reklama

Luzar: Z koronaviru se dělá politický problém. Vztahy s Čínou jsou pro Česko zásadní

Jak vnímá aktuální opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií? Co říká na mimořádný pětitisícový příspěvek pro důchodce a jak hodnotí cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan? I na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci moderátorky Marie Bastlové poslanec Leo Luzar (KSČM).

reklama

Komunistický poslanec se domnívá, že koronavirová pandemie už není tolik téma medicínské jako spíše politické. „To je problém, že se mnozí během této situace snaží získat politické body,“ míní Luzar, podle kterého je zapotřebí, aby se brzy vyvinula vakcína.

K tématu

Klíčové podle něj bude, aby Česko na podzim nezasáhl vrchol koronavirové a chřipkové epidemie v jeden moment. „Doufám, že vláda zajistí dostatek očkovacích látek proti chřipce, to by bylo neštěstí. Je také potřeba, aby na hygieně pracovalo více lidí. Lidé ale nemohou všechno nechat na ní, když už má někdo koronavirus, měl by sám vytvářet seznam lidí, se kterými se setkal,“ míní.

Luzar v pořadu K věci kritizoval premiéra, že v médiích prezentuje neověřené údaje. Andrej Babiš například prohlásil, že Česko patří v počtu koronavirových testů v Evropské unii mezi premianty. Ve skutečnosti ale uzavírá v seznamu zemí druhou desítku.

Rouškovné? Komunisté jsou pro

Poslanec komunistů se vyjádřil také k návrhu rouškovného – tedy jednorázovému příspěvku důchodcům ve výši pěti tisíc korun, se kterým přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „My rouškovné podporujeme, chtěli jsme vyšší valorizaci a pravidelné zvyšování důchodů, ale přesto si myslím, že příspěvek pomůže těm lidem překonat toto období. Snad to otevře debatu o pomoci samoživitelkám a dalším skupinám lidí,“ sdělil Luzar pro CNN Prima NEWS. Podle něj je v pořádku, že důchodci utratí jednorázový příspěvek i za vánoční dárky. „Je určený na spotřebu,“ dodal.

Luzar se v rozhovoru také krátce vyjádřil k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. „Doufám, že příště budeme dbát na zájmy republiky a ne na zájmy marketingu. Žádný představitel vysoké politiky Evropské unie takovou chybu neudělal. Jsme stát, který závisí na exportu. Nevím, co by mohlo nastat, kdyby Čína nějak ovlivnila export. Opravdu by z toho mohl být velký problém. Obchodní vztahy s Čínou jsou pro Česko důležité, kdo to popírá, nerozumí ekonomice,“ uzavřel Luzar.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama