reklama

Majitel Bohemia Energy chtěl převést své nemovitosti na virtuální firmy, tvrdí Piráti

Desetitisíce klientů po pádu Bohemia Energy řeší, jak co nejrychleji najít standardního dodavatele plynu a elektřiny, aby nemuseli platit několikanásobně vyšší zálohy. Sám majitel zkrachovalé firmy Jiří Písařík se mezitím pokouší zbavit svých lukrativních nemovitostí přepisem na virtuální firmy. S takovými informacemi přišli Piráti či web MotejlekSkočdopole.com.

reklama

„Manželé Písaříkovi v podstatě hned poté, co přestala fungovat Bohemia Energy, začali převádět své nemovitosti na třetí osoby,“ uvedl Petr Skočdopole z webu MotejlekSkočdopole.com. Jiří Písařík chtěl přepsat několik pražských bytů, mimo jiné například z neoklasicistního činžovního domu na Smíchově.

Podle Pirátů mělo jít o převod na virtuální firmy. Pirátský analytik Janusz Konieczny takové jednání označuje za účelové převádění majetku. „Poškození zákazníci Bohemia Energy nepochybně mohou mít nárok na kompenzaci a je naší povinností bránit jejich práva,“ uvedl v tiskové zprávě.

„Zjevně se s manželkou obávají toho, že po nich věřitelé v budoucnu půjdou a budou vymáhat pohledávky přímo na nich jako soukromých osobách,“ vysvětlil Skočdopole. Soud ale nakonec převod nemovitostí v hodnotě desítek milionů korun stejně zastavil, a to především kvůli dlouholetému sporu Písaříka s podnikatelem Tomášem Bártou.

„Soud vyhověl návrhu insolvenčního správce pana Bárty, který se domáhá podílu na Bohemia Energy,“ dodal Skočdopole. Reportéři CNN Prima NEWS žádali Písaříka o vyjádření, jeho mluvčí však na dotazy neodpověděla.

Kromě hromadné žaloby, která 44letému podnikateli hrozí od bývalých klientů Bohemia Energy, se teď na něj zaměřili i politici. Dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) hodlá na Písaříka podat trestní oznámení. „Máme tady obrovský problém, je to Bohemia Energy, která podvedla své zákazníky. Podáme trestní oznámení. Není možné, aby takhle na trhu působily firmy,“ řekl Babiš. Trestní oznámení by měl podepsat ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Písařík založil Bohemia Energy v roce 2005 společně se svou ženou. Kvůli prudkému zvýšení tržních cen energií na podzim 2021 a problémům s cash flow však firma v říjnu 2021 ukončila svoji činnost. Kolem 900 tisíc jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií.

Tagy:
energie byznys Andrej Babiš Piráti nemovitosti peníze soud firmy trestní oznámení majetek Bohemia Energy Jiří Písařík Petr Skočdopole Janusz Konieczny

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

reklama