CNN Prima News Vojenské zpravodajství

Vojenské zpravodajství

Výpis příspěvků ke štítku „Vojenské zpravodajství“

Část Evropanů je v morální panice. Nadužívají pojmy jako propaganda, tvrdí zpravodajci

Někteří lidé žijící v zemích Evropské unie či Severoatlantické aliance (NATO) jsou kvůli hybridním hrozbám ze strany Ruska ve stavu morální paniky a mají pocit, že jim nedokáží čelit. Informují o tom představitelé tuzemského Vojenského zpravodajství ve své výroční zprávě. Podle zpravodajců navíc platí, že lidé často nadužívají pojmy jako „hybridní válka“, „dezinformace“ či „propaganda“ a pracují s nimi pro dehonestaci svých oponentů. Termíny přitom mnohdy nedokážou ani přesně definovat.

Ministryně Černochová měla podezření na korupci v armádě. Dočasně hlídala personální agendu

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) měla podezření na korupci v armádě a kvůli tomu převzala personální agendu. Dohlížela třeba na výjezdy plukovníků na zahraniční kurzy nebo spolurozhodovala o jejich povyšování. Nyní už vyšetřování skončilo, pravomoci znovu přenechala náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi. Ministryně to řekla v rozhovoru pro Radiožurnál.

První odsouzený premiér v trestní kauze. Nečas dostal za křivé svědectví podmínku s pokutou

Bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS) dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky Jany (dříve Nagyové). Ve čtvrtek se na tom shodl odvolací soudní senát, který Nečasovi potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun. Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze. Lživě vypovídal v případu zneužití Vojenského zpravodajství, jenž v roce 2013 přispěl k pádu jeho vlády. Nečas trvá na tom, že hovořil pravdu.

Kdo je Jana Nečasová? Premiéra nazvala primitivem, jako úřednice úkolovala tajné služby

Kauza, která začala pronásledováním sokyně v lásce a zdaleka neskončila pádem celé vlády. Případ Jany Nečasové a jejího manžela a expremiéra Petra Nečase (ODS) se táhne už deset let. Někdejší šéfka premiérova vládního kabinetu se čerstvě dočkala milosti ze strany prezidenta Miloše Zemana, a to v kauze úkolování a zneužívání tajných služeb. Ze zveřejněných odposlechů mimo jiné vyplynulo, že Nečasová nešetřila ostrými slovy ani expremiéra za občanské demokraty. „Na chlapa si hraj někde jinde, ne přede mnou. Ty jsi normální primitiv, vole,“ řekla Nečasovi na jednom z odposlechů.

Zeman omilostnil Janu Nečasovou. Soud ji potrestal za sledování tehdejší manželky premiéra

Prezident Miloš Zeman udělil Janě Nečasové milost v případu zneužití vojenského zpravodajství, uvedla v pátek Česká televize (ČT). Hlava státu podle ní odpustila podmíněně odsouzené manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) zkušební dobu. Soud Nečasovou (dříve Nagyovou) v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Nečasová neuspěla. Ústavní soud zamítl stížnosti v kauze Vojenského zpravodajství

Ústavní soud zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Jana Nečasová a tři bývalí zpravodajci dostali podmíněné tresty. Mimořádný opravný prostředek využila bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželka Jana Nečasová, stejně jako někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Soud se stížnostmi zabýval ve spojeném řízení, nakonec nevyhověl žádné z nich. Poukázal na to, že chybí náležité kontrolní mechanismy činnosti Vojenského zpravodajství.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?