reklama

Ministr Vojtěch: Litva bude zřejmě další, která Čechům omezí vstup kvůli koronaviru

Už čtyři evropské země omezují vstup českým turistům. Ke Slovinsku, Estonsku a Lotyšsku se přidal mezi turisty oblíbený Kypr. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je možné, že nám omezení zavede i Litva.

reklama

Kypr: velmi častá destinace českých turistů, přeřadila Českou republiku z kategorie A do kategorie B. To pro turisty z ČR znamená povinnost prokázat se při příjezdu do země maximálně 3 dny starým negativním testem na koronavirus. Povinnost platí od pondělí.

„Mě to netěší, protože si myslím, že to není úplně objektivní hodnocení situace. Ten hlavní růst případů nákazy je dán jedním konkrétním regionem, což je Karvinsko a zbytek ČR je epidemiologicky klidný, bez nějakých zásadních změn,“ komentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Estonsko: Stejně tak od pondělí 6. července pro nás zpřísňuje opatření Estonsko. Tato pobaltská země nařizuje českým cestovatelům dvoutýdenní karanténu.

„Češi po příjezdu budou muset do karantény dvoutýdenní, ta tam má trochu volnější podobu, je tam například možnost si jít zaběhat. Vy musíte vyplnit formulář, kde napíšete, kde budete tu karanténu absolvovat,“ popsala Mariana Wernerová, mluvčí ministerstva zahraničí.

Lotyšsko: Počet nakažených COVID-19 v České republice překročil za poslední dva týdny 15 lidí na 100 000. A právě proto nás i Lotyšsko přeřadilo do skupiny méně bezpečných zemí. Turisté z Česka tak musí do dvoutýdenní karantény, které se nevyhnou ani po předložení negativního testu na koronavirus.

Litva: Podle ministra zdravotnictví navíc hrozí, že zpřísněná opatření vůči Česku zavede i třetí pobaltská země – Litva: „Já jsem jim posílal dopis a některým jsem i volal, protože se známe z různých jednání, takže jsem s nimi komunikoval i telefonicky s estonským ministrem, kyperským, s litevským, protože tam tak, vzhledem k tomu, že to je pobaltská země, tak může hrozit to, že bude postupovat stejně jako ty ostatní pobaltské země,“ informoval Adam Vojtěch.

Slovinsko: Slovinsko bylo první zemí, která zpřísnila opatření pro české turisty a přeřadila nás na semaforu do oranžové skupiny zemí. A to proto, že máme více než 10 nemocných na 100 000 obyvatel. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) k tomu uvedl: „Občané, kteří budou cestovat na území Slovinska, budou trávit dovolenou na jejich území, tak se musí prokázat potvrzením o rezervaci ubytování včetně jeho zaplacení, ale také doložit negativní test na COVID-19 ne starší než 36 hodin nebo mají druhou možnost, a tou je 14denní karanténa.“

Ti, kteří chtějí Slovinskem jen projíždět, například do Chorvatska, můžou bez omezení.

Přehlednou reportáž o situaci naleznete v přiloženém videu.

Tagy: Litva omezení Adam Vojtěch karanténa Slovinsko cestování Estonsko Lotyšsko Kypr

Další hlavní zprávy

reklama
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
reklama
reklama
Panelák v Bohumíně byl zřejmě zapálen úmyslně. 11 mrtvých, lidé vyskakovali z oken

Požáry

Domácí zpravodajství

Obrovská tragédie, neuvěřitelné neštěstí. Politici kondolují pozůstalým z Bohumína
Nechtěný dárek z dovolené: Nakažení Češi jsou velkým rizikem, míní Prymula
Hejtman Vondrák: Vše nasvědčuje tomu, že požár v Bohumíně byl žhářský útok
Oheň kompletně zničil byt, tvrdí hasič. Dům v Bohumíně bude během vyšetřování neobyvatelný
Další články
reklama
reklama