Rakušan: V roce 1968 jsme čekali na reakci Západu, teď ji potřebuje Bělorusko

Vít Rakušan byl hostem pořadu 360°.

„Jsme na vaší straně.“ To je vzkaz, který demonstrantům v Bělorusku vyslal předseda Evropské rady Charles Michel po středečním mimořádném videosummitu špiček sedmadvacítky. Evropská rada výsledky srpnových běloruských voleb neuznala. Jak problematiku vnímají čeští politici? O tom v pořadu 360° mluvili poslanci Leo Luzar (KSČM) a Vít Rakušan (STAN).

Podle Luzara přistupuje Česko a Evropská unie k situaci v Bělorusku zbrkle a bez hlubších znalostí. Žádné konkrétní důkazy, že volby ve východoevropské zemi byly nelegitimní, podle něj poslanci neznají. „Ve Sněmovně proběhla diskuze na základě novinových titulků, to nemůžu akceptovat. Existují ověřené podklady, které měly být předloženy zahraničnímu výboru a posléze Sněmovně, to se nestalo,“ uvedl Luzar v pořadu 360°.

Komunistický poslanec tvrdí, že Evropská unie neměří všem státům stejným metrem. Poukázal na prezidentské volby v Turecku, kde byli podle něj také zavíráni prezidentští kandidáti, stejně jako v Bělorusku. „Proč to Evropská unie přehlížela? No protože Turecko potřebuje, protože řeklo, že zabrání migrační krizi, a proto jsme v zemi akceptovali porušování lidských práv,“ řekl Luzar, podle kterého Brusel přehlíží také krvavé masakry v Katalánsku.

Bělorusku musí pomoci státy, které mají podobnou zkušenost

Komunistickému poslanci ale v pořadu 360° výrazně oponoval Rakušan. „Ten rozdíl mezi Běloruskem a demokratickými státy je zásadní. Když například ve Francii policista zbije demonstranta žlutých vest, může skončit před soudem. Jenže v Bělorusku jsou neuniformovaní policisté, kteří vtahují lidi do aut,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. „Možná na to váš režim není tak citlivý,“ rýpl si Rakušan do Luzara.

Evropská unie plánuje uvalit na běloruské politiky, kteří podporují režim Alexandra Lukašenka, cílené sankce. Rakušan věří, že budou efektivní. „Sankce mohou mít dopad, ti všichni lidé mají jména. Mají jména ti, kteří posílali policisty krvavě potlačit protesty. Ty sankce mohou poškodit lidi kolem Lukašenka,“ mínil předseda hnutí STAN.

Rakušan by byl rád, kdyby Česko Bělorusku pomáhalo více. „Když sem v roce 1968 vpadla sovětská armáda, tak jsme čekali, zda přijde nějaká reakce ze Západu. Dejme teď tuto reakci Bělorusům, když s tím máme tu zkušenost. Pokud mají být některé země obzvláště aktivní v pomoci, tak právě ty, které si prožily podobnou situaci,“ uzavřel Rakušan.

Tagy: