reklama

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, vzdal se poslaneckého mandátu

Zakladatel TOP 09, bývalý ministr financí a někdejší předseda lidovců Miroslav Kalousek končí po 22 letech ve Sněmovně. V úvodu úterní schůze se vzdal poslaneckého mandátu. Už dříve oznámil, že ve sněmovních volbách na podzim nebude kandidovat. „Dám si teď několik týdnů prázdniny,“ řekl Kalousek. Potom se rozhodne, co bude dělat dál.

reklama

Kalousek vystoupil jako první v úvodu schůze. Řekl, že všechna jednání Sněmovny se už budou v souvislosti s brzkým vyhlášením voleb konat v rámci volební kampaně.

K tématu

„Pokládám za racionální a taktické, aby ve Sněmovně dále v diskusi vystupovali ti poslanci, kteří se budou v letošních volbách ucházet o hlasy voličů, což já nejsem. Moje 22letá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní,“ řekl Kalousek.

„Rád bych se omluvil každému z vás, kdo se snad někdy cítil mým vystoupením dotčen. Bude mi ctí každého z vás kdykoliv pozdravit. Přeji vám hodně zdraví, radosti z práce a také občas trochu legrace. Vzdávám se mandátu člena Poslanecké sněmovny České republiky,“ uvedl Kalousek. Po svém projevu sklidil potlesk od poslanců napříč politickým spektrem.

Poslanecké křeslo místo Kalouska obsadí starosta města Roztoky a místopředseda TOP 09 Jan Jakob. Slib by měl složit ve středu. Předsedou poslaneckého klubu TOP 09 bude nově Vlastimil Válek.

Poslancem od roku 1998

O odchodu z dolní parlamentní komory mluvil 60letý Kalousek už dříve v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. „Každý je nahraditelný. Samozřejmě že jsem charakteristický poslanec. Takže tady nebude Kalousek. Někomu bude chybět, někomu to bude dělat radost. Jistě jsou poslanci, kteří když ze Sněmovny odejdou, nikdo si toho nevšimne. Až odejdu já, tak to bude znát. Někomu to bude líto, někdo z toho bude mít radost. To je asi všechno,“ prohlásil.

Miroslav Kalousek končí jako poslanec. Výrazný politik, který dělí společnost, vypráví vtipy a neváhal dát oponentovi...

Posted by CNN Prima NEWS on Tuesday, January 19, 2021

Kalousek zůstává aktivním členem TOP 09. Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová si podle něj přeje, aby dále chodil na zasedání vrcholných orgánů.

V dolní parlamentní komoře působil Kalousek od roku 1998, v poslanecké lavici seděl až do roku 2010 za lidovce. V letech 2003 až 2006 byl předsedou KDU-ČSL. V letech 2007 až 2009 byl ministrem financí v druhé vládě Mirka Topolánka.

Z KDU-ČSL odešel v roce 2009 a spolu s Karlem Schwarzenbergem založili stranu TOP 09. O rok později slavila „topka“ volební úspěch a Kalousek usedl ve vládě Petra Nečase (ODS) opět jako ministr financí.

K tématu

Tagy: politika Miroslav Kalousek TOP 09 poslanec Poslanecká sněmovna poslanecký mandát poslanecký slib exministr financí Jan Jakob

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama