Plošná pomoc kvůli zdražení energií je mimo. Zacílíme na nejzranitelnější, plánuje Fiala

Lídr koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) odmítá zavést plošná opatření na pomoc lidem, které postihlo zdražení cen energií, respektive krach některých společností. Prohlásil to ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Tuto možnost nepovažuje za rozumnou, protože podle něj není potřeba pomáhat úplně všem, když krize postihla jen některé. Kromě toho Fiala zmínil, že by se v dané problematice mohl naopak využít příspěvek na bydlení.

„Nemůžeme pomáhat všem, když v největší krizi jsou jen někteří, kteří se dostávají do ekonomické chudoby,“ řekl k možnému zavedení plošné pomoci lidem Fiala. Cestou podle něj je, aby se lidé postižení ukončením činnosti energetických firem jako Bohemia Energy co nejrychleji přesunuli od dodavatelů poslední instance k těm standardním.

U dodavatelů poslední instance pak vidí možnost, že by se s nimi stát mohl domluvit na maximální částce či procentu, které mohou lidem účtovat. V takovém případě by mohl stát dodavatelům poskytnout půjčku či garanci, aby ani jim neuškodil. „Toto když uděláme, tak těm lidem opravdu pomůžeme. Nesmí se stát, že člověk platil čtyři tisíce korun a nyní bude platit dvacet tisíc,“ řekl kandidát na premiéra.

Fiala poukázal také na dvě roviny problému: „Jedno je zdražování energií, což se týká nás všech. Druhá věc je krach Bohemia Energy, a to musíme řešit hned.“

Havlíček slibuje pomoc pro až pro půl milionu domácností

Možnost vidí i v možnosti využít příspěvek na bydlení. „Pokud mají být nějaké další dávky, bavme se o tom, ale nemůže to být tak, jak říká ministr Karel Havlíček, to znamená plošně,“ dodal Fiala ve vysílání.

Šéf resortu průmyslu a obchodu Havlíček se nechal slyšet, že by až desetina českých domácností ohrožená energetickou chudobou měla mít nárok na jednorázové dávky. Týkat by se to podle něj mohlo až 500 tisíc domácností.

V polovině měsíce ukončila činnost energetická skupina Bohemia Energy, zhruba 900 tisíc odběratelů tak musí hledat nového dodavatele. Ukončení činnosti oznámily i další firmy s tisícovkami odběratelů. Klienty přebírají jiné společnosti, tzv. dodavatelé poslední instance, a řadě lidí kvůli tomu násobně stouply zálohy za energie.

Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance přešli ke standardním. Podle Havlíčka pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.

Tagy: