Astronomové objevili nové vesmírné těleso pojmenované 3I/ATLAS, které se blíží ke Slunci. Předpokládá se, že jde o kometu, která pochází z jiné soustavy, uvádí americká CNN. Jde tak teprve o třetí zaznamenaný nebeský objekt přilétající z prostoru mimo Sluneční soustavu.
Teleskop ATLAS v Chile v úterý ohlásil spatření nového vesmírného tělesa, které se řítí naší Sluneční soustavou, informoval web ABC News. Od té doby astronomové, kteří předpokládají, že jde o kometu, prověřují archivní záznamy z různých dalekohledů, z nichž zjistili, že objekt byl k vidění již 14. června a blíží se ze směru od souhvězdí Střelce.
DÁLE ČTĚTE: Speciální zrcadlo, lávové tunely i Kleopatra. Češi se zapojili do nové vesmírné výzvy
„Rychlost komety a její dráha skrze Sluneční soustavu jsou dva jasné ukazatele toho, že vznikla mimo naši soustavu,“ citovala CNN astrofyzika Gianluca Masiho. „Objekt se pohybuje rychlostí téměř 60 kilometrů za sekundu, tedy příliš rychle na to, aby se jednalo o místní těleso,“ uvedl astronom Teddy Kareta.
„Musí pocházet z jiné soustavy a pravděpodobně putuje mezihvězdným prostorem miliony let, než pronikla k nám,“ vysvětlil ředitel Centra pro studium objektů blížících se k Zemi Paul Chodas.
Dráha komety
Nové těleso podle vědců nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu, avšak pravděpodobně se dostane do těsného kontaktu se Sluncem, ke kterému se 30. října přiblíží na vzdálenost 210 milionů kilometrů, a Marsu. K tomu se počátkem stejného měsíce dostane na vzdálenost 30 milionů kilometrů.
„Zemi se nejblíže přiblíží 19. prosince,“ uvedl Masi. Astronomové předpokládají, že viditelná bude až do září, kdy zmizí z dohledu. Následně bude k pozorování až začátkem prosince.
„Další studium by mohlo odhalit, zda komety vypadají stejně i v jiných slunečních soustavách,“ zmínil Kareta.
Třetí těleso pocházející z jiné soustavy
3I/ATLAS je teprve třetím zaznamenaným mezihvězdným objektem. Ačkoliv o nové kometě víme málo, vědci odhadují, že její průměr je přibližně 20 kilometrů. Zdá se však nejjasnější a nejrychlejší ze všech tří dosud objevených těles přilétajících „odjinud“.
Důvodem, proč vědci odhadují, že jde právě o kometu, je fakt, že postupně ztrácí hmotu. Komety, které jsou tvořeny ledem a horninami, totiž při přibližování ke Slunci uvolňují vypařující se plyn, čímž vznikají jejich charakteristické ocasy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi mění sci-fi v realitu. Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování