reklama

Hamáček v Partii: Ministerstvo má zásobu 67 milionů roušek a 10 milionů respirátorů

Kdyby se epidemie koronaviru znovu vrátila, máme zásoby ochranných pomůcek na šest týdnů, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

reklama

„Dnes má ministerstvo vnitra 67 milionů roušek, 10 milionů respirátorů, půl milionu ochranných obleků, 10 milionů rukavic a tak dále. Jsou to zásoby na řádově týdny – až maximálně šest týdnů,“ vypočítal konkrétně Hamáček.

To je podle něj dostatek zásob na první týdny, kdyby se epidemie znovu vrátila v takové intenzitě, jako na jaře. „Ale pak už musí naskočit dodávky ze státních hmotných rezerv,“ dodal.

Státní hmotné rezervy na nule

Že ve státních hmotných rezervách nejsou žádné ochranné prostředky, rozvířilo debatu v uplynulém týdnu. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr totiž potvrdil informace, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku, už dříve ale vypsala tendry na doplnění zásob.

K tématu

„V tuto chvíli stavy doplňujeme. Jsme ve fázi výběrového řízení, stejně jako Ministerstvo vnitra. Jakmile budou výběrová řízení uzavřena, dojde k podpisu kupních smluv a během 30 dnů dojde k prvnímu naskladňování zdravotních ochranných pomůcek do skladů,“ vysvětloval Švagr.

I o tom hovořil Hamáček v Partii. „Pan předseda Švagr musí postupovat podle zákona (při nákupech ochranných pomůcek – pozn. red.), máme skvělý zákon o veřejných zakázkách, bohužel podle něj nejde nic koupit,“ řekl ministr.

Podle něj se ukazuje, že byla výhoda nakupovat zdravotnický materiál v nouzovém stavu. „To se prostě podepsalo napřímo, přiletělo letadlo a bylo to,“ vysvětlil a dodal: „Zákon o veřejných zakázkách musíme změnit. Pojďme si v klidu říct, co je v něm špatně.“

Partii Terezie Tománkové s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a poslankyní Janou Černochovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: roušky Jan Hamáček CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové ochranné prostředky Jana Černochová koronavirus

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama