Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve své knize chlubí tím, že jeho hnutí prosadilo, aby ve školách mohli učit odborníci z praxe. Není to však pravda. Poslanci hnutí ANO byli dokonce ti, kteří neumožnili návrh ještě před volbami projednat, a novela o pedagogických pracovnících tak spadla pod stůl.
„Odborníci do škol. Nejen ti, co vystudovali pedagogickou fakultu. V Parlamentu jsme prosadili, aby mohli učit i ti, kteří nevystudovali pedagogickou fakultu, ale mají dětem co nabídnout,“ hlásí Babiš ve své knize Sdílejte, než to zakážou, kterou rozdává v rámci předvolební kampaně.
A pokračuje. „Lidé z praxe totiž získali zkušenosti, které vystudovaní učitelé prostě mít nemůžou. Celý život se potýkají s reálnými problémy, znovu a znovu musí vymýšlet řešení. Ověřili si, co funguje a co ne. Takže praxi i teorii mají najetou,“ stojí v knize.
Podle Babiše je učitelství nejen o předávání faktů, ale i motivaci a probuzení zájmu v dětech. „Musíme to řešit teď a tady, investovat do moderních pedagogických programů pro naše učitele, ale i pro ty, kteří učit chtějí, ale nemají vystudovanou pedagogiku,“ stojí v knížce premiéra.
Ministerstvo školství pod vedením Roberta Plagy (za ANO) opravdu v novele zákona o pedagogických pracovnících navrhlo, aby do škol mohli lidé z praxe. Odborníci měli mít možnost učit na středních školách a na druhém stupni základních škol. Do tří let by si museli dodělat pedagogické vzdělání. Ministerstvo chtělo změnou zároveň řešit i nedostatek učitelů v některých oborech.
Nyní mohou na školách učit lidé bez pedagogického vzdělání jen výjimečně. Ředitel školy k tomu může přistoupit, když nemá učitele a nutně ho potřebuje, potvrdila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.
Rakušan: Školství není pro vládu prioritou
I když se Andrej Babiš odborníky ve školách chlubí, novela Parlamentem neprošla. A to právě i kvůli hlasům hnutí ANO. O to, aby zákon Sněmovna řešila, se snažil minulý týden předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Na poslední řádné schůzi Sněmovny před volbami navrhl, aby poslanci předlohu, kterou s drobnými změnami vrátil Senát, projednali jako první bod schůze. Poslanci hnutí ANO se ale při hlasování zdrželi a novela se tak neprojednávala. Do konce volebního období se tak už řešit nebude, což znamená, že spadne pod stůl.
„Pokud Sněmovna v tomto složení neprojedná tento zákon, nepovažuje ho za prioritu. V tom případě ukazujeme jasně naší veřejnosti, pedagogické veřejnosti, učitelům a ředitelům po celé republice, že vzdělávání není naší prioritou, že vzdělávání a vzdělávací systém není prioritou této vlády, i když se paradoxně její ministr dlouhodobě snažil toto v Poslanecké sněmovně prosadit za potlesku a podpory opozice. Paradoxní situace,“ kritizoval na plénu Rakušan.
Důvod, proč vládní ANO novelu nepodpořilo? Redakce se zeptala premiéra Babiše, ten ale na dotaz nereagoval. Neodpověděl ani na otázku, proč se ve své knize chlubí něčím, co neprosadil.
Už z dřívějších vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je jasné, že ANO návrh blokovalo kvůli pozměňovacímu návrhu, který prosadili Piráti. Ti přišli s tím, že by od roku 2023 měli učitelé nárok na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy. Šéfka státní kasy Schillerová už dříve snahu zakotvit vyšší platy učitelů zákonem označila za nezodpovědný pirátský návrh, který má spadnout pod stůl.
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by bylo zvýšení platů učitelů naopak motivační pro mladé lidi. „Tento zákon se měl projednávat už před prázdninami. Na jeho schválení ale chybí vůle vládních stran. Paradoxem přitom je, že se jedná o zákon, byť mírně změněn, z dílny ministra školství Plagy,“ připomněl minulý týden Bartoš.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura chování poslanců ANO parafrázoval slovy z kampaně vládního hnutí. „Andrej Babiš se brání do roztrhání těla, abychom zvýšili platy našim učitelům,“ prohlásil Stanjura.