reklama

Plošná pomoc kvůli zdražení energií je mimo. Zacílíme na nejzranitelnější, plánuje Fiala

Lídr koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) odmítá zavést plošná opatření na pomoc lidem, které postihlo zdražení cen energií, respektive krach některých společností. Prohlásil to ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Tuto možnost nepovažuje za rozumnou, protože podle něj není potřeba pomáhat úplně všem, když krize postihla jen některé. Kromě toho Fiala zmínil, že by se v dané problematice mohl naopak využít příspěvek na bydlení.

reklama

„Nemůžeme pomáhat všem, když v největší krizi jsou jen někteří, kteří se dostávají do ekonomické chudoby,“ řekl k možnému zavedení plošné pomoci lidem Fiala. Cestou podle něj je, aby se lidé postižení ukončením činnosti energetických firem jako Bohemia Energy co nejrychleji přesunuli od dodavatelů poslední instance k těm standardním.

U dodavatelů poslední instance pak vidí možnost, že by se s nimi stát mohl domluvit na maximální částce či procentu, které mohou lidem účtovat. V takovém případě by mohl stát dodavatelům poskytnout půjčku či garanci, aby ani jim neuškodil. „Toto když uděláme, tak těm lidem opravdu pomůžeme. Nesmí se stát, že člověk platil čtyři tisíce korun a nyní bude platit dvacet tisíc,“ řekl kandidát na premiéra.

Fiala poukázal také na dvě roviny problému: „Jedno je zdražování energií, což se týká nás všech. Druhá věc je krach Bohemia Energy, a to musíme řešit hned.“

Havlíček slibuje pomoc pro až pro půl milionu domácností

Možnost vidí i v možnosti využít příspěvek na bydlení. „Pokud mají být nějaké další dávky, bavme se o tom, ale nemůže to být tak, jak říká ministr Karel Havlíček, to znamená plošně,“ dodal Fiala ve vysílání.

Šéf resortu průmyslu a obchodu Havlíček se nechal slyšet, že by až desetina českých domácností ohrožená energetickou chudobou měla mít nárok na jednorázové dávky. Týkat by se to podle něj mohlo až 500 tisíc domácností.

V polovině měsíce ukončila činnost energetická skupina Bohemia Energy, zhruba 900 tisíc odběratelů tak musí hledat nového dodavatele. Ukončení činnosti oznámily i další firmy s tisícovkami odběratelů. Klienty přebírají jiné společnosti, tzv. dodavatelé poslední instance, a řadě lidí kvůli tomu násobně stouply zálohy za energie.

Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance přešli ke standardním. Podle Havlíčka pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.

Tagy:
energie politika ODS Petr Fiala Karel Havlíček Partie Terezie Tománkové energetika nárůst cen SPOLU Bohemia Energy

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama