reklama

Správa státních hmotných rezerv nemá v majetku jedinou ochrannou pomůcku. Budou až v září

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sdělil, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku. Veškerý materiál, který v prostorách skladů je, patří Ministerstvu zdravotnictví. Další zásoby jsou pak ve skladu Ministerstva vnitra, kde je podle informací premiéra Andreje Babiše 65 miliónů roušek. Švagr hodlá sklady v Sedlčanech doplnit začátkem září, a to na dvouměsíční zásobu. Nyní dokončují otevřená výběrová řízení.

reklama

Veškeré ochranné pomůcky SSHR vydala během koronavirové krize. „V tuto chvíli stavy doplňujeme. Jsme ve fázi výběrového řízení, stejně jako Ministerstvo vnitra. Jakmile budou výběrová řízení uzavřena, dojde k podpisu kupních smluv a během 30 dnů dojde k prvnímu naskladňování zdravotních ochranných pomůcek do skladů,“ dodává Švagr s tím, že by první pomůcky mohly být na skladě začátkem září.

České firmy

„My jsme vypsali zakázky celkem na 11 komodit, šlo o 35 dílčích zakázek, a obdrželi jsme poměrně masivní počet nabídek,“ dodává předseda. Doplňuje, že ze všech 195 nabídek bylo 190 se sídlem v České republice. „Já samozřejmě nevím, jestli tyto firmy nabízejí výrobky, které samy vyrábí, nebo jestli to jsou výrobky, které někde nakupují,“ říká Pavel Švagr, který v tuto chvíli odeslal čtyři návrhy smluv vítězným českým firmám.

Podle šéfa resortu průmyslu a dopravy Karla Havlíčka šla SSHR maximálně transparentní cestou. „Dneska máme jenom na Ministerstvu vnitra na šest týdnů zásoby, plus na rezortech na několik dalších týdnů. A teď správa hmotných rezerv nakoupí přibližně na dva měsíce, ale bude to mít na dvě části. Nejdřív na jeden měsíc a pak na takzvanou práci ve mzdě na další měsíc,“ sdělil Havlíček.

Komplikace

Řada firem, která se přihlásila do výběrového řízení, nesplňuje podmínky zadávacího řízení. „Jsou třeba nové firmy, které nemají se zákonem takové zkušenosti. Bohužel, zákon je nesmlouvavý,“ míní Švagr. Každá firma musí splnit zákonné předpoklady a jejich dokumentace v tenderu musí být úplná. „Některé věci se dožádat dají, ale některé, podle zákona, dožádat nelze,“ doplňuje Švagr.

Zákon o zadávání veřejných zakázek je podle Pavla Švagra komplikovaný a stanovuje jasné lhůty, které musí být dodržovány. „Nabízí i spoustu možností pro odvolávání. Jedná se navíc o velice zdlouhavý proces,“ říká předseda.

Podle předsedy SSHR je připravenost zásoby ochranných pomůcek nesrovnatelná se situací před první vlnou pandemie. „Nyní jsou zásoby ve fakultních nemocnicích, v policejních skladu v Opočínku, a je rozpracované výběrové řízení Ministerstva vnitra i správy hmotných rezerv,“ uzavírá předseda.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama