reklama

Matku neviděla kvůli pandemii devět měsíců, tak ji unesla z pečovatelského domu

Angličtí policisté v úterý zatkli bývalou nemocniční sestru za to, že z pečovatelského domu odvezla svou 97letou matku trpící demencí. Rodina ji prý neviděla devět měsíců. Žena byla později propuštěna a seniorka odvezena zpět do domu, který je za ni právně zodpovědný, píše server BBC.

reklama

Ylenia Angeliová (73) uvedla, že kvůli nedostatečnému osobnímu kontaktu v době pandemie musela „razantně zasáhnout“. Podle ní se o svou nemocnou matku chtěla postarat sama, přestože právní odpovědnost za 97letou seniorku nese ústav.

Celý incident se odehrál dva dny před tím, než v Anglii začal znovu platit lockdown. Angeliová šla do pečovatelského domu na návštěvu se svou dcerou, bývalou herečkou ze seriálu Coronation Street Leandrou Ashtonovou.

Ta celý incident natočila na telefon. Na videu je vidět několik strážníků, policejní auto se zatčenou Angeliovou a civilní auto, v němž sedí její 97letá matka.

Rodina byla zoufalá

Pečovatelský dům se k incidentu nechtěl vyjadřovat. Asistent hlavního strážníka Chris Noble z okrsku Humberside uvedl, že policisté byli přivoláni k hlášení o přepadení v pečovatelském domě v anglickém městě Market Weighton v úterý kolem čtvrt na dvanáct dopoledne. „Pečovatelský dům také nahlásil, že ženu, za kterou jsou právně zodpovědní, odvedla pryč její dcera,“ dodal Noble.

„Strážníci našli všechny tři ženy nedaleko a informovali je, že na základě jejich právní povinnosti budou seniorku muset odvést zpět do domu. Situace byla stresující a emotivní pro všechny. Žena se bránila tomu, aby byla její matka vrácena do péče domovního personálu,“ popsal situaci Noble.

Podle Ashtonové byla její matka „na zhroucení“. Rodina se bránila tím, že seniorku neviděla devět měsíců. „Když jsme tam přijeli, incident se vystupňoval. Neplánovali jsme to, byla to prostě velmi emotivní chvíle,“ uvedla Ashtonová.

Rodina prý se seniorkou mohla komunikovat pouze prostřednictvím takzvané „návštěvy přes okno“ nebo pomocí videohovoru přes Skype. Tato forma komunikace podle Ashtonové nedělala 97leté ženě dobře a stresovala ji.

„Domov teď návštěvy přes okno přerušuje kvůli lockdownu. Zoufale jsme ji chtěli vidět. Moje matka se o ni chtěla starat už dlouho, tohle se zdálo jako dobrá příležitost ji odvést,“ vysvětlila Ashtonová.

Anglie plánuje pečlivější návody pro návštěvy

Podle Ashtonové měla rodina plnou moc jen nad finančními prostředky své babičky, ne nad jejím zdravím a blahobytem. „Při každém pokusu setkat se s babičkou jsem narážela na překážky. Jiné domovy přišly s kreativními nápady, jak povolit návštěvy příbuzných, my jsme ale pokaždé narazily na cihlovou zeď. Tohle jsou zoufalé časy a nezdá se tu být racionální vysvětlení, proč nemůžeme nalézt bezpečné řešení,“ řekla Ashtonová.

K incidentu se vyjádřil také mluvčí britského premiéra Borise Johnsona. „Chápeme, že současná situace je náročná,“ uvedl s tím, že vláda bude publikovat nové instrukce, aby umožnila víc návštěv za bezpečných podmínek.

Seniorka byla později odvezena zpět do pečovatelského domu. Angeliovou strážníci po krátkém zadržení propustili a nebudou proti ní podnikat další kroky.

Tagy:
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama