reklama

Alpské země se přou o vánoční lyžování. Rakušané ho prosazují, Italové odmítají

Kdo s koho? Alpské země se přou o letošní vánoční lyžování v době pandemie koronaviru. Nejtvrději na sebe naráží přístup rakouské a italské vlády. Italský premiér Guiseppe Conte chce, aby lyžařská střediska zůstala v celé Evropě zavřená až do 10. ledna. To Rakušané zcela kategoricky odmítají.

reklama

Pokud by některý z úřadů Evropské unie vyhlásil, že lyžařské vleky a lanovky zůstanou o vánočních a novoročních svátcích 2020–⁠2021 zavřené, budou Rakušané požadovat odškodné ve výši až dvou miliard eur, v přepočtu přes 53 miliard korun, a to pro své provozovatele, hotely, gastronomii a související služby.

Mezi největší hráče v evropském lyžařském průmyslu patří kromě Itálie a Rakouska také Francie, Švýcarsko a bavorská část Německa. Politici těchto zemí však nejsou jednotní. A k tomu ještě mění názory. Situace se mění nikoliv jen ze dne na den, ale skoro z hodiny na hodinu.

Italský předseda vlády Conte vyvolal svým pondělním prohlášením a požadavkem na uzavření všech lyžařských středisek v Evropě pozdvižení nejen v Rakousku, ale také v domácích regionech Jižního Tyrolska, kam ročně míří desítky tisíc Čechů lyžovat. „Šokující zpráva z Říma. To by byla katastrofa.“ Tak nadepsal hlavní článek na titulní straně italský deník Dolomiten, který vychází v severoitalském městě Bozen (Bolzano). Autoři v něm na 5 stranách rozebírají dopady zavřených sjezdovek, hotelů a stravovacích zařízeních v nejnabitější sezoně roku na italský turismus, hospodářství a zdraví občanů.

Tématu se věnují také ostatní média v regionu. Podle zpravodajského portálu stol.it slibuje italská vláda finanční odškodnění a peněžní podporu pro další část sezony. Pokud by se uskutečnila. „Ochrana lidského života má prioritu. Nějaké řešení najdeme,“ slibuje tamní regionální ministr Francesco Boccia.

O totéž se na nejvyšší úrovni pokusí též německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Ve středu spolu mají probírat právě lyžování o letošních vánočních svátcích. Merkelová má podporu v osobě předsedy bavorské vlády Markuse Södera, který prosazuje tvrdou cestu italského premiéra. Jenže naráží hned například u koaličního partnera. Šéf frakce Svobodných Florian Streibl dokonce varoval před uzavíráním pouze německých středisek: „Mezinárodní zákaz provozování zimních sportů o těchto Vánocích by měl i obrovský dopad na zdraví a odpočinek mnoha lidí. Proto jsme proti paušálnímu zavírání lyžařských center, také protože mnohá z nich už připravila a nadále připravují skvělé hygienické koncepty.“

Nejednotnost například v Německu dokumentují slova Thomase Bareiße, který je ve spolkové vládě zodpovědný za oblast turismu. „Bezpečnost je důležitá také v zimě. Ale jsem přesvědčený o tom, že lyžování v omezeném množství a s jasnými kritérii bude možné. Může jít například o maximální počet vydaných permanentních jízdenek na den. V tom by snad neměl být problém. Celkový zákaz považuji za špatný,“ tvrdí Bareiß.

Poněkud stranou zůstává další z lyžařských velmocí – Švýcarsko. Na tamních svazích se dá v současnosti jako v jediné alpské zemi lyžovat. A to i přes stále vysoký počet pozitivních testů na koronavirus. Tamní úředníci se zcela spoléhají na nošení roušek a dodržování odstupů. Ovšem vyjednávání, osočování a boje ve státech EU ohledně vánočního lyžování přinášejí do Švýcarska nejistoty a rostoucí obavy z toho, co by se stalo, kdyby unijní úředníci rozhodli o zákazu lyžování až do 10. ledna.

Vyrazili by evropští milovníci lyžování na svahy právě do malé alpské země s 8,5 milionu obyvatel?

Tagy:
Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti
Volby 2021

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Živě
ON-LINE 14. den OH: Lezec Ondra na medaili nedosáhl, desetibojaři ve druhé desítce

Česká výprava v Tokiu je o další medaili bohatší. Pro bronz si dojeli deblkajakáři Josef Dostál a Radek Šlouf. Lezec Adam Ondra po dramatickém souboji v poslední disciplíně skončil šestý. Závod už mají za sebou také desetibojaři. Adam Sebastian Helcelet byl 16., Jiří Sýkora jen o příčku níže. Golfistka Klára Spilková absolvovala druhé ze čtyř kol turnaje a je aktuálně na 24. místě. Závod začal ve čtvrtek také pro moderní pětibojaře.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Do Japonska už nikdy, říkal Dostál v naštvání. Pak si s Tokiem vyřídil účty bronzem

Po úterním závodě byl rozmrzelý, ale hlavně kompletně vyčerpaný. Z kajaku museli mohutné tělo Josefa Dostála vytahovat pořadatelé, sám závodník by se únavou nedokázal vydrápat na břeh. Říkal si, že už do Japonska snad ani nikdy nechce. „Teď si to možná rozmyslím. Závod mi opravdu zlepšil náladu, spravil chuť,“ říkal už spokojený Dostál poté, co si s Radkem Šloufem v deblu na tokijském kanálu dojeli pro olympijský bronz.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

Šebrleho rekord padl. Famózní Kanaďan přidal ke zlatu i pokoření bájné hranice

Famózní výkon předvedl v desetiboji na olympijských hrách v Tokiu Kanaďan Damian Warner. Jako první v historii překonal na největší sportovní akci hranici devíti tisíc bodů, konkrétně jich zaznamenal 9 018. O 125 bodů tak vylepšil olympijský rekord Romana Šebrleho z Atén v roce 2004 a Američana Ashtona Eatona z Ria de Janeira, který na hranici dosáhl před pěti lety. Češi skončili v Tokiu ve druhé desítce.

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama

Domácí zpravodajství

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama