reklama

Lyžování během pandemie není rizikové, říká ředitel Asociace horských středisek

Mnozí lidé doufají, že i přes koronavirovou pandemii budou moci vyrazit na hory. Skiareály už většinou touto dobou končí s přípravami na zimní sezónu. V současné situaci ale provozovatelé ani lyžaři stále neví, jestli se na sjezdovky letos vůbec dostanou.

reklama

Asociace horských středisek během Vánoc nevidí důvod k uzavření skiareálů. Právě svátky pro ně totiž představují 30 až 40 procent celkových tržeb. Asociace proto doporučuje odmítnout italský návrh, podle kterého by měl dočasně platit zákaz provozu středisek v celé Evropské unii.

Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota střediska významně zasáhla už první vlna koronaviru. „Zákaz přišel 13. března, tou dobou byly v provozu ještě dvě třetiny lyžařských areálů. Zhruba dvacet procent z nich mělo naplánovaný provoz až do konce dubna. U každého areálu byly ztráty desítky milionů korun jen na tržbách,“ řekl televizi CNN Prima NEWS Knot.

Střediska teď navíc utrácejí miliony za protiepidemická opatření, za kterých by skiareály mohly otevřít. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na opatřeních pracuje spolu s hygieniky. Týkat by se měla provozu lanovek, půjčoven sportovního vybavení i stravovacích zařízení.

Asociace horských středisek podle Knota nyní čeká na názor ministerstva zdravotnictví. „Všichni se shodneme na tom, že lyžování samozřejmě rizikové není, protože lyžař je v určitém skafandru. Má na sobě helmu, brýle, rukavice, šátek nebo roušku, která bude povinná nosit ve frontách. Problém není v jízdě nahoru nebo po sjezdovce, ale v čekání ve frontách. Shodli jsme se se všemi partnery, se kterými o tom jednáme, že management front je klíčový, abychom záležitost ještě víc zbezpečnili,“ uvedl Knot.

Provozovatelé středisek ale musí myslet i na mnohými oblíbené aktivity po lyžování jako aprés-ski. „Tam předpokládáme, že bude platit systém PES tak, jak je nastavený všude jinde v republice. Tam doufám, že by problém také neměl nastat,“ dodal Knot.

Tagy:
hory lyžařský areál lyžař zimní sezóna Asociace horských středisek Libor Knot

Za polní nemocnici v Letňanech zaplatí stát 88 milionů korun. Nikdo se tam neléčil

Ministerstvo zdravotnictví poslalo nemocnici Bulovka 88 milionů korun za polní nemocnici v Letňanech, uvedla ČT. Ta sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s COVID-19. Nakonec se v ní ale žádný pacient neléčil. Zaplatit bylo třeba nejen nájem, ale také energie. Většina sumy poputuje na konto miliardáře Pavla Sehnala, který poskytl pro nemocnici prostory.

Vrazím ti kudlu do zad, vyhrožují lidé starostce Mikulčic. Kvůli vyhnání dobrovolníků

Drsná kritika se snesla na sociálních sítích na starostku Mikulčic Martu Otáhalovou (Nový směr). Lidem vadí její nevybíravé chování vůči dobrovolníkům, kteří pomáhají obci zasažené tornádem. Kvůli ní totiž přišli o nocleh ve sportovní hale. Kromě nenávistných komentářů jí začaly chodit i SMS zprávy. Lidé jí vyhrožují podpálením domu či smrtí.

Můžu kandidovat v každém kraji, hlásá Babiš a směřuje do Ústeckého. Nahradí ho Havlíček?

Už několik týdnů se spekuluje o tom, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš opustí „svůj“ Středočeský kraj a o hlasy voličů bude usilovat v Ústeckém kraji. Došlo by tak na pikantní souboj, kde by se o vítězství mohl Babiš prát s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Premiér tvrdí, že kandidovat může kdekoliv. Definitivně jasno by mělo být ve středu večer, po jednání celorepublikového výboru ANO.

Živě
ON-LINE: Basketbalisté s Francouzi prohráli. Cesta za postupem se komplikuje

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec. Čeští basketbalisté odehráli druhý zápas na hrách, ve kterém podlehli Francii.

reklama

Domácí zpravodajství

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

reklama