CNN Prima News melanom

melanom

Výpis příspěvků ke štítku „melanom“

Zdravé opalování neexistuje, říká Arenberger a varuje před rakovinou. Čím mazat spáleniny?

Zdravé opalování neexistuje, pobyt na sluníčku ale můžeme udělat bezpečnější. V pořadu K Věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zdravotnictví a dermatovenerolog Petr Arenberger. Když už dojde ke spálení, doporučil namazat postižená místa řeckým jogurtem a při stravování se vyhnout kořeněným jídlům, například z čínské nebo japonské kuchyně.

Při metastázích nemůžeme mluvit o vyléčení. Dokážeme ale přidat i roky života, říká onkoložka

V roce 2030 se podle onkologů stane rakovina nejčastější příčinou úmrtí v Česku. „Máme na starosti Pardubický kraj a každý den k nám přijde 10 až 15 nových pacientů s rakovinou,“ říká k nárůstu počtu onkologicky nemocných vedoucí lékařka klinické onkologie Multiscan Dana Dvořáková. O tom, jak často dokážou pacienty zcela vyléčit, kdy to už možné není a co přináší inovativní onkologická léčba, s ní mluvila moderátorka Martina Kuzdasová v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.

Atopický ekzém i melanom. Jak pečovat v létě o kůži, radí lékař i odborníci z BENU lékárny

Odstartovalo léto a je čas podívat se na to, co dělají sluneční paprsky s naší kůží. V dalším díle pořadu Co na to vaše zdraví otevřela moderátorka a profesorka dermatologie Monika Arenbergerová další důležitá témata. Atopický ekzém trápí až pětinu dětí, jak se mění v průběhu života, co ohrožuje atopickou kůži během léta? Jak o ni pečovat? Jak rozlišit obyčejné znaménko od jednoho z nejzákeřnějších nádorů? A jak se před melanomem chránit? Co stojí za nárůstem a jak se posunula léčba, popsal dermatolog Marek Pásek z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty.

Až 90 procent nádorů kůže způsobuje UV záření. Dermatoložka radí, jak se účinně chránit

Kvůli UV záření vzniká až 90 procent melanomů kůže, upozornila v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS dermatoložka Monika Arenbergerová. Důležitá je podle ní správná ochrana před slunečním zářením a u rizikových skupin také pravidelné preventivní návštěvy lékaře. Podotkla nicméně, že naděje na vyléčení melanomu kůže je dnes velká.

Čísla z preventivního stanu proti melanomu varují. Lékaři odhalili 170 zhoubných nádorů

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3 800 lidí. Lékaři u nich odhalili 170 zhoubných nádorů, z toho 52 melanomů. Pořadatelé o tom v pátek informovali v tiskové zprávě. Za 18 ročníků akce si přišlo nechat pigmentová znaménka vyšetřit více než 58 tisíc lidí. Od 13. května začínají podobné akce k odhalení nádorů kůže v dalších 13 městech ČR.

Světoznámý streamer má rakovinu. Jsem v šoku, choďte na pravidelné prohlídky, vyzývá Ninja

Patří mezi největší celebrity ve světě gamingu. Teď populární streamer vyděsil své fanoušky. Tyler „Ninja“ Blevins odhalil veřejnosti choulostivou zprávu. Lékaři zjistili, že dvaatřicetiletý Američan má rakovinu. Při preventivním vyšetření kůže mu na chodidle našli melanom. „Berte to jako doporučení a choďte na kožní prohlídky,“ apeluje na své fanoušky.

Slunce může způsobit rakovinu kůže. Jak se před ním chránit a čeho se vyvarovat

Měsíce plné tepla a sluníčka se nezadržitelně blíží. I toto období má však své úskalí, a to hrozbu v podobě rakoviny kůže. Právě zvýšené vystavování pokožky ultrafialovému záření patří mezi jednu z hlavních příčin vzniku tohoto onemocnění. Jen v České republice lékaři každoročně diagnostikují kolem 17 tisíc nových případů. Jak se na léto řádně připravit a účinně předejít rakovině kůže?

Z kožního znaménka se stala noční můra. Jirku nemoc upoutala na lůžko, rodina se zadlužila

Před sedmi lety potkal Jirku životní zvrat. Po odstranění znaménka mu lékaři potvrdili zhoubný nádor. I když následující kontroly proběhly v pořádku, klid měl jen do roku 2020. Tehdy si otec dvou dětí našel bulku na krku a musel na operaci. Na místo uzdravení se jeho stav postupně zhoršoval. Lékařům nezbývalo než jeho rodině oznámit, že melanom metastázoval do celého těla a Jirku poslali domů do paliativní péče. Nyní se o něj stará jeho manželka Lenka. Jelikož kvůli tomu nemůže pracovat na plný úvazek, dostala se rodina do finanční tísně.

Rakovina kůže postihuje nejen dospělé, ale i děti. Čeho si všímat a kdy jít k lékaři?

V populaci stále přibývá nádorů kůže, ať už se jedná o melanomy, bazaliomy, spinaliomy či jiné vzácnější nádory. Stejně jako u jiných typů rakoviny i zde platí, že včasné odhalení mnohonásobně zvyšuje šanci na vyléčení. Čeho bychom si měli u znamének na kůži všímat a jak často je vhodné navštěvovat lékaře? CNN Prima NEWS oslovila dermatoložku Drahomíru Jarošíkovou, která mimo jiné vyzdvihuje snadnou prevenci vzniku melanomu.