Legendární videohra Mafia oslavila 20 let. Vývojáři potvrdili práci na dalším pokračování

Zatímco od vydání legendární videohry Mafia: The City of Lost Heaven uběhlo 20 let, vývojáři ze studia Hangar 13 oficiálně potvrdili práci na novém dílu. V této chvíli není jasné, kdy si hráči další pokračování kultovní série s českými kořeny budou moci zahrát. Generální ředitel studia Roman Hladík odhaduje, že vývoj hry bude trvat několik let. Předchozí zprávy hovoří o tom, že by mělo jít o prequel zasazený do začátků 20. století na Sicílii.

„S radostí vám mohu potvrdit, že jsme začali pracovat na zcela novém projektu Mafia. I když to bude až za několik let a nemůžeme teď sdělit nic víc, jsme opravdu nadšení, že můžeme pokračovat v práci na této oblíbené sérii a bavit naše hráče novými příběhy,“ uvedl Roman Hladík. Učinil tak u příležitosti oslav 20. výročí první Mafie (celým názvem Mafia: The City of Lost Heaven).

Hra, kterou v roce 2002 vytvořilo české studio Illusion Softworks, hráče upoutala hlavně kvalitně zpracovaným příběhem z 30. let minulého století, zábavnými herními mechanismy i překvapivě povedenou grafikou, která v té době s klidem konkurovala například americkému GTA III.

I druhý díl Mafie (2010) byl velmi úspěšný. Někteří hráči jej však kritizovali za to, že je nedodělaný. Jistá nedotaženost projektu může souviset s tím, že během vývoje české studio Illusion Softworks odkoupil americký gigant 2K Games. Ještě před vydáním hry došlo ve studiu k rozporům a duchovní otec série, Daniel Vávra, jej v roce 2009 opustil. Hře se ovšem nedalo upřít, že v mnohých aspektech šla přesně po stopách jedničky – výborný příběh, zajímavé postavy a skvělá hratelnost.

Vydáním kontroverzního třetího dílu si studio Hangar 13 (patřící pod 2K Games, pozn. red.) u fanoušků série opravdu zavařilo. Vývojáři Mafie III (2016) působili dojmem, že si druhý díl zahráli tak třikrát v životě a výbornou jedničku neviděli ani z dálky dalekohledem. Kritici v případě trojky mluvili často o stereotypním příběhu i hratelnosti, nezajímavých postavách a především o nerespektování prakticky všeho, co fungovalo ve dvou předchozích dílech.

Nutno podotknout, že vývojáři si napravili reputaci povedeným remakem jedničky, který pod názvem Mafia: Definitive Edition vyšel v roce 2020. Od té doby šlo téměř s jistotou očekávat, že se Hangar 13 dříve nebo později pustí do práce na dalším mafiánském počinu.

Na jaře se sice objevily zprávy o desítkách propuštěných zaměstnanců studia – Hangar 13 opustil i tehdejší ředitel Haden Blackman, přesto se zdá, že vývojáři v posledních měsících neúnavně na nové Mafii pracují. V květnu se dokonce objevily zprávy o tom, kdy a kde by se příběh hry mohl odehrávat.

Magazín Kotaku v květnu přišel s tvrzením, že má jít o prequel, který tentokrát poběží na enginu Unreal Engine 5. „Mafia IV“ se má na základě tvrzení více zdrojů odehrávat na Sicílii na začátku 20. století. Příběh by se pak měl točit okolo rodiny dona Salieriho, který je znám hráčům prvního dílu jako šéf jedné ze dvou mafiánských rodin.

V případě hratelnosti by nový počin měl jít více ve stopách jedničky a dvojky. Případný návrat ke kořenům by fanoušci úspěšné série jistě ocenili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo
Andrej Babiš

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: ANO a Starostové ve volbách propadli. Jak se promění Senát?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: ANO a Starostové ve volbách propadli. Jak se promění Senát?

Češi si definitivně zvolili nové senátory. Doplňující volby do Senátu vyhrála ve druhém kole ODS, hnutí ANO a Starostové propadli. V nejsledovanějším duelu na Jihlavsku zvítězil současný předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) nad Janou Nagyovou (ANO) obžalovanou v kauze Čapí hnízdo. Více v Hlavních zprávách od 18:55 na CNN Prima NEWS a Primě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:45

Krymem opět zní výbuchy. Podle ruského gubernátora výbuch způsobilo letadlo, které vzplálo při přistávání na letišti Belbek.

18:10

Anexí ukrajinských území Putin téměř znemožnil konec války, řekl Borrell

17:20

Kadyrov navrhuje zaútočit jadernými zbraněmi

16:52

Itálie ode dneška bez ruského plynu

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.