reklama

Lyžování během pandemie není rizikové, říká ředitel Asociace horských středisek

Mnozí lidé doufají, že i přes koronavirovou pandemii budou moci vyrazit na hory. Skiareály už většinou touto dobou končí s přípravami na zimní sezónu. V současné situaci ale provozovatelé ani lyžaři stále neví, jestli se na sjezdovky letos vůbec dostanou.

reklama

Asociace horských středisek během Vánoc nevidí důvod k uzavření skiareálů. Právě svátky pro ně totiž představují 30 až 40 procent celkových tržeb. Asociace proto doporučuje odmítnout italský návrh, podle kterého by měl dočasně platit zákaz provozu středisek v celé Evropské unii.

Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota střediska významně zasáhla už první vlna koronaviru. „Zákaz přišel 13. března, tou dobou byly v provozu ještě dvě třetiny lyžařských areálů. Zhruba dvacet procent z nich mělo naplánovaný provoz až do konce dubna. U každého areálu byly ztráty desítky milionů korun jen na tržbách,“ řekl televizi CNN Prima NEWS Knot.

Střediska teď navíc utrácejí miliony za protiepidemická opatření, za kterých by skiareály mohly otevřít. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na opatřeních pracuje spolu s hygieniky. Týkat by se měla provozu lanovek, půjčoven sportovního vybavení i stravovacích zařízení.

Asociace horských středisek podle Knota nyní čeká na názor ministerstva zdravotnictví. „Všichni se shodneme na tom, že lyžování samozřejmě rizikové není, protože lyžař je v určitém skafandru. Má na sobě helmu, brýle, rukavice, šátek nebo roušku, která bude povinná nosit ve frontách. Problém není v jízdě nahoru nebo po sjezdovce, ale v čekání ve frontách. Shodli jsme se se všemi partnery, se kterými o tom jednáme, že management front je klíčový, abychom záležitost ještě víc zbezpečnili,“ uvedl Knot.

Provozovatelé středisek ale musí myslet i na mnohými oblíbené aktivity po lyžování jako aprés-ski. „Tam předpokládáme, že bude platit systém PES tak, jak je nastavený všude jinde v republice. Tam doufám, že by problém také neměl nastat,“ dodal Knot.

K tématu

Tagy: hory lyžařský areál lyžař zimní sezóna Asociace horských středisek Libor Knot

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Další články
reklama
reklama