Měl zavraždit ženu na úřadu práce. Jsem nevinný, soud pohrdá zákony, řekl střelec z Prahy

Jiří D., který je obžalovaný z několika trestných činů včetně zastřelení ženy na pražském úřadu práce, u soudu prohlásil, že je nevinný. Odmítl vypovídat, protože soud podle něho „drze pohrdá zákony“ a on se nebude „zúčastňovat parodie na spravedlivý proces“. Sedmašedesátiletému muži hrozí doživotní vězení.

Vedle vraždy úřednice viní obžaloba Jiřího D. také z útoku kyselinou sírovou na jeho bývalou kolegyni a z toho, že nastražil střelné zařízení na pronajímatelku bytu, který měl na základě soudního rozhodnutí opustit.

Dohodu o vině a trestu se státní zástupkyní Jiří D. u pražského městského soudu odmítl, zástupcům médií ukazoval vztyčené prostředníčky.

Advokátka: Je to vysoce inteligentní člověk

„Já si myslím, že to byla zkratka,“ řekla novinářům k prohlášení Jiřího D. o nevině jeho advokátka Soňa Adamová. „Po rozhovoru s ním jsem přesvědčena, že to stále je vysoce inteligentní člověk. Nebylo to myšleno tak, že mohu někoho zastřelit a musí být shledána moje nevina“ vysvětlovala.

Právnička zná Jiřího D. čtyři roky, dříve ho zastupovala v občanskoprávních sporech. „V té době na mě působil jako velice slušný člověk s rozhledem, se znalostmi jazyků, prostě velice dobrým dojmem,“ popsala. Podle ní se před jeho loňským počínáním „setkalo více okolností“, o kterých Jiří D. věří, že jsou pro něj polehčující. „Je přesvědčen, že okolnosti byly tíživé. I já sama si kladu otázku, zda byl můj klient plně příčetný, když to jednání spáchal,“ naznačila další směřování obhajoby.

Na příčetnost obžalovaného není vypracovaný žádný znalecký posudek. „Překvapilo mě to. Záleží na klientovi, jestli se bude chtít tomuto podřídit. Je to v jeho prospěch jednoznačně. Já mu to budu doporučovat, ale on se rozhodne sám,“ řekla k případnému znaleckému zkoumání mužova duševního stavu.

Jiří D. dříve pracoval jako letecký konstruktér a podle advokátky vnímá svou někdejší kolegyni jako původkyni své výpovědi ze zaměstnání. Obžaloba uvádí, že si na tuto ženu loni 25. června počíhal a vychrstl na ni kyselinu, kterou si přivezl na kole v termohrnku. Napadená strávila po útoku tři týdny na popáleninové klinice a podstoupila několik operací.

„Klient má za to, že tato osoba částečně, možná z větší části, měla ‚zásluhu‘ na tom, že mu byly zaslány dva vytýkací dopisy a nebyla mu prodloužena smlouva v Aeru Vodochody. Z tohoto důvodu jsme oba navrhovali její výslech. Soud s odkazem na posttraumatický stav její výslech odmítl. S tím pan obžalovaný zásadně nesouhlasí a má s tím problém, protože je přesvědčen, že je to velmi důležitá svědkyně,“ uvedla právnička k tomu, proč Jiří D. vyčetl soudci porušení zákona.

Střelec nedal úřednici žádnou šanci

Tři dny po útoku na kolegyni zastřelil Jiří D. podle obžaloby zaměstnankyni úřadu práce přímo v její kanceláři na pražských Vinohradech. Žena mu v roce 2016 nepřiznala podporu v nezaměstnanosti a následně ho vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání. Do budovy se dostal lstí – vrátnému řekl, že je ženin známý a že ji přišel překvapit. Úřednici nedal žádnou šanci k obraně, zasáhl ji do břicha a odešel.

Policisté ozbrojeného střelce zadrželi několik hodin po činu v centru Prahy. Později uvedli, že se ke skutku přiznal. U sebe měl pistoli, kterou podle státní zástupkyně upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.

Už po prvním útoku pátrali po Jiřím D. policisté. Hledali ho i v jeho libeňském bytě. Příbytek našli zcela zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů tam lehce zranilo nastražené zařízení umístěné na dveřích komory tak, aby pronajímatelku bytu nižšího vzrůstu zasáhlo do hlavy a krku.

Z výslechu Jiřího D. podle policie vyplynulo, že chtěl v páchání zločinů pokračovat, a to vůči lidem, s nimiž měl v posledních letech spory.

Předseda soudního senátu Kamil Kydalka plánuje v úterý vyslechnout svědky a ve středu znalce. S vyhlášením rozsudku zatím počítá ve čtvrtek.

Tagy: