CNN Prima News učitelé

učitelé

Výpis příspěvků ke štítku „učitelé“

Detaily případu šikany ve škole v Blovicích: Na nátlaku se měli podílet i zaměstnanci

Aktualizováno

O případu, kdy mělo několik žáků základní školy v Blovicích na Plzeňsku fyzicky i psychicky týrat spolužačku, redakce CNN Prima NEWS již informovala. Na povrch nyní vyplouvají další svědectví rodičů, jejichž děti se měly také setkat se šikanou. Na psychickém nátlaku na žáky se podle některých měli podílet i samotní učitelé.

Známkám na vysvědčení zvoní hrana, mohla by je nahradit slova. Učitelé to hodnotí všelijak

Svá pololetní vysvědčení si během středy převezme přibližně jeden milion žáků základních škol a více než 485 tisíc středoškoláků. Hodnocení práce ve škole obdrží 118 264 prvňáků. Na základkách se jedná možná o poslední vysvědčení v tradiční podobě, na jakou jsme byli dosud zvyklí. Už na konci letošního školního roku by totiž mohlo být zavedeno nové hodnocení, kde vyučující poskytují žákům zpětnou vazbu slovně podle určených kritérií. CNN Prima NEWS se ptala učitelů, jaký mají na tento nový přístup názor.

Sledujte pořad Co na to premiér: Jak vláda zvládá situaci kolem protestů a drahých potravin?

Stávka učitelů, stávka lékařů, protesty po celém Česku. Jak zvládá vládní kabinet situaci v posledních týdnech? A co premiér, který upozorňuje na drahé potraviny v Česku, dělá pro to, aby byly levnější? Hostem Terezie Tománkové v pořadu Co na to premiér bude předseda vlády Petr Fiala (ODS). Exkluzivní rozhovor sledujte ve středu ve 21:00 na CNN Prima NEWS.

REPORTÁŽ: Vláda se stávce směje aneb Mezi rebely i stávkokazi z řad venkovských kantorů

S dětmi zrovna zkouší představení o legendárním zbojníku Jánošíkovi, pondělní protest učitelů ale bojkotuje. „S výplatou jsem spokojený, tak přece nebudu stávkovat,“ říká 51letý Lukáš Vlček, vychovatel ze školní družiny ve slezské Štítině. V ruce drží loutky a housle, zkouška tyátru záhy začíná. Kantoři ze Štítiny do pondělní stávky nepůjdou, o pár vesnic dál v Háji ve Slezsku se ale vyučovat nebude. „Za podpásovku od vlády považuji hlavně škrty, které omezují pracovní místa asistentů pedagogů,“ rozčiluje se ředitelka Sylva Ludvíková.

O peníze nejde, brání se učitelé. Před stávkou popisují chystané změny i obavu z propouštění

Stovky škol po celé republice zůstanou v pondělí 27. listopadu zavřené, učitelé budou stávkovat. Podle pedagogů oslovených CNN Prima NEWS ale tentokrát nejde primárně o peníze na platy, trápí je také návrh na omezení maximálního počtu vyučovacích hodin za týden, takzvaného PHmaxu. To podle nich zásadně ovlivní kvalitu výuky. S rozpočtem resortu školství přitom není spokojen ani ministr Mikuláš Bek (STAN). „Je ale potřeba být realisty v tom, co se dá pro školství získat,“ řekl ve čtvrtek u kulatého stolu společnosti EDUin.

Školství je špatně nastavené a potřebuje dietu. Bek promluvil i o „konci“ domácích úkolů

Ministerstvo školství potřebuje změnu v systému nepedagogických pozic vzdělávacích institucí, zhodnotil situaci v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ministr Mikuláš Bek (STAN). Ředitele škol zároveň ujistil, že masové rušení pozic se nechystá. Ve školství prý usiluje o zpomalení jeho přibývání na váze, nikoliv zeštíhlení. Domácí úkoly podle něj nemusejí být pouze v tradiční podobě povinnosti, která u mnohých vytváří odpor ke škole. Učitelé mohou sáhnout i k jiným metodám.

Rodiče nás šikanují, bouří se učitelé v Koreji. Po sebevraždě kolegyně vyhlásili stávku

Jihokorejští učitelé zahájili boj za ochranu proti tlaku ze strany rodičů. V sobotu se jich v ulicích Soulu na demonstraci sešlo téměř čtvrt milionu, v pondělí pak vyhlásili stávku a 50 tisíc jich zamířilo k parlamentu. Impulsem k protestům se stal červencový případ mladé pedagožky, která si kvůli práci vzala život. Kolegové ji našli ve skříni v jedné z učeben mrtvou. Podle agentury Reuters v jihoasijské zemi spáchala sebevraždu za posledních šest let stovka učitelů.

Panenka v kroji či lístky na koncert. Jaké dary si učitelé odnášejí od školáků za vysvědčení?

Za hodiny pilného vedení si vysloužili panenku v kroji, kytici z klobásek či Malého prince ve valaštině. I takto neobvyklými dary školáci a studenti obdarovávají učitele na závěr školního roku. Ačkoliv si mnozí z pedagogů vzpomenou na nějaký ten kuriózní dárek, většina z nich se shoduje, že od dětí nejčastěji dostávají květiny či bonboniéry. Ty ale nemusejí sednout každému.

Mám problém zaplatit nájem, po 10 letech končím. Akademici demonstrovali kvůli nízkým mzdám

I po deseti letech praxe mzda jako pokladní v supermarketu. To je plat odborných asistentů vyučujících filosofii, právo nebo některé cizí jazyky. A to byl taky důvod úterního masivního protestu vysokoškolských učitelů a studentů nazvaný Hodina pravdy. Nelíbí se jim podfinancování jejich oborů. Plat jim nepokrývá bydlení ani rodinné výdaje. Proto někteří oznámili i odchod z vysokého školství.