Přeřeknutí při jmenování Lipavského? To byla finální škodolibost Zemana, říká komentátor

Chybné oslovení Jana Lipavského (Piráti) při jmenování ministrem zahraničí byla připravená záležitost a finální škodolibost ze strany prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl komentátor Info.cz Petr Holec. Dodal, že Lipavský nyní bude pod drobnohledem a hlava státu si ho jako cíl vybrala logicky, protože Piráti jsou ve vládě nejslabší článek.

„Magistr... pardon, bakalář Jan Lipavský,“ prohlásil při jmenování ministrů nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS) k nominantovi na ministra zahraničí hradní kancléř Vratislav Mynář. Připomněl tak výhrady Zemana, který nejprve uvedl, že Lipavského nebude jmenovat mimo jiné pro „nedostatečné vzdělání“.

Fiala si nakonec na Zemanovi Lipavského jmenování vymohl, a to i přes Zemanovy výhrady. Při jmenování však nový ministr musel strpět ono přeřeknutí. Holec na začátek pořadu Interview řekl, že celá akce byla ze strany prezidenta a jeho týmu připravená. „Je to taková finální škodolibost Miloše Zemana za Jana Lipavského k tomu, jak to dopadlo. Ale nepřikládal bych tomu velkou váhu,“ řekl Holec.

Na druhou stranu poznamenal, že Lipavský z toho nakonec vyšel lépe než jiní politici. „Miloš Zeman je tím známý. Už jsme na Pražském hradě viděli i hůl. V tomhle Jan Lipavský, s trochou ironie, dopadl docela dobře,“ připomněl komentátor nedůstojný okamžik mezi Zemanem a expremiérem Bohuslavem Sobotkou, kterého dirigoval pomocí své hole.

Lipavský nyní podle Holce bude pod značným drobnohledem. „Když Miloš Zeman na někoho takto ukáže, tak ten člověk může čekat, že bude mít problémy,“ pokračoval novinář ve vysílání pořadu Interview. Podle něj si ho Zeman vybral logicky i proto, že „Piráti jsou ve vládě nejslabší článek“.

Zeman nesnáší potupu ze všeho nejvíc, míní Holec

Zeman podle Holce při jmenování Lipavského ustoupil, neboť věděl, že proti hrozbě kompetenční žaloby nemá šanci. Mohlo ji totiž podpořit i hnutí ANO. „Miloš Zeman věděl, že už by neměl žádnou oporu. Mohl by skončit svoji desetiletou misi na Pražském hradě předčasně a s potupou, což nesnáší ze všeho nejvíc,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor.

Holec zhodnotil i rozdílné vystupování nového premiéra Petra Fialy a jeho předchůdce Andreje Babiše (ANO). Toho označil jako byznysmana s ostrými lokty, zatímco na Fialovi je podle komentátora znát jeho akademické zázemí. „Myslím, že Petr Fiala se stejně jako jeho předchůdci trochu změní,“ poznamenal v pořadu Interview Holec.

Chování nového předsedy vlády podle něj otestuje pandemie koronaviru. Ta podle jeho slov zobrazila Babiše v nepříliš lichotivém světle, ačkoliv dodal, že nelze zpochybňovat jeho rozhodnost v byznysu.

Tagy: