reklama

Správa státních hmotných rezerv nemá v majetku jedinou ochrannou pomůcku. Budou až v září

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sdělil, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku. Veškerý materiál, který v prostorách skladů je, patří Ministerstvu zdravotnictví. Další zásoby jsou pak ve skladu Ministerstva vnitra, kde je podle informací premiéra Andreje Babiše 65 miliónů roušek. Švagr hodlá sklady v Sedlčanech doplnit začátkem září, a to na dvouměsíční zásobu. Nyní dokončují otevřená výběrová řízení.

reklama

Veškeré ochranné pomůcky SSHR vydala během koronavirové krize. „V tuto chvíli stavy doplňujeme. Jsme ve fázi výběrového řízení, stejně jako Ministerstvo vnitra. Jakmile budou výběrová řízení uzavřena, dojde k podpisu kupních smluv a během 30 dnů dojde k prvnímu naskladňování zdravotních ochranných pomůcek do skladů,“ dodává Švagr s tím, že by první pomůcky mohly být na skladě začátkem září.

České firmy

„My jsme vypsali zakázky celkem na 11 komodit, šlo o 35 dílčích zakázek, a obdrželi jsme poměrně masivní počet nabídek,“ dodává předseda. Doplňuje, že ze všech 195 nabídek bylo 190 se sídlem v České republice. „Já samozřejmě nevím, jestli tyto firmy nabízejí výrobky, které samy vyrábí, nebo jestli to jsou výrobky, které někde nakupují,“ říká Pavel Švagr, který v tuto chvíli odeslal čtyři návrhy smluv vítězným českým firmám.

Podle šéfa resortu průmyslu a dopravy Karla Havlíčka šla SSHR maximálně transparentní cestou. „Dneska máme jenom na Ministerstvu vnitra na šest týdnů zásoby, plus na rezortech na několik dalších týdnů. A teď správa hmotných rezerv nakoupí přibližně na dva měsíce, ale bude to mít na dvě části. Nejdřív na jeden měsíc a pak na takzvanou práci ve mzdě na další měsíc,“ sdělil Havlíček.

Komplikace

Řada firem, která se přihlásila do výběrového řízení, nesplňuje podmínky zadávacího řízení. „Jsou třeba nové firmy, které nemají se zákonem takové zkušenosti. Bohužel, zákon je nesmlouvavý,“ míní Švagr. Každá firma musí splnit zákonné předpoklady a jejich dokumentace v tenderu musí být úplná. „Některé věci se dožádat dají, ale některé, podle zákona, dožádat nelze,“ doplňuje Švagr.

Zákon o zadávání veřejných zakázek je podle Pavla Švagra komplikovaný a stanovuje jasné lhůty, které musí být dodržovány. „Nabízí i spoustu možností pro odvolávání. Jedná se navíc o velice zdlouhavý proces,“ říká předseda.

Podle předsedy SSHR je připravenost zásoby ochranných pomůcek nesrovnatelná se situací před první vlnou pandemie. „Nyní jsou zásoby ve fakultních nemocnicích, v policejních skladu v Opočínku, a je rozpracované výběrové řízení Ministerstva vnitra i správy hmotných rezerv,“ uzavírá předseda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama