Reportér CNN na frontě
Nepřítel je 250 metrů od vás, okolo se ozývá dělostřelba a všude jsou slyšet drony - to je první linie ukrajinské obrany na Donbase. Reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno a kameraman Petr Židek tam s vojáky prožili 24 hodin.
Dostat se na první linii je možné jen v noci. Řidič s terénním autem vyzvedl štáb CNN Prima NEWS na kraji města a po několika kilometrech jízdy vypnul světla. Dál řídil pouze pomocí nočního vidění, protože všude mohly číhat nepřátelské drony.
ČTĚTE TAKÉ: Nečekaný válečný kontrast. Ukrajinci postupují v Rusku, doma území ztrácejí, ukazuje analýza
V naprosté tmě se řítili po polích k bojovým pozicím. Hvězdami posetou oblohu občas prozářila vzdálená exploze. Po příjezdu na poslední bod vyskočili z auta a ukryli se v opuštěném zákopu. Následně se v desetimetrových rozestupech vydali na cestu.
Munici pro Ukrajinu zaplatíme i z majetku Ruska v EU, řekla Černochová. Zmínila zapojení Česka
Část příjmů ze zmrazeného ruského majetku v Evropské unii bude vynaložena na dodávky munice pro Ukrajinu, kterou pořídí Česká republika. Bude tak možné koupit další stovky tisíc kusů velkorážové munice, oznámila v úterý na sociální síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Rozhodla o tom podle ní EU. Konkrétní částku nesdělila.
Po zhruba kilometru cesty dorazili na pozice 9. pěší roty, která brání jeden úsek fronty u Torecku na Donbase. Několik málo mužů tu 24 hodin denně sleduje nepřítele, vzdáleného jen 250 m. „Tam už jsou Rusáci. Je to celé zaminované. Mám tu kulomet, automat, granáty a pancéřovku. Když dojde na granáty, tak už je to hodně špatné,“ řekl ukrajinský voják.
Většina jejich práce je ale nuda. „Čtyři hodiny odpočíváte, čtyři hodiny pracujete a čtyři hodiny jste na pozici a sledujete nepřítele,“ dodal voják. Elektřinu zajišťuje generátor, vaření plynový vařič.
I když se prakticky neustále ozývá dunění dělostřelby, vojáci se tu cítí celkem bezpečně. Umí už podle zvuku dokonale odhadnout, kdy něco hrozí. V případě ostřelování si mohou vlézt do nory nebo do trubky.
Na frontové linii může být nebezpečná i pouhá návštěva toalety. „Musíte nejprve zjistit, zda venku není dron, a pak běžet,“ popsal Zrno. Běžet je nutné i při návštěvě sousedních pozic.
Vojáci jsou na pozici obvykle šest dní, pak mají dva dny odpočinku. Někteří už od začátku války.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zničené mosty jsou pro Rusy problém. Hrozí jim obklíčení a rekordní kapitulace, tvrdí expert