reklama

Za váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Válek nedoporučil slavit silvestra

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na páteční tiskové konferenci vyzval veřejnost ke společenské odpovědnosti, nechce však jít cestou tvrdých omezení. Zároveň varoval před pořádáním oslav Nového roku. Ty by podle něj mohly vést k výraznému zhoršení epidemické situace.

reklama

„Neplánujte večírky, myslete na nás všechny, myslete na naše děti a nemocnice. Za jeden váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně? Není záhodno k silvestru přistupovat jako ke dnu oslav, kdy se shromažďují lidé,“ řekl Válek během tiskové konference.

I když počet aktivně nakažených klesá, podle Válka epidemická situace stále není ideální. Předchozí vláda podle něj svou odpovědnost předávala dětem. „Odpovědnost je na rodičích, ne na dětech. Změny, které navrhnu, k tomu povedou. Demokracie je o odpovědnosti. Chci, aby naše děti vzpomínaly na krásné dětství, a ne, aby kvůli svým nezodpovědným rodičům a prarodičům byly v covidovém vězení,“ zmínil.

Veřejnosti také připomněl, že už nežije v totalitě, a proto prý není potřeba, aby vláda lidem neustále něco nařizovala. Další z věcí, které by chtěl Válek na postu ministra zdravotnictví dosáhnout, je alespoň částečné dodržení termínů plánovaných operací, které přímo nesouvisí s covidem.

„Vyšetřuji babičky, které čekají na plánované termíny operace. Udělám vše pro to, aby se tyto termíny co nejvíce zkrátily,“ dodal.

Prodloužení nouzového stavu zatím v plánu není

Válka do úřadu uvedl premiér Petr Fiala (ODS). „Pan profesor Válek je člověk, kterého znám dlouhá léta jako úspěšného kolegu z Masarykovy univerzity a také jako kompetentního politika s rozhledem. Věřím, že je to ten pravý člověk do funkce ministra zdravotnictví v této nesmírně obtížné době. Všichni víme, čemu čelíme,“ řekl Fiala během brífinku.

Zároveň poděkoval Adamu Vojtěchovi a všem pracovníkům na resortu zdravotnictví za jejich práci. „Často jsme přicházeli s jinými názory a recepty na řešení covidové krize. Přesto jsme si ale vědomi nelehké situace, které naši předchůdci čelili,“ doplnil Fiala.

Nová vláda už dříve během dne prohlásila, že se nechystá uchylovat k prodloužení nouzového stavu. Ten v Česku platí od 26. listopadu. Vyhlásil ho kabinet Andreje Babiše (ANO). Vláda může vyhlásit nouzový stav pouze na 30 dní, poté musí o prodloužení žádat Sněmovnu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama