V Sýrii byl propuštěn na svobodu osmiletý chlapec, který byl v rukou únosců od loňského listopadu. Podle státních médií jeho rodiče zaplatili výkupné. Chlapce jeho únosci i mučili. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ.
Případ Faváze Katajfána vyvolal v Sýrii pobouření, když se na internetu objevily záběry, na nichž ho únosci mučí. Chlapec je na svobodě od soboty a podle stanice BBC vypadal v rozhovoru, v němž v syrské televizi Al-Vatan popisoval svůj osud, zdravý.
The kidnapped child, Fawaz al-Qataifan, 8 years old, was released three months and ten days after he was kidnapped from Ibtaa town in Daraa countryside by a gang that demanded a ransom.#فواز_القطيفان #Fawaz_AlQatifan pic.twitter.com/7n3mjxGGdh
— الرادع السوري 🇸🇾🌻 (@syria_rd) February 13, 2022
Policie minulý týden zatkla čtyři podezřelé, když zjistila telefonní čísla, z nichž byly rodině zasílány výhrůžky. Od té doby se únosci dohodli dvakrát na předání chlapce, ale na schůzky se nedostavili. V sobotu sdělili chlapcově otci, aby nechal 500 milionů syrských liber (4,3 milionu korun) na místě u města Nava v provincii Dará. Když tam peníze našli, nechali hocha před místní lékárnou.
Podle syrské tiskové agentury SANA měl otec z návratu syna velkou radost. Jeho strýc poděkoval prezidentovi Bašár Asadovi za zájem o případ. „Doufáme, že naše země zůstane bezpečná a klidná pod vedením prezidenta Bašára Asada, a děkujeme mu za jeho velký zájem o tuto problematiku,“ uvedl chlapcův strýc Musab Qataifan.
Chlapce bili i mučili
Faváz v televizním rozhovoru řekl, že ho únosci zajali, když šel 2. listopadu ze školy ve městě Abtaa, jež leží v Dará. V lednu gang, který ho unesl, zveřejnil video, na němž hoch křičel bolestí, když ho věznitelé bili.
„Přinesli provaz a když mě vytáhli nahoru, začali mě bít koženým páskem,“ popsal chlapec hrůzné zážitky. „Pak přinesli pistole a já jsem si dal pistoli k hlavě a další do klína a začal jsem říkat své rodině: „Chcete mě zpátky, nebo zabít?“ vzpomínal na natáčení videa Faváz.
O případ se začali zajímat uživatelé sociálních sítí a rodina dostala přísliby pomoci i z Turecka, Německa a USA. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva byly od začátku syrské války v roce 2011 v zemi uneseny stovky dětí, jejichž osud zůstal nevyjasněný.