reklama

Alpské země se přou o vánoční lyžování. Rakušané ho prosazují, Italové odmítají

Kdo s koho? Alpské země se přou o letošní vánoční lyžování v době pandemie koronaviru. Nejtvrději na sebe naráží přístup rakouské a italské vlády. Italský premiér Guiseppe Conte chce, aby lyžařská střediska zůstala v celé Evropě zavřená až do 10. ledna. To Rakušané zcela kategoricky odmítají.

reklama

Pokud by některý z úřadů Evropské unie vyhlásil, že lyžařské vleky a lanovky zůstanou o vánočních a novoročních svátcích 2020–⁠2021 zavřené, budou Rakušané požadovat odškodné ve výši až dvou miliard eur, v přepočtu přes 53 miliard korun, a to pro své provozovatele, hotely, gastronomii a související služby.

Mezi největší hráče v evropském lyžařském průmyslu patří kromě Itálie a Rakouska také Francie, Švýcarsko a bavorská část Německa. Politici těchto zemí však nejsou jednotní. A k tomu ještě mění názory. Situace se mění nikoliv jen ze dne na den, ale skoro z hodiny na hodinu.

Italský předseda vlády Conte vyvolal svým pondělním prohlášením a požadavkem na uzavření všech lyžařských středisek v Evropě pozdvižení nejen v Rakousku, ale také v domácích regionech Jižního Tyrolska, kam ročně míří desítky tisíc Čechů lyžovat. „Šokující zpráva z Říma. To by byla katastrofa.“ Tak nadepsal hlavní článek na titulní straně italský deník Dolomiten, který vychází v severoitalském městě Bozen (Bolzano). Autoři v něm na 5 stranách rozebírají dopady zavřených sjezdovek, hotelů a stravovacích zařízeních v nejnabitější sezoně roku na italský turismus, hospodářství a zdraví občanů.

Tématu se věnují také ostatní média v regionu. Podle zpravodajského portálu stol.it slibuje italská vláda finanční odškodnění a peněžní podporu pro další část sezony. Pokud by se uskutečnila. „Ochrana lidského života má prioritu. Nějaké řešení najdeme,“ slibuje tamní regionální ministr Francesco Boccia.

O totéž se na nejvyšší úrovni pokusí též německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Ve středu spolu mají probírat právě lyžování o letošních vánočních svátcích. Merkelová má podporu v osobě předsedy bavorské vlády Markuse Södera, který prosazuje tvrdou cestu italského premiéra. Jenže naráží hned například u koaličního partnera. Šéf frakce Svobodných Florian Streibl dokonce varoval před uzavíráním pouze německých středisek: „Mezinárodní zákaz provozování zimních sportů o těchto Vánocích by měl i obrovský dopad na zdraví a odpočinek mnoha lidí. Proto jsme proti paušálnímu zavírání lyžařských center, také protože mnohá z nich už připravila a nadále připravují skvělé hygienické koncepty.“

Nejednotnost například v Německu dokumentují slova Thomase Bareiße, který je ve spolkové vládě zodpovědný za oblast turismu. „Bezpečnost je důležitá také v zimě. Ale jsem přesvědčený o tom, že lyžování v omezeném množství a s jasnými kritérii bude možné. Může jít například o maximální počet vydaných permanentních jízdenek na den. V tom by snad neměl být problém. Celkový zákaz považuji za špatný,“ tvrdí Bareiß.

Poněkud stranou zůstává další z lyžařských velmocí – Švýcarsko. Na tamních svazích se dá v současnosti jako v jediné alpské zemi lyžovat. A to i přes stále vysoký počet pozitivních testů na koronavirus. Tamní úředníci se zcela spoléhají na nošení roušek a dodržování odstupů. Ovšem vyjednávání, osočování a boje ve státech EU ohledně vánočního lyžování přinášejí do Švýcarska nejistoty a rostoucí obavy z toho, co by se stalo, kdyby unijní úředníci rozhodli o zákazu lyžování až do 10. ledna.

Vyrazili by evropští milovníci lyžování na svahy právě do malé alpské země s 8,5 milionu obyvatel?

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama