reklama

Správa státních hmotných rezerv nemá v majetku jedinou ochrannou pomůcku. Budou až v září

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sdělil, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku. Veškerý materiál, který v prostorách skladů je, patří Ministerstvu zdravotnictví. Další zásoby jsou pak ve skladu Ministerstva vnitra, kde je podle informací premiéra Andreje Babiše 65 miliónů roušek. Švagr hodlá sklady v Sedlčanech doplnit začátkem září, a to na dvouměsíční zásobu. Nyní dokončují otevřená výběrová řízení.

reklama

Veškeré ochranné pomůcky SSHR vydala během koronavirové krize. „V tuto chvíli stavy doplňujeme. Jsme ve fázi výběrového řízení, stejně jako Ministerstvo vnitra. Jakmile budou výběrová řízení uzavřena, dojde k podpisu kupních smluv a během 30 dnů dojde k prvnímu naskladňování zdravotních ochranných pomůcek do skladů,“ dodává Švagr s tím, že by první pomůcky mohly být na skladě začátkem září.

České firmy

„My jsme vypsali zakázky celkem na 11 komodit, šlo o 35 dílčích zakázek, a obdrželi jsme poměrně masivní počet nabídek,“ dodává předseda. Doplňuje, že ze všech 195 nabídek bylo 190 se sídlem v České republice. „Já samozřejmě nevím, jestli tyto firmy nabízejí výrobky, které samy vyrábí, nebo jestli to jsou výrobky, které někde nakupují,“ říká Pavel Švagr, který v tuto chvíli odeslal čtyři návrhy smluv vítězným českým firmám.

Podle šéfa resortu průmyslu a dopravy Karla Havlíčka šla SSHR maximálně transparentní cestou. „Dneska máme jenom na Ministerstvu vnitra na šest týdnů zásoby, plus na rezortech na několik dalších týdnů. A teď správa hmotných rezerv nakoupí přibližně na dva měsíce, ale bude to mít na dvě části. Nejdřív na jeden měsíc a pak na takzvanou práci ve mzdě na další měsíc,“ sdělil Havlíček.

Komplikace

Řada firem, která se přihlásila do výběrového řízení, nesplňuje podmínky zadávacího řízení. „Jsou třeba nové firmy, které nemají se zákonem takové zkušenosti. Bohužel, zákon je nesmlouvavý,“ míní Švagr. Každá firma musí splnit zákonné předpoklady a jejich dokumentace v tenderu musí být úplná. „Některé věci se dožádat dají, ale některé, podle zákona, dožádat nelze,“ doplňuje Švagr.

Zákon o zadávání veřejných zakázek je podle Pavla Švagra komplikovaný a stanovuje jasné lhůty, které musí být dodržovány. „Nabízí i spoustu možností pro odvolávání. Jedná se navíc o velice zdlouhavý proces,“ říká předseda.

Podle předsedy SSHR je připravenost zásoby ochranných pomůcek nesrovnatelná se situací před první vlnou pandemie. „Nyní jsou zásoby ve fakultních nemocnicích, v policejních skladu v Opočínku, a je rozpracované výběrové řízení Ministerstva vnitra i správy hmotných rezerv,“ uzavírá předseda.

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama