Máme podezřelého, tvrdí Portugalsko. Kdo před 15 lety unesl Maddie McCannovou?

Portugalská prokuratura má podezřelého v případu zmizení tříleté britské dívky Madeleine „Maddie“ McCannové v roce 2007. Jeho jméno nezveřejnila, podle deníku The Guardian nicméně sdělila, že byl identifikován ve spolupráci s německými úřady. Ty už před dvěma lety uvedly, že jako podezřelého vyšetřují tehdy třiačtyřicetiletého Němce.

Podle britských médií jde o Christiana Brücknera, který si nyní v Německu odpykává trest vězení za znásilnění americké seniorky v roce 2005 ve stejném městě, odkud dva roky nato zmizela Madeleine. Už dříve byl odsouzen i za sexuální zneužívání dětí. Nejnovější krok portugalské prokuratury by podle The Guardian mohl vést k formální žádosti o Brücknerovo vydání do Portugalska.

Prokuratura portugalského města Faro ve čtvrtek oznámila, že ve středu učinila formální krok označení podezřelého, což je specifický úkon místní justice. Podle serveru BBC musela tento krok udělat do 3. května, kdy uplyne 15 let od zmizení Madeleine z turistického komplexu v Praia da Luz v jihoportugalském regionu Algarve. Podle portugalských zákonů by totiž jinak nemohly pokračovat další právní kroky v této kauze. Prokuratura nicméně v prohlášení uvedla, že důvodem jejího kroku nebylo blížící se vypršení lhůty, ale „silné indicie“ o spáchání trestného činu.

„Je důležité zdůraznit, že označení za podezřelého ještě neznamená obvinění z žádného konkrétního trestného činu, který by souvisel se zmizením Madeleine,“ uvedli v pátek rodiče zmizelé dívky Kate a Gerry McCannovi. „I když ta možnost je velmi malá, tak jsme se stále nevzdali naděje, že Madeleine je naživu a že se s ní setkáme,“ dodali.

Výsledky zveřejní v květnu

Německý prokurátor Hans Christian Wolters, který vede vyšetřování případu zmizení Madeleine v Německu, v pátek řekl, že Brückner byl o novém vývoji v případu informován. O výsledcích svého vlastního vyšetřování chce Wolters informovat v květnu. „Objevili jsme některé nové důkazy, které se týkají dalších případů v Portugalsku, v nichž jde o znásilnění ženy z Irska a další případy zneužívání,“ řekl agentuře Reuters.

Zmizení malé Madeleine, jejíž tělo se nikdy nenašlo, je nejznámějším případem zmizení dítěte v Evropě z poslední doby. Hojně se mu věnovala evropská média a společnost Netflix o něm natočila i dokumentární sérii, proti čemuž protestovali Madeleinini rodiče kvůli obavám, že to může ohrozit vyšetřování, uvedl server BBC.

Kate a Gerry McCannovi osudný den uložili večer své děti (kromě Madeleine i o rok mladší dvojčata) spát a šli na večeři s přáteli do restaurace asi 50 metrů od apartmánu. Pokoj s dětmi podle svých slov pravidelně kontrolovali, při návratu kolem 22:00 ale zjistili, že Madeleine zmizela, což ihned oznámili policii.

Kromě místní policie případ vyšetřuje i britská policie, která ho řeší stále jako zmizení, a německá, která v roce 2020 oznámila, že vyšetřuje jako podezřelého Christiana B. Ten dosud nebyl v této souvislosti obžalován a vinu odmítá.

V době Madeleinina zmizení bydlel Brückner u Praia da Luz a v den únosu z tohoto místa i telefonoval. Den poté v Portugalsku odhlásil auto. Za sexuální zneužívání dětí byl odsouzen už v letech 1994 a 2016 a v roce 2019 dostal trest vězení za znásilnění 72leté Američanky v Praia da Luz v roce 2005.

Tagy: