reklama

Přeřeknutí při jmenování Lipavského? To byla finální škodolibost Zemana, říká komentátor

Chybné oslovení Jana Lipavského (Piráti) při jmenování ministrem zahraničí byla připravená záležitost a finální škodolibost ze strany prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl komentátor Info.cz Petr Holec. Dodal, že Lipavský nyní bude pod drobnohledem a hlava státu si ho jako cíl vybrala logicky, protože Piráti jsou ve vládě nejslabší článek.

reklama

„Magistr... pardon, bakalář Jan Lipavský,“ prohlásil při jmenování ministrů nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS) k nominantovi na ministra zahraničí hradní kancléř Vratislav Mynář. Připomněl tak výhrady Zemana, který nejprve uvedl, že Lipavského nebude jmenovat mimo jiné pro „nedostatečné vzdělání“.

Fiala si nakonec na Zemanovi Lipavského jmenování vymohl, a to i přes Zemanovy výhrady. Při jmenování však nový ministr musel strpět ono přeřeknutí. Holec na začátek pořadu Interview řekl, že celá akce byla ze strany prezidenta a jeho týmu připravená. „Je to taková finální škodolibost Miloše Zemana za Jana Lipavského k tomu, jak to dopadlo. Ale nepřikládal bych tomu velkou váhu,“ řekl Holec.

Na druhou stranu poznamenal, že Lipavský z toho nakonec vyšel lépe než jiní politici. „Miloš Zeman je tím známý. Už jsme na Pražském hradě viděli i hůl. V tomhle Jan Lipavský, s trochou ironie, dopadl docela dobře,“ připomněl komentátor nedůstojný okamžik mezi Zemanem a expremiérem Bohuslavem Sobotkou, kterého dirigoval pomocí své hole.

Lipavský nyní podle Holce bude pod značným drobnohledem. „Když Miloš Zeman na někoho takto ukáže, tak ten člověk může čekat, že bude mít problémy,“ pokračoval novinář ve vysílání pořadu Interview. Podle něj si ho Zeman vybral logicky i proto, že „Piráti jsou ve vládě nejslabší článek“.

Zeman nesnáší potupu ze všeho nejvíc, míní Holec

Zeman podle Holce při jmenování Lipavského ustoupil, neboť věděl, že proti hrozbě kompetenční žaloby nemá šanci. Mohlo ji totiž podpořit i hnutí ANO. „Miloš Zeman věděl, že už by neměl žádnou oporu. Mohl by skončit svoji desetiletou misi na Pražském hradě předčasně a s potupou, což nesnáší ze všeho nejvíc,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor.

Holec zhodnotil i rozdílné vystupování nového premiéra Petra Fialy a jeho předchůdce Andreje Babiše (ANO). Toho označil jako byznysmana s ostrými lokty, zatímco na Fialovi je podle komentátora znát jeho akademické zázemí. „Myslím, že Petr Fiala se stejně jako jeho předchůdci trochu změní,“ poznamenal v pořadu Interview Holec.

Chování nového předsedy vlády podle něj otestuje pandemie koronaviru. Ta podle jeho slov zobrazila Babiše v nepříliš lichotivém světle, ačkoliv dodal, že nelze zpochybňovat jeho rozhodnost v byznysu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

reklama