Tlak kvůli znásilnění a politice je jiný. Feri to nemusel zvládnout, říká psycholožka

Mediální tlak v souvislosti s obviněním ze znásilnění je jiný než mediální tlak vyvíjený na poslance. A proto ho nemusel Dominik Feri zvládnout. To si myslí psycholožka Ludmila Mrkvicová. Podle ní jeho údajný pokus o sebevraždu mohl souviset právě se sexuální kauzou. Uvedla to ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Z psychologického hlediska považuji za nesmírně důležité respektovat presumpci neviny. Dokud není trestní čin prokázán, měli bychom na každého člověka nahlížet jako na nevinného. Nikdy totiž nevíme, jak křehká je jeho psychika,“ reagovala Mrkvicová na informace o hospitalizaci bývalého poslance Dominika Feriho, který se měl podle informací CNN Prima NEWS pokusit o sebevraždu.

„Mediální tlak a reakce veřejnosti mohou být natolik zátěžovou situací, že to jedinec zkrátka neustojí. Ty následky mohou být skutečně devastující. Mohou se objevit deprese nebo sebevražedné tendence,“ uvedla na příkladech Mrkvicová. Nevyloučila, že se tyto tlaky mohly v poslední době navíc stupňovat. „Zejména pokud se jedná o činy sexuálního charakteru, tak ten tlak bývá značný,“ doplnila.

Podle ní byl Feri zvyklý zvládat zátěžové situace. Současná situace je pro něj ale úplně nová. „Ten dřívější mediální tlak byl jiný než teď, když mu teoreticky hrozí vysoký trest,“ dodala Mrkvicová. Podle ní jeho případný pokus o sebevraždu může souviset právě s obviněním ze znásilnění. To si myslí také forenzní psycholog a soudní znalec v oboru forenzní psychologie Karel Netík. „Každý neúspěch může psychický stav zhoršovat, až dojde ke zkratu. Je velmi pravděpodobné, že obvinění může souviset s pokusem o sebevraždu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS psycholog a soudní znalec Netík.

Feri vinu odmítá

Zprávy o tom, že se Dominik Feri měl pokusit o sebevraždu, se objevily v sobotu odpoledne. Podle informací CNN Prima NEWS ho záchranáři na pražském Žižkově ošetřili a při vědomí transportovali do nemocnice. „Vyjížděli jsme do ulice Kubelíkova k úrazu 25letého muže. Po ošetření byl převezený do nemocnice,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Případem se teď zabývají kriminalisté.

Feri čelí obvinění za znásilnění. Policie se jeho případem začala zabývat loni na konci května. Feri následně oznámil, že nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny a vzdal se i tehdejšího mandátu. Na rozhodnutí policie se tak čekalo necelých deset měsíců. Následně probíhalo policejní vyšetřování, které vyústilo v obvinění ze sexuálního obtěžování.

Feri ale vinu odmítá. Jeho stížnost proti zahájení trestního stíhání jeho osoby byla neúspěšná. „Po devíti měsících konečně nastal posun. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci. Doufám, že s vámi brzo budu komunikovat jako dřív,“ uvedl Feri před několika dny na svém Instagramu.

Tagy: