reklama

Luzar: Z koronaviru se dělá politický problém. Vztahy s Čínou jsou pro Česko zásadní

Jak vnímá aktuální opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií? Co říká na mimořádný pětitisícový příspěvek pro důchodce a jak hodnotí cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan? I na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci moderátorky Marie Bastlové poslanec Leo Luzar (KSČM).

reklama

Komunistický poslanec se domnívá, že koronavirová pandemie už není tolik téma medicínské jako spíše politické. „To je problém, že se mnozí během této situace snaží získat politické body,“ míní Luzar, podle kterého je zapotřebí, aby se brzy vyvinula vakcína.

K tématu

Klíčové podle něj bude, aby Česko na podzim nezasáhl vrchol koronavirové a chřipkové epidemie v jeden moment. „Doufám, že vláda zajistí dostatek očkovacích látek proti chřipce, to by bylo neštěstí. Je také potřeba, aby na hygieně pracovalo více lidí. Lidé ale nemohou všechno nechat na ní, když už má někdo koronavirus, měl by sám vytvářet seznam lidí, se kterými se setkal,“ míní.

Luzar v pořadu K věci kritizoval premiéra, že v médiích prezentuje neověřené údaje. Andrej Babiš například prohlásil, že Česko patří v počtu koronavirových testů v Evropské unii mezi premianty. Ve skutečnosti ale uzavírá v seznamu zemí druhou desítku.

Rouškovné? Komunisté jsou pro

Poslanec komunistů se vyjádřil také k návrhu rouškovného – tedy jednorázovému příspěvku důchodcům ve výši pěti tisíc korun, se kterým přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „My rouškovné podporujeme, chtěli jsme vyšší valorizaci a pravidelné zvyšování důchodů, ale přesto si myslím, že příspěvek pomůže těm lidem překonat toto období. Snad to otevře debatu o pomoci samoživitelkám a dalším skupinám lidí,“ sdělil Luzar pro CNN Prima NEWS. Podle něj je v pořádku, že důchodci utratí jednorázový příspěvek i za vánoční dárky. „Je určený na spotřebu,“ dodal.

Luzar se v rozhovoru také krátce vyjádřil k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. „Doufám, že příště budeme dbát na zájmy republiky a ne na zájmy marketingu. Žádný představitel vysoké politiky Evropské unie takovou chybu neudělal. Jsme stát, který závisí na exportu. Nevím, co by mohlo nastat, kdyby Čína nějak ovlivnila export. Opravdu by z toho mohl být velký problém. Obchodní vztahy s Čínou jsou pro Česko důležité, kdo to popírá, nerozumí ekonomice,“ uzavřel Luzar.

K tématu

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Soudy

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel

Prezident Miloš Zeman ve středu při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.

Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Další články
reklama
reklama