reklama

Lyžování během pandemie není rizikové, říká ředitel Asociace horských středisek

Mnozí lidé doufají, že i přes koronavirovou pandemii budou moci vyrazit na hory. Skiareály už většinou touto dobou končí s přípravami na zimní sezónu. V současné situaci ale provozovatelé ani lyžaři stále neví, jestli se na sjezdovky letos vůbec dostanou.

reklama

Asociace horských středisek během Vánoc nevidí důvod k uzavření skiareálů. Právě svátky pro ně totiž představují 30 až 40 procent celkových tržeb. Asociace proto doporučuje odmítnout italský návrh, podle kterého by měl dočasně platit zákaz provozu středisek v celé Evropské unii.

Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota střediska významně zasáhla už první vlna koronaviru. „Zákaz přišel 13. března, tou dobou byly v provozu ještě dvě třetiny lyžařských areálů. Zhruba dvacet procent z nich mělo naplánovaný provoz až do konce dubna. U každého areálu byly ztráty desítky milionů korun jen na tržbách,“ řekl televizi CNN Prima NEWS Knot.

Střediska teď navíc utrácejí miliony za protiepidemická opatření, za kterých by skiareály mohly otevřít. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na opatřeních pracuje spolu s hygieniky. Týkat by se měla provozu lanovek, půjčoven sportovního vybavení i stravovacích zařízení.

Asociace horských středisek podle Knota nyní čeká na názor ministerstva zdravotnictví. „Všichni se shodneme na tom, že lyžování samozřejmě rizikové není, protože lyžař je v určitém skafandru. Má na sobě helmu, brýle, rukavice, šátek nebo roušku, která bude povinná nosit ve frontách. Problém není v jízdě nahoru nebo po sjezdovce, ale v čekání ve frontách. Shodli jsme se se všemi partnery, se kterými o tom jednáme, že management front je klíčový, abychom záležitost ještě víc zbezpečnili,“ uvedl Knot.

Provozovatelé středisek ale musí myslet i na mnohými oblíbené aktivity po lyžování jako aprés-ski. „Tam předpokládáme, že bude platit systém PES tak, jak je nastavený všude jinde v republice. Tam doufám, že by problém také neměl nastat,“ dodal Knot.

Tagy:
hory lyžařský areál lyžař zimní sezóna Asociace horských středisek Libor Knot

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama