reklama

Neckář o prodělané mrtvici: Strachoval jsem se, co bude. Problémy s češtinou mám dodnes

Zpěváka Václava Neckáře v roce 2002 postihla mozková mrtvice, po které zapomněl texty ke svým písním a musel se znovu učit mluvit. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS uvedl, že se zdravotními následky bojuje dodnes.

reklama

Mrtvice zastihla 78letého hudebníka ve chvíli, když řídil auto. Spolu s ním se ve vozidle nacházel i jeho mladší bratr. „Zrovna jel po dálnici z Prahy do Litoměřic. Řídil v klidu. Já si četl noviny a akorát jsem se divil, proč nic neříká,“ uvedl v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Jan Neckář, který tehdy seděl vedle Václava na sedadle spolujezdce.

„Komentoval jsem různé politiky a čekal jsem na jeho reakci, ale žádná nepřišla. Když jsem se ho zeptal, odpověděl, že neví,“ vzpomíná na osudovou chvíli Jan.

Že se jedná o mrtvici, zjistili až následující den. „Hráli jsme v litoměřickém kulturním domě a já měl vyprávět vtipy. Nebyl jsem však schopen přečíst ani jednu větu. Režisér Jiří Adamec okamžitě poznal, v čem je problém a poslal nás s Honzou do nemocnice,“ popsal Václav Neckář, který nazpíval třeba píseň Stín katedrál či Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě.

V nemocnici jim potvrdili, že měl slavný hudebník mrtvici. Podle lékařů šlo o lehkou mozkovou příhodu, důsledek byl přesto vážný. „Nemohl jsem dát dohromady jedinou větu,“ svěřil se moderátorce Radce Červinkové. „Měl jsem z toho strach, protože jsem nevěděl, co budu dělat,“ doplnil zpěvák.

„Tehdy mě v Nemocnici Na Homolce navštívil Zdeněk Rytíř a říkal mi, že jsem zpíval německy, rusky a také anglicky, tak mi třeba v paměti něco zůstane. Ale bohužel tam nic nebylo, jen slepá kolej,“ řekl Václav Neckář. Kromě problémů s řečí měl také zpěvák problémy s pamětí. Zapomněl totiž texty ke svým písním.

Jeho praktická lékařka mu naštěstí našla dobrou logopedku, která ho tři čtvrtě roku učila, jak má správně tvořit věty. „Problém se zvratnými zájmeny či rody mám ale dodnes. Stejně tak i s držením vidličky v levé ruce,“ popsal následky mozkové příhody Václav. Oporou mu tehdy byla hlavně jeho rodina, zejména mladší bratr.

Bez čtečky by nemohl existovat

„Naštěstí ještě vidím a během vystoupení používám čtečku. Bez toho bych nemohl vůbec existovat. Na dlouhé proslovy a moderování mezi písničkami mám ale bráchu,“ doplnil. Lehké to nemá ani jeho bratr Jan. „Pro mě je to ještě těžší, protože nosím brýle a když si je na jevišti sundám, tak nic nevidím,“ zavtipkoval Jan.

V roce 2011 nazpíval Václav Neckář píseň Půlnoční, která ho opět vrátila na vrchol slávy. „Rezonance od lidí byla obrovská, napříč všemi generacemi,“ popsal Jan a doplnil, že na příští rok chystají spolu s bratrem turné. „Plánovali jsme ho minulý rok, ale to nám kvůli covidu nevyšlo a protože situace letos dopadla tak, jak dopadla, tak jsme všechny koncerty přeložili na příští rok,“ popsal Jan Neckář.

Václav a Jan Neckářovi v rozhovoru s Radkou Červinkovou v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS hovořili také o začátcích své kariéry či o tom, jak se natáčel videoklip k písni Půlnoční. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama