reklama

Matku neviděla kvůli pandemii devět měsíců, tak ji unesla z pečovatelského domu

Angličtí policisté v úterý zatkli bývalou nemocniční sestru za to, že z pečovatelského domu odvezla svou 97letou matku trpící demencí. Rodina ji prý neviděla devět měsíců. Žena byla později propuštěna a seniorka odvezena zpět do domu, který je za ni právně zodpovědný, píše server BBC.

reklama

Ylenia Angeliová (73) uvedla, že kvůli nedostatečnému osobnímu kontaktu v době pandemie musela „razantně zasáhnout“. Podle ní se o svou nemocnou matku chtěla postarat sama, přestože právní odpovědnost za 97letou seniorku nese ústav.

Celý incident se odehrál dva dny před tím, než v Anglii začal znovu platit lockdown. Angeliová šla do pečovatelského domu na návštěvu se svou dcerou, bývalou herečkou ze seriálu Coronation Street Leandrou Ashtonovou.

Ta celý incident natočila na telefon. Na videu je vidět několik strážníků, policejní auto se zatčenou Angeliovou a civilní auto, v němž sedí její 97letá matka.

Rodina byla zoufalá

Pečovatelský dům se k incidentu nechtěl vyjadřovat. Asistent hlavního strážníka Chris Noble z okrsku Humberside uvedl, že policisté byli přivoláni k hlášení o přepadení v pečovatelském domě v anglickém městě Market Weighton v úterý kolem čtvrt na dvanáct dopoledne. „Pečovatelský dům také nahlásil, že ženu, za kterou jsou právně zodpovědní, odvedla pryč její dcera,“ dodal Noble.

„Strážníci našli všechny tři ženy nedaleko a informovali je, že na základě jejich právní povinnosti budou seniorku muset odvést zpět do domu. Situace byla stresující a emotivní pro všechny. Žena se bránila tomu, aby byla její matka vrácena do péče domovního personálu,“ popsal situaci Noble.

Podle Ashtonové byla její matka „na zhroucení“. Rodina se bránila tím, že seniorku neviděla devět měsíců. „Když jsme tam přijeli, incident se vystupňoval. Neplánovali jsme to, byla to prostě velmi emotivní chvíle,“ uvedla Ashtonová.

Rodina prý se seniorkou mohla komunikovat pouze prostřednictvím takzvané „návštěvy přes okno“ nebo pomocí videohovoru přes Skype. Tato forma komunikace podle Ashtonové nedělala 97leté ženě dobře a stresovala ji.

„Domov teď návštěvy přes okno přerušuje kvůli lockdownu. Zoufale jsme ji chtěli vidět. Moje matka se o ni chtěla starat už dlouho, tohle se zdálo jako dobrá příležitost ji odvést,“ vysvětlila Ashtonová.

Anglie plánuje pečlivější návody pro návštěvy

Podle Ashtonové měla rodina plnou moc jen nad finančními prostředky své babičky, ne nad jejím zdravím a blahobytem. „Při každém pokusu setkat se s babičkou jsem narážela na překážky. Jiné domovy přišly s kreativními nápady, jak povolit návštěvy příbuzných, my jsme ale pokaždé narazily na cihlovou zeď. Tohle jsou zoufalé časy a nezdá se tu být racionální vysvětlení, proč nemůžeme nalézt bezpečné řešení,“ řekla Ashtonová.

K incidentu se vyjádřil také mluvčí britského premiéra Borise Johnsona. „Chápeme, že současná situace je náročná,“ uvedl s tím, že vláda bude publikovat nové instrukce, aby umožnila víc návštěv za bezpečných podmínek.

Seniorka byla později odvezena zpět do pečovatelského domu. Angeliovou strážníci po krátkém zadržení propustili a nebudou proti ní podnikat další kroky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci
Koronavirus

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Německý prezident Steinmeier jmenoval novou vládu kancléře Scholze

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Němečtí poslanci zvolili sociálního demokrata Olafa Scholze novým kancléřem

Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Hlas mu dalo 395 poslanců, což bylo více než potřebných 369 hlasů. Scholze od převzetí moci od své konzervativní předchůdkyně Angely Merkelové dělí jen několik formálních kroků. Ještě dopoledne jej prezident Frank-Walter Steinmeier jmenuje kancléřem, poté složí kancléřský slib a odpoledne v 15 hodin SEČ oficiálně převezme od Merkelové kancléřství.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama