reklama

Babiš v neděli v Partii tvrdil, že hygiena stíhá. Ministr jí dnes posílá pomoc

Pražská hygiena podle premiéra Andreje Babiše (ANO) „stíhá bez problémů“ volat lidem kvůli možné nákaze koronavirem. Uvedl to v nedělní Partii televize Prima poté, co mu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) právě situaci pražských hygieniků vyčetl s tím, že nestíhají kvůli vysokým denním nárůstům v hlavním městě konat svoji práci. Už v pondělí ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dohodl s řediteli krajských hygienických stanic pro pražské kolegy pomoc.

reklama

K tématu

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že v hlavním městě se daří jen obtížně trasovat kontakty nemocných. Přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle ní možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly. Připustila, že v hlavním městě se trasování daří ze všech českých regionů nejhůř. V nedělní Partii ovšem z úst premiéra zaznělo, že pražská hygiena „stíhá bez problémů“ (viz také přiložené úvodní video).

Už v pondělí přišla informace, že pražským hygienikům budou s vyhledáváním kontaktů pomáhat nevytížení pracovníci hygienických stanic z jiných krajů. „Protože největší zátěž je nyní na krajské hygienické stanici Praha, oslovili jsme ředitele ostatních hygienických stanic, aby v případě volných kapacit vyčlenili pracovníky, kteří hygieně pomůžou s navoláváním kontaktů,“ uvedl Vojtěch s tím, že díky chytré karanténě je možné, aby si hygienici navzájem na dálku pomáhali.

Praha je jedním z regionů, kde v poslední době přibývá nakažených nejvýrazněji. Ve městě se podle údajů ministerstva zdravotnictví objevilo za posledních sedm dní zhruba 72 nových případů v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. Denní nárůst počtu případů pak v Praze v neděli počtvrté v řadě překonal stovku.

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama