reklama

Města a obce ve vážné finanční krizi: Mají obavu, aby mohly fungovat

Města a obce se ocitly ve vážné finanční krizi. Jejich rozpočty se propadly o desítky procent poté, co stát část peněz určených pro ně použil na výplatu kompenzačních bonusů pro živnostníky a malé firmy s ručením omezeným. Radnice ruší investice a bojí se, že peníze budou chybět i na provozní náklady. Stovky starostů už kvůli tomu vstoupily do stávkové pohotovosti. Peníze, se kterými počítali, chtějí zpět.

reklama

Starostové a hejtmani už přišli i s konkrétními částkami. Obcím na každého občana 1 100 korun, krajům 400. Celkově přes 15 miliard, což zhruba odpovídá tomu, o co samosprávy podle svých propočtů přišly.

„U obcí je to částka přibližně 11,4 miliardy korun, u krajů jsou to asi čtyři miliardy korun. Jestliže si vláda takto od nás půjčila, tak by nám to měla vrátit,“ tvrdí František Lukl, starosta Kyjova a současně předseda Svazu měst a obcí ČR. „Není to žádná bouře ve sklenici vody, ale opravdu reálná obava měst a obcí, aby v druhé polovině roku mohly vůbec fungovat,“ dodává.

K tématu

S požadavkem na plošnou kompenzaci podle výše uvedeného vzorce teď zástupci samospráv směřují za premiérem Babišem. Mají přitom podporu Senátu, boj o přízeň je ale čeká v Poslanecké sněmovně. Ta totiž už jednou vládu podržela, když se rozhodla kompenzační bonusy vyplácet i ze sdílených daní.

Andrej Babiš na dotaz štábu CNN Prima NEWS prohlásil, že někteří regionální politici zřejmě už zahájili kampaň do krajských voleb. Podle něj by podle takového klíče byly ve výhodě hlavně velká města jako Praha a Brno, zatímco pro malé obce by taková pomoc neměla velký význam. Smysluplnější podle premiéra bude pomoci samosprávám formou dotací.  „My přijdeme s desítkami miliard korun dotací, na které dosud nebyly peníze,“ slibuje Babiš.

Podle starostů je ale systém dotací neefektivní, nedosáhnou na ně všichni a navíc prý nepokrývají všechny oblasti, které musí obce financovat. „Mnoho obcí, které se snaží pracovat pro své občany, zlepšovat jejich podmínky života, si muselo vzít v minulosti úvěr na výstavbu vodovodů, kanalizací nebo školek. Teď jim mohou chybět peníze na splátky, na to žádná dotace není,“ upozorňuje František Lukl ze Svazu měst a obcí ČR. Andrej Babiš se měl se zástupci samospráv sejít v pátek 5. června.

Další hlavní zprávy

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Cestování

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do některých zemí střední Evropy bude od soboty 15. května umožněno očkovaným občanům, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, od níž uplynulo více než 21 dnů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Od července by pak měl platit celoevropský zelený certifikát – ten umožní za hranice očkovaným, testovaným i těm, kteří prodělali covid.

Benešová šla za hranu. Zemanovi házela klacky pod nohy, mají jasno opoziční lídři
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
Zrušte olympiádu, žádají japonští lékaři. Šéf vlivné společnosti mluví o sebevražedné misi
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama