reklama

Ministerstvo školství: Do lavic se v pondělí vrátí zhruba polovina žáků 1. stupně

V pondělí 25. května se děti prvního stupně základních škol mohou vrátit do lavic. Jejich docházka je dobrovolná a má několik přísných hygienických pravidel.

reklama

Děti musí být v rozestupech, měly by se potkávat jen v malých skupinách po maximálně patnácti žácích a třídy by se měly každou hodinu větrat. Školy rozestavily lavice tak, aby mezi sebou děti měly minimálně 1,5 metru. „Pokud jsou ve třídě a mají mezi sebou minimálně takový rozestup, roušky mohou sundat,“ popsala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Zároveň upozornila, že pokud se děti budou přemisťovat nebo budou ve společných prostorech, je nutné buď dodržovat rozestupy a nebo použít roušky. „Do tříd svítí sluníčko, je tam přes třicet stupňů, a mít nasazenou roušku některým dětem určitě dobře dělat nemusí,“ myslí si ředitelka ZŠ Prodloužená v Pardubicích Jana Smetanová.

Půjde spíše o hlídání ve školní družině

Do půlnoci 18. 5. museli rodiče dát vědět, zda své děti do školy pošlou. Ministerstvo počítá s tím, že se do školních lavic vrátí 40 až 60 procent žáků.

K tématu

„Rozhodnutí jestli rodiče dají dítě do školy hodně vázali na to, zda skupinu jejich potomka povede třídní učitel nebo ne. Proto rozdělování učitele k dětem do výukových skupin bylo dost složité,“ vysvětlil Michal Černý, ředitel Základní školy Klánovice a prezident Asociace ředitelů základních škol. Dodal, že se jim to nakonec povedlo, protože dětí přijde tak málo, že většinu tříd mohou spojit.

Děti mohou podle manuálu ministerstva školství dopoledne učit i asistenti, kterým výukové plány připraví učitelé, sami pak zbytek třídy budou učit dál on-line. Taková organizace podle Pedagogické komory nedává smysl. „Nepůjde o výuku, ale spíše o hlídání ve školní družině,“ myslí si prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

„Je to myšleno tak, že učitel, který patří do rizikové skupiny, by měl spíše pokračovat ve výuce na dálku,“ doplnila mluvčí ministerstva školství Lednová.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama