reklama

Rakušan: V roce 1968 jsme čekali na reakci Západu, teď ji potřebuje Bělorusko

„Jsme na vaší straně.“ To je vzkaz, který demonstrantům v Bělorusku vyslal předseda Evropské rady Charles Michel po středečním mimořádném videosummitu špiček sedmadvacítky. Evropská rada výsledky srpnových běloruských voleb neuznala. Jak problematiku vnímají čeští politici? O tom v pořadu 360° mluvili poslanci Leo Luzar (KSČM) a Vít Rakušan (STAN).

reklama

Podle Luzara přistupuje Česko a Evropská unie k situaci v Bělorusku zbrkle a bez hlubších znalostí. Žádné konkrétní důkazy, že volby ve východoevropské zemi byly nelegitimní, podle něj poslanci neznají. „Ve Sněmovně proběhla diskuze na základě novinových titulků, to nemůžu akceptovat. Existují ověřené podklady, které měly být předloženy zahraničnímu výboru a posléze Sněmovně, to se nestalo,“ uvedl Luzar v pořadu 360°.

K tématu

Komunistický poslanec tvrdí, že Evropská unie neměří všem státům stejným metrem. Poukázal na prezidentské volby v Turecku, kde byli podle něj také zavíráni prezidentští kandidáti, stejně jako v Bělorusku. „Proč to Evropská unie přehlížela? No protože Turecko potřebuje, protože řeklo, že zabrání migrační krizi, a proto jsme v zemi akceptovali porušování lidských práv,“ řekl Luzar, podle kterého Brusel přehlíží také krvavé masakry v Katalánsku.

Bělorusku musí pomoci státy, které mají podobnou zkušenost

Komunistickému poslanci ale v pořadu 360° výrazně oponoval Rakušan. „Ten rozdíl mezi Běloruskem a demokratickými státy je zásadní. Když například ve Francii policista zbije demonstranta žlutých vest, může skončit před soudem. Jenže v Bělorusku jsou neuniformovaní policisté, kteří vtahují lidi do aut,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. „Možná na to váš režim není tak citlivý,“ rýpl si Rakušan do Luzara.

Evropská unie plánuje uvalit na běloruské politiky, kteří podporují režim Alexandra Lukašenka, cílené sankce. Rakušan věří, že budou efektivní. „Sankce mohou mít dopad, ti všichni lidé mají jména. Mají jména ti, kteří posílali policisty krvavě potlačit protesty. Ty sankce mohou poškodit lidi kolem Lukašenka,“ mínil předseda hnutí STAN.

Rakušan by byl rád, kdyby Česko Bělorusku pomáhalo více. „Když sem v roce 1968 vpadla sovětská armáda, tak jsme čekali, zda přijde nějaká reakce ze Západu. Dejme teď tuto reakci Bělorusům, když s tím máme tu zkušenost. Pokud mají být některé země obzvláště aktivní v pomoci, tak právě ty, které si prožily podobnou situaci,“ uzavřel Rakušan.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření dnes podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama