Marže v supermarketech jsou přehnané, míní Nekula. Vysoké ceny chce kontrolovat

Vláda vytáhla do boje proti vysokým cenám potravin. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) obvinil supermarkety, že si navyšují své marže víc, než by musely. A podobně jako v případě benzínek je chce kontrolovat. Dozorovat se však budou jen některé potraviny. Jak chce ministr zjišťovat vysoké marže, zatím neupřesnil.

„Marže jsou v současné době přehnané, tyto informace máme už delší dobu. Rozdělení zisku v úseku od zemědělce přes potravináře až po obchodníky je nerovnoměrné,“ řekl ve středu Nekula. Situaci by podle ministra měly zlepšit důsledné kontroly. Ty se však budou týkat jen některých potravin. Jednat by se mělo o kuřecí a vepřové maso, máslo a také pečivo. Jak budou kontroly marží u obchodníků probíhat, ministr zatím neupřesnil.

Podílet se na nich bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Je potřeba rozlišovat pojmy marže a zisk. Marže je rozdíl mezi tím, za co obchodník kupuje a za co prodává, ale v tom jsou ještě náklady na pracovní sílu, energie, skladování,“ vysvětlil agrární analytik Jiří Havel.

Ke kontrole marží vyzval minulý týden ministra Nekulu zemědělský výbor. „Kontrola marží je čirý alibismus. Vláda má zajistit dostatek potravin za přijatelné ceny, jako jsme měli loni, ale nedělá nic. Může zastropovat ceny jako v Maďarsku,“ navrhla poslankyně SPD Karla Maříková. „Snaha pana Nekuly se mine účinkem, protože nemá dostatečnou legislativní podporu,“ doplnil ji stínový ministr zemědělství Karel Tureček (ANO)

Naposledy se kontrolovaly marže u másla v roce 2017. Na popud někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten tvrdil, že polovina z marže končí jako zisk obchodníků. Kontrola ale navyšování marží u másla nikdy neprokázala.

Tagy:
jídlo potraviny supermarket ceny ČSSD inflace KDU-ČSL kontroly zdražování Bohuslav Sobotka Karla Maříková ministr zemědělství ÚOHS vláda Úřad pro ochranu hospodářské soutěže máslo Zdeněk Nekula marže Jiří Havel Karel Tureček