reklama

Fiala uvedl do funkce téměř všechny nové ministry. Čeká se jen na nakaženého Nekulu

Vláda Andreje Babiše (ANO) v pátek skončila. Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval nový kabinet Petra Fialy (ODS). Složený je z pěti stran, kromě ODS v něm zasedne KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti. Fiala drtivou většinu nových ministrů uvedl do funkce během pátku a soboty. Zbývá už jen nominant na ministra zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je nakažený koronavirem.

reklama

Se jmenováním nové vlády definitivně končí menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO). Hnutí ANO tvořilo koalici s ČSSD, která po říjnových volbách vypadla ze Sněmovny. ANO a sociální demokraté se opírali o podporu komunistů. Ti nebyli součástí vlády, ale v dolní komoře ji tolerovali. ANO zůstává ve Sněmovně v opozici spolu s hnutím SPD.

Přes svátky bude vznikat programové prohlášení vlády. Pět stran zatím podepsalo pouze koaliční smlouvu. Už z ní se dá ale vyčíst, co nás s novým kabinetem čeká.

Vláda bude chtít například zrušit EET, zajistit zlevnění bydlení či dostavět jadernou elektrárnu Dukovany bez Ruska a Číny. Zásadní pro novou vládu je také omezit byrokracii a zeštíhlit státní správu. Fiala často mluví o tom, že chce změnit politickou kulturu v Česku. Už v předvolební kampani používal heslo: „Slušnost není slabost“.

Fiala v premiérském křesle už dokázal překvapit, když přesvědčil prezidenta Zemana, aby jmenoval celou vládu, jak ji šéf ODS navrhl. Zeman se původně stavěl proti pirátskému kandidátovi na ministerstvo zahraničí Janu Lipavskému.

Tagy:

Hlavní zprávy

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama