Máme společnou misi. Problémy mají čas od času všechny strany, uznal na sněmu STAN Fiala

Máme společnou misi a v ní nemůžeme zklamat, řekl v sobotu s odkazem na vládu premiér Petr Fiala (ODS) na mimořádném sněmu STAN v Hradci Králové. Tam si hnutí po několika kauzách bude volit kompletně nové vedení. Podle Fialy mají problémy čas od času všechny strany a důležité vždy je, jak se k nim ony strany postaví.

„Máme společné cíle, ale hlavně společnou odpovědnost za naše občany a zemi. Česká republika potřebuje hlavně dobrou vládu,“ prohlásil Fiala v sobotu dopoledne na sněmu STAN.

Připomněl, že Česko v současné době předsedá Radě EU, že země pomáhá Ukrajině, kterou válečně napadlo Rusko, zvládá uprchlickou krizi a bojuje s inflací. „Toto je naše mise a v ní nemůžeme zklamat. Důsledky by byly katastrofální,“ zdůraznil premiér. ODS spolu se STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Piráty do vlády usedli v prosinci minulého roku.

Své problémy si uvědomují

Fiala narazil ale i na kauzy hnutí, kterých za poslední půlrok mělo několik. „Nějaké problémy mají čas od času všechny politické strany. Podstatné je, jak se k nim postaví. Demokratické strany se své problémy nebojí přiznat a dokáží se z nich poučit,“ podotkl.

Zároveň poděkoval bývalému ministru školství Petru Gazdíkovi za jeho přístup, když v červnu na svou funkci rezignoval v návaznosti na zjištění, že byl v kontaktu s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kauze Dozimetr. „Jeho odchod dokázal, že to se změnou politické kultury myslíme opravdu vážně,“ pokračoval Fiala. „Něco takového se v minulosti nestávalo,“ dodal.

Starosty a nezávislé vyzval, aby si zvolili nové vedení a aby plně fungovalo. „Jsem si jist, že se vám to úspěšně podaří. Přeji vám úspěšný sněm a těším se na další spolupráci,“ řekl přátelsky směrem do sálu.

Na dotaz novinářů, zda jeho projev nebyl málo kritický, pak uvedl, že Starostové si své problémy dobře uvědomují.

Prostřednictvím videí pak na sněmu promluvili i šéfové dalších politických stran z vládní pětikoalice, tedy Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Ivan Bartoš (Piráti) i Marian Jurečka (KDU-ČSL).

STAN si v sobotu na sněmu budou volit kompletně nové vedení. V čele by ale měl zůstat současný ministr vnitra Vít Rakušan, který zatím nemá protikandidáta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl
Rusko

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl

Rusové mohli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři poměrně jednoduše sabotovat, dostat se k nim mohly nejen drony, ale i vycvičení potápěči. Říkají to zahraniční experti prostřednictvím některých médií. Podle americké CNN byly navíc v oblasti k vidění lodě ruského námořnictva, které do místních vod v posledních měsících mířily čím dál častěji. Rusko jakékoliv obvinění z poškození plynovodů odmítá, vody, ve kterých k výbuchům došlo, označuje za ekonomické zóny Dánska a Švédska.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:38

Papež tvrdí, že Moskvě předal požadavky Ukrajinců na osvobození zajatců

14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

14:29

Rusko anektuje okupovaná území

13:56

Lipavský: Plánované ohlášení anexe ukrajinských území je naprosto nepřijatelné

Kreml rozhodl o anexi dalších ukrajinských území. K Rusku se mají připojit v pátek

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ve čtvrtek potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich přiřazení k Rusku. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Český ministr zahraničí Jan Lipavský považuje plánované ruské ohlášení anexe ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. Celý proces byl zfalšovaný, řekl novinářům.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Více než čtyři tisíce letů mířících do Spojených států či ze země bylo zrušeno v důsledku hurikánu Ian, který ve středu udeřil na americký stát Florida. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 2,2 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.