CNN Prima News Michal Koudelka

Michal Koudelka

Výpis příspěvků ke štítku „Michal Koudelka“

Kalousek ostře ke knize o Zemanovi: Prochlastat se téměř k exitu a být zachráněn není spiknutí

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ostře pustil do bývalého prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s novou knihou Spiknutí, která má poodhalit okolnosti hospitalizace v ÚVN po sněmovních volbách 2021 a údajný pokus některých zákonodárců odstranit hlavu státu. „Prochlastat se na hranici exitu a být zázračně zachráněn, tomu se říká štěstí, ne spiknutí,“ nebral si servítky Kalousek. Za spiknutí naopak označil jedno ze Zemanových kontroverzních rozhodnutí v roce 2013.

Šéf BIS: To, co dělají Rusové na Ukrajině, by udělali u nás. Islámský terorismus nepodceňujme

Aktualizováno

Současná bezpečnostní situace je podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války. To, co dělají ruští vojáci na Ukrajině nebo palestinští teroristé v Izraeli, by bez milosti udělali také u nás, řekl novinářům po úterním jednání s prezidentem Petrem Pavlem v pražském sídle kontrarozvědky. Hlava státu vedle toho konstatovala, že pokládá za důležité mít v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance.

Koudelka se po letech odmítání dočkal. Pavel povýšil šéfa BIS do hodnosti brigádního generála

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka se po letech odmítání od bývalého prezidenta Miloše Zemana dočkal povýšení. Brigádním generálem ho v pondělí na Pražském hradě jmenoval na návrh vlády prezident Petr Pavel. Zeman obdobnému návrhu kabinetu v minulosti nevyhověl sedmkrát. Po jmenování nových generálů Pavel uvedl, že ceremoniál si spojuje s důstojností, ctí a také odpovědností a profesionalitou, což všichni dnes jmenovaní splňují.

Koudelka se dočkal. Vláda jej znovu navrhla jmenovat generálem, Pavel tomu vyhoví

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka by se měl v květnu dočkat povýšení do generálské hodnosti. Vláda ve středu schválila návrh, aby ho prezident Petr Pavel jmenoval do hodnosti brigádního generála, řekl novinářům po zasedání ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Obdobnému návrhu kabinetu v minulosti sedmkrát nevyhověl bývalý prezident Miloš Zeman, jeho nástupce Pavel v pondělí zopakoval, že Koudelku jmenuje.

Ringo Čech překvapil slovy o Vrběticích, Zeman mohl podle BIS porušit zákon. Co na to Ovčáček?

František Ringo Čech naznačil, že s prezidentem Milošem Zemanem probíral utajované informace ke kauze Vrbětice. Na toto tvrzení ale není podle mluvčího Jiřího Ovčáčka důvod reagovat. Umělec ve vysílání CNN Prima NEWS překvapil detaily o vztahu s dosluhujícím prezidentem. K závažnému tvrzení se vyjádřil i mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha. Pokud by byla informace pravdivá, mohlo by jít o porušení zákona.

Jaké plány má nově zvolený prezident Pavel a kdy proběhne schůzka se Zemanem?

Zvolený prezident Petr Pavel v pátek vystoupí před novináře, aby shrnul uplynulý týden. Oznámí také své plány na následující období. Na konci ledna a začátkem února stihl Pavel hned několik schůzek s vládními představiteli nebo ústavními činiteli. Naopak setkání s dosluhující hlavou státu Milošem Zemanem zatím domluvené není. Podle dřívějšího Pavlova vyjádření by si příští týden on i jeho tým měli vzít na několik dní volno. Tiskovou konferenci můžete od 13:00 sledovat zde v článku.

Pavel se začíná podobat Zemanovi. Chybí mu klid a řád, lační po pomstě, míní experti

Petr Pavel se po zvolení prezidentem pustil do práce. Expert na justici Petr Dimun v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že některé jeho schůzky mohou působit jako obcházení zvyklostí. S šéfredaktorem týdeníku Echo Daliborem Balšínkem a komentátorem MF Dnes Miroslavem Koreckým se pak shodl na tom, že Petr Pavel se do úřadování pustil příliš rychle a v jistých ohledech se podobá Miloši Zemanovi. Balšínek pak dokonce zmínili, že Pavlovi chybí slibovaný klid a řád a že lační po pomstě.

Pavel do toho vtrhl jako velká voda, měl by se mírnit. Ještě nemá pravomoci, říká expert

Petr Pavel by měl být v některých tématech umírněnější, myslí si politolog Lukáš Jelínek. V pořadu K věci připomněl, že až do své inaugurace nemá nastupující prezident žádný mandát. Spory vyvolává jeho pondělní komunikace s prezidentkou Tchaj-wanu či rozhodnutí jmenovat ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku generálem. Zahraniční pozorovatelé se podle Jelínka nyní mohou ztrácet v tom, čí vyjádření je oficiálním stanoviskem České republiky.

Pavel se zúčastní březnové schůze Senátu. Zeman tak neučinil devět let

Nově zvolený prezident Petr Pavel se setkal s premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS) a šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Předmětem jednání byla diskuse o možnostech budoucí spolupráce. Vystrčil potvrdil, že se Pavel zúčastní schůze Senátu, která proběhne 29. března. Dosluhující prezident Miloš Zeman nebyl na schůzi horní komory Parlamentu devět let.