Ministr Vojtěch: Litva bude zřejmě další, která Čechům omezí vstup kvůli koronaviru

Výběr redakce
Už čtyři evropské země omezují vstup českým turistům. Ke Slovinsku, Estonsku a Lotyšsku se přidal mezi turisty oblíbený Kypr. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je možné, že nám omezení zavede i Litva.
Kypr: velmi častá destinace českých turistů, přeřadila Českou republiku z kategorie A do kategorie B. To pro turisty z ČR znamená povinnost prokázat se při příjezdu do země maximálně 3 dny starým negativním testem na koronavirus. Povinnost platí od pondělí.
„Mě to netěší, protože si myslím, že to není úplně objektivní hodnocení situace. Ten hlavní růst případů nákazy je dán jedním konkrétním regionem, což je Karvinsko a zbytek ČR je epidemiologicky klidný, bez nějakých zásadních změn,“ komentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Estonsko: Stejně tak od pondělí 6. července pro nás zpřísňuje opatření Estonsko. Tato pobaltská země nařizuje českým cestovatelům dvoutýdenní karanténu.
„Češi po příjezdu budou muset do karantény dvoutýdenní, ta tam má trochu volnější podobu, je tam například možnost si jít zaběhat. Vy musíte vyplnit formulář, kde napíšete, kde budete tu karanténu absolvovat,“ popsala Mariana Wernerová, mluvčí ministerstva zahraničí.
Lotyšsko: Počet nakažených COVID-19 v České republice překročil za poslední dva týdny 15 lidí na 100 000. A právě proto nás i Lotyšsko přeřadilo do skupiny méně bezpečných zemí. Turisté z Česka tak musí do dvoutýdenní karantény, které se nevyhnou ani po předložení negativního testu na koronavirus.
Litva: Podle ministra zdravotnictví navíc hrozí, že zpřísněná opatření vůči Česku zavede i třetí pobaltská země – Litva: „Já jsem jim posílal dopis a některým jsem i volal, protože se známe z různých jednání, takže jsem s nimi komunikoval i telefonicky s estonským ministrem, kyperským, s litevským, protože tam tak, vzhledem k tomu, že to je pobaltská země, tak může hrozit to, že bude postupovat stejně jako ty ostatní pobaltské země,“ informoval Adam Vojtěch.
Slovinsko: Slovinsko bylo první zemí, která zpřísnila opatření pro české turisty a přeřadila nás na semaforu do oranžové skupiny zemí. A to proto, že máme více než 10 nemocných na 100 000 obyvatel. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) k tomu uvedl: „Občané, kteří budou cestovat na území Slovinska, budou trávit dovolenou na jejich území, tak se musí prokázat potvrzením o rezervaci ubytování včetně jeho zaplacení, ale také doložit negativní test na COVID-19 ne starší než 36 hodin nebo mají druhou možnost, a tou je 14denní karanténa.“
Ti, kteří chtějí Slovinskem jen projíždět, například do Chorvatska, můžou bez omezení.
Přehlednou reportáž o situaci naleznete v přiloženém videu.

Emoce ve studiu. Bývalý komunista mi nebude říkat práskač, rozzuřil se Jakob na Ševčíka

Původ koronaviru stále není jasný, připustila WHO. Čína dodnes nesdílela důležité informace

Trump baží po Nobelovce za mír: Chlubí se ukončením sedmi válek. Jaké má opravdu zásluhy?

KOMENTÁŘ: Vrchol pokrytectví Spolu. Covidové útoky na ANO a tisíce mrtvých jsou totálně mimo

Kdy skončí válka na Ukrajině? Vance naznačil konkrétní termíny, připustil však komplikace

KOMENTÁŘ: Netopýr je nevinen aneb Kdo se omluví „covidovým dezinformátorům“?

Jak jednat s Trumpem? Platí na něj mazanost, potřebuje si i „zapružit“, vysvětluje psycholog

„Nebuďte slušnej“, otevřená květinářství i šití roušek. Připomeňte si první měsíc covidu v zemi

Česko hledá premiéra: Sledujte volební servis CNN Prima NEWS. Vše, co potřebujete vědět