reklama

Ministerstvo školství: Do lavic se v pondělí vrátí zhruba polovina žáků 1. stupně

V pondělí 25. května se děti prvního stupně základních škol mohou vrátit do lavic. Jejich docházka je dobrovolná a má několik přísných hygienických pravidel.

reklama

Děti musí být v rozestupech, měly by se potkávat jen v malých skupinách po maximálně patnácti žácích a třídy by se měly každou hodinu větrat. Školy rozestavily lavice tak, aby mezi sebou děti měly minimálně 1,5 metru. „Pokud jsou ve třídě a mají mezi sebou minimálně takový rozestup, roušky mohou sundat,“ popsala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Zároveň upozornila, že pokud se děti budou přemisťovat nebo budou ve společných prostorech, je nutné buď dodržovat rozestupy a nebo použít roušky. „Do tříd svítí sluníčko, je tam přes třicet stupňů, a mít nasazenou roušku některým dětem určitě dobře dělat nemusí,“ myslí si ředitelka ZŠ Prodloužená v Pardubicích Jana Smetanová.

Půjde spíše o hlídání ve školní družině

Do půlnoci 18. 5. museli rodiče dát vědět, zda své děti do školy pošlou. Ministerstvo počítá s tím, že se do školních lavic vrátí 40 až 60 procent žáků.

„Rozhodnutí jestli rodiče dají dítě do školy hodně vázali na to, zda skupinu jejich potomka povede třídní učitel nebo ne. Proto rozdělování učitele k dětem do výukových skupin bylo dost složité,“ vysvětlil Michal Černý, ředitel Základní školy Klánovice a prezident Asociace ředitelů základních škol. Dodal, že se jim to nakonec povedlo, protože dětí přijde tak málo, že většinu tříd mohou spojit.

Děti mohou podle manuálu ministerstva školství dopoledne učit i asistenti, kterým výukové plány připraví učitelé, sami pak zbytek třídy budou učit dál on-line. Taková organizace podle Pedagogické komory nedává smysl. „Nepůjde o výuku, ale spíše o hlídání ve školní družině,“ myslí si prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

„Je to myšleno tak, že učitel, který patří do rizikové skupiny, by měl spíše pokračovat ve výuce na dálku,“ doplnila mluvčí ministerstva školství Lednová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama