Matce Navalného ukázali synovo tělo. Popsala zvláštní požadavky úřadů na pohřeb i výhružky

Matka ruského opozičníka Ljudmila Navalná

Projev Julije Navalné

Matka ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek za nejasných okolností ve vězení za polárním kruhem, uvedla, že jí konečně ukázali synovo tělo. Informovala o tom agentura Reuters. Úřady ale podle ní chtějí, aby ho pochovala tajně, bez obřadu, a vyhrožovaly jí, že pokud nebude souhlasit, může se s tělem něco přihodit. Vyšetřovatel jí údajně řekl, že čas není na její straně a tělo podléhá rozkladu.

„Podle zákona mi okamžitě měli vydat Alexejovo tělo, ale dodnes to neudělali,“ postěžovala si Navalná ve vystoupení na YouTube, natočeném poté, co podle vlastních slov strávila 24 hodin u vyšetřovatelů v Salechardu na severu Ruska. Tam ji také odvezli na tajnou návštěvu márnice. „Vydírají mne a kladou podmínky, kde, kdy a jak má být Alexej pochován. To je nezákonné,“ řekla.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lipavský si předvolal ruského velvyslance. Chtěl vysvětlení okolností smrti Navalného

Úřady si podle ní přejí, aby ji mohly jen dovést k čerstvému hrobu na okraji hřbitova a prohlásit, že tam leží její syn. S tím ale Navalná nesouhlasí a přeje si, aby politikovi přátelé měli možnost se s ním rozloučit. „Nechci žádné zvláštní podmínky, chci jen, aby se vše odehrálo v souladu se zákonem,“ řekla. „Požaduji, aby mi neprodleně vydali synovo tělo,“ zdůraznila.

V lékařské zprávě o úmrtí, kterou viděla Navalného matka, je uvedeno, že opoziční politik zemřel z přirozených příčin, uvedla Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na sociální síti X.

Pohřeb jako demonstrace

Ruské úřady dosud na prohlášení Navalného matky nereagovaly. Komentátoři předpokládají, že Kreml se před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, obává, že by se pohřeb s případnou účastí desítek tisíc lidí mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.

Navalnyj, který si udělal jméno odhalováním korupce na vrcholcích režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval prezidenta Vladimira Putina, kterého také obviňoval, že nařídil jej otrávit. Hned po vyléčení z otravy a návratu do vlasti byl v lednu 2021 uvězněn.

V pátek vězeňská služba uvedla, že 47letému politikovi se po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi Putinovi.

K TÉMATU: „Podmínky ve vězení jsou tvrdé, ale tak to má být.“ Jak Rusové vnímají smrt Navalného?

Tagy:
Vladimir Putin matka pohřeb tělo Rusko Alexej Anatoljevič Navalnyj Kira Jarmyšová