MAPA: Česká pošta zavře stovky míst. Zkontrolujte si osud pobočky ve vašem okolí

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v průběhu prvního pololetí letošního roku uzavře. Rozhodnutí se dotkne celkem 115 měst a obcí. Celkem Česká pošta zavře 300 svých poboček. Nejvíce jich ubude v Moravskoslezském kraji, kde se zruší 48 provozoven. V Praze má jít o 35 míst. Rušené pobočky státní podnik vybíral podle návštěvnosti klientů, počtu úkonů a ekonomické situace.

Podívejte se na přehledný seznam:

Důvod razantního omezení provozu České pošty má být ryze ekonomický. Státní podnik jen za loňský rok zvýšil ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy korun. Důvodem je nedostatečná úhrada služeb objednaných státem, pokles listovních služeb i snížení počtu transakcí na pobočkách.

Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48, dále 35 v hlavním městě a 27 v Ústeckém kraji. Následuje Středočeský kraj s 24 rušenými pobočkami, Jihomoravský s 23 a Plzeňský s 22 rušenými poštami.

Kraje Počet rušených poboček České pošty
Praha 35
Jihočeský kraj 18
Jihomoravský 23
Karlovarský 14
Královehradecký 16
Liberecký 13
Moravskoslezský 48
Olomoucký 20
Pardubický 17
Plzeňský 22
Středočeský 24
Ústecký 27
Vysošina 9
Zlínský 14

Občanům se změny nelíbí

A jak na uzavírání některých pošt reagují lidé z regionů, kterých se omezení dotkne? „Mně se to hrozně nelíbí. Protože starý lidi, který tady žijou, nemají kam jít pro důchody. Jak to bude všechno vypadat?“ ptal se jeden z dotazovaných. Zároveň poukázal na to, že pobočku, kterou chce státní podnik nyní zavřít, nedávno rekonstruovali. „Strašně by mi to vadilo. Já se nedostanu nikam jinam, protože jsem invalidní,“ vyjádřila svůj nesouhlas další.

V souvislosti se snižováním počtu poboček státní podnik rozdá výpovědi zhruba 1 600 zaměstnanců ze zhruba 25 tisíc lidí. S odbory má vedení podniku propuštění projednávat v první polovině dubna. „Považujeme to však jen za další úsporné opatření v řadě, které beze změny systému financování veřejných poštovních služeb nic nevyřeší,“ uvedla ve středu předsedkyně největších poštovních odborů Jindřiška Budweiserová.

Pošta se dlouhodobě potýká také s nízkými mzdami, což opakovaně kritizují nejen odbory. Podle loňského vyjádření předsedkyně odborů Budweiserové „mzdy pošťáků zaostávají za průměrnou mzdou v Česku již mnoho let a situace se rok od roku zhoršuje. „Průměrná mzda zaměstnanců České pošty je o osm tisíc korun nižší,“ řekla Budweiserová.

Česká pošta letos v únoru oznámila navýšení tarifních mezd od 1. dubna v průměru o pět procent, zároveň mají zaměstnanci dostávat hodnotnější stravenky. Odborové organizace ale vnímají navýšení značně nedostatečné. Jednání o mzdách s ohledem na ekonomickou situaci firmy by měla pokračovat v červnu.

Tagy: