Mimořádná daň by měla projít do konce roku, potvrdila Pekarová. Co to znamená?

Rodinný budget

PARTIE Terezie Tománkové 14.8.2022

Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do konce roku. V Partii Terezie Tománkové to oznámila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podle šéfky klubu ANO a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové se musí zajistit, aby to nakonec nezaplatili koncoví zákazníci a firmy.

„Jedná se o daň, která je z mimořádného zisku. Je tu řada firem, například v energetice nebo bankovnictví, které na současné situaci neúměrně vydělávají bez toho, aby inovovaly své produkty a podobně. Není to jejich přičiněním, ale vlastně jim to padá nějak do klína. Proto windfold tax. Zpracovali jsme prvotní podklad s několika variantami, budeme o tom debatovat. Ale obecně se nebráníme tomu, aby v této mimořádné situaci platila jednorázová daň po omezenou dobu,“ sdělila Pekarová v Partii.

Šéfka Sněmovny zároveň nemá problém s tím, aby takové daně zaváděla pravicová vláda, a odkazovala se na slavnou britskou premiérku. „Situace je velmi mimořádná, Thatcherová podobnou daň taky zavedla a taky to byla pravicová politička. Sektor nechceme spustit jako celek. I na něm jsou různí velcí hráči, ti malí a střední by tím nemuseli být zatíženi. Možná to bude srovnatelné se sektorovou daní, je to otázka následujících týdnů a měsíců, do konce roku ale musí být jasno,“ doplnila.

Podle Schillerové by měl nejdřív kabinet parametry projednat za zavřenými dveřmi. Vláda také nevyužívá nadstandardní inflační příjmy, poznamenala. „Nevyřeší to strukturální deficit, řeší to přechodnou dobu,“ uvedla k mimořádné dani. Banky by podle ní mohly spíše přispívat do fondu například na investice.

Zároveň upozornila na další protichůdné nápady, které z vládních lavic zaznívají. „Vládní koalice by si měla ujednotit, co chce v daňových otázkách dělat. Jednou to byla progresivní daň, jednou sektorová daň, teď zase windfold tax. První výrok o windfold tax a už klesaly akcie ČEZu na burzách,“ rýpla si exministryně financí do vlády.

Tagy: