Falešný rekord: Lyles zaběhl neuvěřitelný čas na dvoustovce. Trať ale byla kratší

Noah Lyles

Atletický svět byl v šoku, když sprinter Noah Lyles proběhl cílem na trati 200 metrů v americkém Bradentonu a časomíra mu naměřila neuvěřitelných 18,90 vteřin. Jeho radost však byla předčasná. Po několika minutách se ukázalo, že pořadatelé ho postavili na špatnou trať, která měřila jen 185 metrů.

Když Lyles doběhl, bývalý běžec Steve Cram, který závod komentoval, byl absolutně zmatený a v šoku. „To nemůže být pravda. To není možné. 18,90. To nemůže být pravda, že ne?“ ujišťoval se.

Americký sprinter tímto časem výrazně překonal rekord Usaina Bolta, který zaběhl na mistrovství světa v roce 2009 v Berlíně čas 19,19 vteřin.

Záhy vyšlo najevo, že za falešný rekord mohou nepozorní pořadatelé. Lylesovi totiž postavili startovací bloky na špatnou dráhu, která měřila jen 185 metrů. Dvaadvacetiletého sprintera diskvalifikovali a prémii 10 tisíc dolarů tak na dálku získal Francouz Christophe Lemaitre, který zaběhl v Curychu 20,65. Třetí skončil s časem 20,81 Nizozemec Churandy Martina, který startoval v nizozemském Papendalu.

„Nemůžete si takhle zahrávat s mými emocemi… dát mě do špatné dráhy,“ stěžoval si později Lyles na Twitteru.

Inspiration Games nahradily tradiční curyšský závod v rámci Diamantové ligy, který byl zrušen kvůli koronavirové krizi. Exhibice se konala na sedmi místech v různých částech světa.