reklama

Na hygienu jsem kvůli své karanténě netlačil, semafor funguje, říká Babiš

Situace ohledně koronaviru je dobrá a pandemický semafor funguje, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové premiér Andrej Babiš (ANO). Ten zároveň tvrdí, že poté, co se nakazila hlavní hygienička Jarmila Rážová, netlačil na hygienu, aby nemusel do karantény. Jeho oponent, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), však tak dobře situaci s pandemií nevidí a vyzval Babiše k tomu, aby vláda kontaktovala Tchaj-wan, neboť se tato země, ze které se Vystrčil právě vrátil, s pandemií podle dat vypořádává s minimálními nárůsty nakažených i úmrtí.

reklama

Podle premiéra Andreje Babiše je aktuální situace ohledně koronaviru v České republice dobrá, neboť se snižuje smrtnost nakažených osob na celkový počet nakažených. Vystrčil s nižšími čísly úmrtí souhlasil, ale premiérovi vyčetl situaci pražských hygieniků, kteří dle jeho slov nestíhají kvůli vysokým denním nárůstům v hlavním městě konat svoji práci. Babiš však reagoval tím, že pražská hygiena dle něj zvládá volat lidem kvůli možné nákaze koronavirem a „stíhá bez problémů“.

Nákaza koronavirem se přitom dotkla i premiérova nejbližšího okolí. Pozitivně testováni totiž byli například šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek či hlavní hygienička Jarmila Rážová. Oba fungují ve skupinách, které se s premiérem běžně kvůli pandemii setkávají. Kvůli tomu musel do domácí karantény mimo jiné i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

K tématu

Přestože se Rážová v této době setkala i s Babišem, premiér do karantény nenastoupil. Dle svých slov totiž měl respirátor a seděl od Rážové dostatečně daleko. „Já chci jen dodat, že nosím respirátor dvojku téměř všude. A měl jsem ho i na tom jednání. V místnosti bylo větráno a jsou tam vysoké stropy. Takže od rána normálně pracuju, program se nijak nemění,“ uvedl již dříve premiér. Nyní v pořadu Partie Terezie Tománkové také odmítl, že by na hygienu vyvíjel nátlak, aby nemusel jít do karantény.

Požádejte o pomoc Tchaj-wan, radí Vystrčil

Vystrčil premiéra následně vyzval k tomu, aby pověřil ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kontaktováním svého protějšku z Tchaj-wanu. Zde totiž pandemii zvládli s minimálními počty nakažených a zemřelých. Dosud zde bylo pozitivně testováno celkem 492 lidí, což je výrazně méně, než je aktuální denní přírůstek v České republice. Nemoci COVID-19 zde navíc podlehlo dosud pouze 7 lidí, oproti tomu v Česku již zemřelo k sobotní půlnoci 431 osob.

Tchajwanci se s pandemií vypořádali skvěle podle šéfa Senátu také proto, že tamní ministr zdravotnictví má vysokou důvěryhodnost u veřejnosti. Občané tak berou na vědomí jeho oznámení a dodržují nastavená opatření. Vystrčil do kontrastu zmínil situaci v Česku, kde ministr zdravotnictví má výrazně nižší důvěru mezi lidmi, čemuž přispěla i série chaotických rozhodnutí o opatření, která Vojtěch několikrát měnil. Společnost jej tak dle Vystrčila nebrala zcela vážně, což vedlo k porušování opatření a potažmo i nárůstu nákazy.

K tématu

Babiš mu oponoval tím, že na Tchaj-wanu je dle něj jiná mentalita místních obyvatel. „Na Tchaj-wanu jsou na to zvyklí, nákazy v Asii měli i v minulosti,“ řekl s tím, že dodržování opatření ani nesouvisí s důvěrou vlády. „Já myslím, že jsme to zvládli velice dobře,“ upřesnil Babiš a dodal, že až se bude dělat vyhodnocení po konci pandemie, tak Česko dle něj bude mezi zeměmi, které se s pandemií vypořádaly nejlépe.

Nová opatření od 9. září

Na základě vládních opatření budou muset lidé od 9. září nosit roušky v obchodech i obchodních centrech. Změní se také otevírací doba barů, klubů i restaurací, tyto podniky budou totiž muset opět zavírat nejpozději o půlnoci. Od 14. září pak budou roušky povinné ve všech společných prostorách škol. V hromadné dopravě se ochrana nosu a úst vyžaduje už od 1. září. V Česku od konce srpna stoupají denní přírůstky nakažených, rekordním se stal čtvrtek, kdy se prokázala nákaza koronavirem u 680 lidí.

Před duelem ústavních činitelů promluvil v Partii také prezident Miloš Zeman. Podle něj jsou plošná opatření nešťastná, roušky by měli podle něj lidé nosit pouze v oblastech, kde je vysoké riziko nákazy. „Nepodléhejte panice. Myslím, že by bylo dobré, aby byly roušky povinné jen v ohniscích, kterých je 160. Zatímco všude jinde by měly být roušky dobrovolné. Nejsou dobrá plošná opatření, kde dochází ke shlukování velkého počtu osob. Je namístě opatrnost, ale znovu opakuji, tam, kde je ohnisko nákazy. Varuji před panikou, buďme opatrnými optimisty,“ sdělil Zeman v Partii.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama