reklama

Hamáček v Partii: Ministerstvo má zásobu 67 milionů roušek a 10 milionů respirátorů

Kdyby se epidemie koronaviru znovu vrátila, máme zásoby ochranných pomůcek na šest týdnů, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

reklama

„Dnes má ministerstvo vnitra 67 milionů roušek, 10 milionů respirátorů, půl milionu ochranných obleků, 10 milionů rukavic a tak dále. Jsou to zásoby na řádově týdny – až maximálně šest týdnů,“ vypočítal konkrétně Hamáček.

To je podle něj dostatek zásob na první týdny, kdyby se epidemie znovu vrátila v takové intenzitě, jako na jaře. „Ale pak už musí naskočit dodávky ze státních hmotných rezerv,“ dodal.

Státní hmotné rezervy na nule

Že ve státních hmotných rezervách nejsou žádné ochranné prostředky, rozvířilo debatu v uplynulém týdnu. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr totiž potvrdil informace, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku, už dříve ale vypsala tendry na doplnění zásob.

K tématu

„V tuto chvíli stavy doplňujeme. Jsme ve fázi výběrového řízení, stejně jako Ministerstvo vnitra. Jakmile budou výběrová řízení uzavřena, dojde k podpisu kupních smluv a během 30 dnů dojde k prvnímu naskladňování zdravotních ochranných pomůcek do skladů,“ vysvětloval Švagr.

I o tom hovořil Hamáček v Partii. „Pan předseda Švagr musí postupovat podle zákona (při nákupech ochranných pomůcek – pozn. red.), máme skvělý zákon o veřejných zakázkách, bohužel podle něj nejde nic koupit,“ řekl ministr.

Podle něj se ukazuje, že byla výhoda nakupovat zdravotnický materiál v nouzovém stavu. „To se prostě podepsalo napřímo, přiletělo letadlo a bylo to,“ vysvětlil a dodal: „Zákon o veřejných zakázkách musíme změnit. Pojďme si v klidu říct, co je v něm špatně.“

Partii Terezie Tománkové s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a poslankyní Janou Černochovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: roušky Jan Hamáček CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové ochranné prostředky Jana Černochová koronavirus

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama