Šéf BIS: To, co dělají Rusové na Ukrajině, by udělali u nás. Islámský terorismus nepodceňujme

Michal Koudelka

Bezpečnostní situace je vážná, říká šéf BIS

Současná bezpečnostní situace je podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války. To, co dělají ruští vojáci na Ukrajině nebo palestinští teroristé v Izraeli, by bez milosti udělali také u nás, řekl novinářům po úterním jednání s prezidentem Petrem Pavlem v pražském sídle kontrarozvědky. Hlava státu vedle toho konstatovala, že pokládá za důležité mít v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance.

Koudelka řekl, že by bylo chybou považovat konflikty na Ukrajině či v Gaze za něco, co se nás týká jen okrajově, případně vůbec. „Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy včetně ČR,“ uvedl. Mezi hrozbami zmínil i možnost návratu islámského terorismu do Evropy. „Riziko nemůžeme podceňovat, i když nedisponujeme žádnou konkrétní informací o přímém ohrožení bezpečnosti ČR,“ řekl Koudelka.

ČTĚTE TAKÉ: Ruský soud vzal do vazby dalšího podezřelého z útoku v Moskvě. Muž teroristům pronajal byt

Pavel po schůzce s Koudelkou a vedením BIS uvedl, že v aktuální bezpečnostní situaci je role tajných služeb zásadní. „Nynější bezpečnostní situaci bychom určitě neoznačili jako bezproblémovou a výhled do budoucna není nijak optimistický. Dá se předpokládat, že se bude ještě komplikovat,“ konstatoval Pavel. Tajné služby v Česku podle něj fungují tak, jak se v zavedené demokracii sluší.

Vedle toho prezident rovněž konstatoval, že pokládá za důležité mít v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. „Bylo by možné vyslání připravovat a přikročit k němu ve vhodnější době,“ míní.

Pavel také ocenil, že tajné služby poskytují zákonným adresátům objektivní informace a analýzy nezatížené politickou zakázkou. Umožňují tím podle něj informovaná rozhodnutí státu. Vyzdvihl také, že mají důvěru u českých partnerů v zahraničí. „Je to mimořádně důležitá věc, spolupráce mezi tajnými službami a výměna informací nejsou možné bez naprosté důvěry,“ podotkl.

Pavel je prvním prezidentem po 26 letech, který do sídla BIS dorazil. Předtím to byl v roce 1998 Václav Havel. Pavel konstatoval, že tuto informaci nepřijal s velkým překvapením. Návštěvu však ve své pozici považuje za standardní, protože prezident musí mít nejlepší možné informace. Předchozí prezident Miloš Zeman byl k BIS velmi kritický, Pavel ocenil nynější návrat k normálnímu vztahu Hradu s kontrarozvědkou.

Na síti X později označil Pavel svou návštěvu především za obnovení standardních vztahů mezi prezidentem a bezpečnostními službami . „V následujících měsících postupně navštívím všechny služby, uvedl. Dalšími českými tajnými službami jsou Vojenské zpravodajství (VZ) a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

Slova ředitele BIS potvrdil pro česká média včetně CNN Prima NEWS i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) během své návštěvy ve slovinské Lublani, kde se koná jednání zemí C5. „(Koudelka) Má naprostou pravdu. První věta Bezpečnostní strategie ČR, kterou přijala loni vláda, zní: Česko není v bezpečí. Je to prostě tak. Žijeme ve složitém světě, proto naše vláda brání bezpečnost českých občanů a Evropy,“ komentoval Lipavský.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rakušan ohledně migrace ošálil lidi i celou vládu, řekl Mach. Trošku mlžil, přiznala Gregorová

Tagy: