Do lavic usednou nové tváře. Někteří poslanci se do dolní komory dostanou znovu, jiní se ale budou muset s poslaneckým platem rozloučit. O jaké peníze bývalí zákonodárci přijdou?

reklama

Letos a v loňském roce činil základní plat poslance 90 800 korun. Takovou sumu však pobírá minimum poslanců. Příplatek vyšší než 30 tisíc korun dostanou poslanci, kteří předsedají výboru, komisi či delegaci.

Předsedové výborů, komisí a delegací tak v součtu pobírají 127 800 korun hrubého. Poloviční příplatek dostávají místopředsedové výborů či předsedové podvýborů.

Výborů je ve Sněmovně 18, komisí je celkem 17. Některé jsou stálé, mezi ty patří například komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby či komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.

Existují také vyšetřovací komise, v tomto volebním období zasedala například vyšetřovací komise k OKDS nebo k ekologické katastrofě na řece Bečvě. Stálých delegací, které zastupují Sněmovnu a Senát v parlamentních shromážděních mezinárodních organizací a u Meziparlamentní unie, je celkem pět.

Platy poslanců se ještě navyšují o paušální náhrady na stravné nebo reprezentaci, které letos činí 13 500 korun. Poslanci mají také nárok na náhradu za cestovné, jehož výše se odvíjí od vzdálenosti místa trvalého bydliště do sídla Sněmovny. Poslanec tak může dostat náhradu cestovného až 55 000 korun. Během čtyřletého mandátu si tak zákonodárci mohou vydělat několik milionů.

Zmrazí si poslanci platy na několik let?

Platy poslanců se budou řešit příští týden na mimořádné schůzi. Podle současných zákonů by mohl plat poslanců příští rok vzrůst o 5 500 korun. Kromě toho by rostla i výše náhrad. Vláda navrhuje zmrazení platů politiků až do roku 2026.

Znamenalo by to, že platová základna pro vrcholné politiky by zůstala pro léta 2022 až 2026 na letošní úrovni, nerostly by měsíční odměny ani náhrady. Podle návrhu by šlo o úsporu 727 milionů korun.

Pokud by Sněmovna na zmrazení platů ústavních činitelů nekývla, o několik tisíc víc by si přilepšil i prezident, ministři či premiér. Z předběžných údajů vyplývá, že hlava státu by od příštího roku brala 321 000 korun místo letošních 302 700.

Ministři by si přilepšili ze 173 200 korun na 183 700 korun měsíčně. Premiér a předsedové obou parlamentních komor by si mohli měsíčně přijít na 258 600 korun, zvýšení proti letošku by představovalo 14 800 korun. Předsedové parlamentních výborů, komisí a delegací by si polepšili o 7 800 korun na 135 600 korun.

Tagy:
politika Sněmovna poslanci volby vláda zmrazení platů volby 2021

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama