reklama

Masivní sesuv půdy v Norsku pohřbil do moře několik domů

Masivní několikasetmetrový sesuv půdy na norském severu ve středu smetl do moře několik tamních budov. Podle dostupných informací nejsou v souvislosti s děsivým přírodním jevem, který byl zaznamenán na kameru, hlášeny žádné oběti ani zranění.

reklama

Obrovský sesuv podle server The Local asi 800 metrů dlouhý a čtyřicet metrů vysoký zasáhl blízké okolí norského města Alta ležícího za severním polárním kruhem a svrhl do moře osm domů. Prozatím nejsou hlášeny žádné zprávy o zraněných nebo obětech.

Pes zachráněn, oběti s jistotou vyloučit nelze

„Pes smetený sesuvem do moře se zachránil, doplaval na břeh a je naživu,“ uvedl Torfinn Halvari z místní policie. „Stále máme na místě posádky, které se zabývají bezpečnostním hodnocením a nebezpečím nových sesuvů,“ uvedl policista s tím, že zatím nemohou s jistotou říci, zda přece jen někdo nebyl přírodní katastrofou stržen.

Ras ved Kråkenes

Posted by Ken MrOlsen on Wednesday, June 3, 2020

Příčinou na kameru zaznamenaného jevu byl zřejmě takzvaný senzitivní — rychlý jíl. Jde o formu velmi citlivého mořského jílu, který má tendenci měnit svůj relativně tuhý stav na tekutý. Jedná se o usazeniny mořského původu tvořící plochá území i několik set výškových metrů nad hladinou dnešního moře. Nejčastěji se nachází ve Skandinávii a Kanadě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama