Mladá válečnice Oleksandra se léčí v Česku. Na Ukrajině přežila výbuch granátu a zničila tank

Oleksandra Helbychová se po zásahu granátem léčí v karvinských lázních.Oleksandra Helbychová se po zásahu granátem léčí v karvinských lázních.

Statečná bojovnice z Ukrajiny se léčí v Česku

Příběh jednadvacetileté studentky z ukrajinského Lvova je příběhem velké odvahy a odhodlání. Oleksandra Helbychová nechala školu a odešla bojovat na frontu. A to rovnou do první linie. Při útoku na ruský tank ji ale zranil dělostřelecký granát. Teď se mladá žena léčí v karvinských lázních.

Dělostřelecká bitva je peklo, do kterého by se odvážil málokdo. Natož do první linie. Jednadvacetiletá Oleksandra se tam dostala z vlastní vůle. Po měsících tvrdých bojů v okolí ukrajinského Bachmutu ji zranil granát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusové zaútočili na elektrárny u Kyjeva. Jednu zcela zničili, tisíce lidí jsou bez energie

Zničila tank, přežila dopad granátu. Měsíc byla dokonce snajperem, pak zakotvila ve třetí úderné brigádě. Do útlé a křehké dívky by to řekl málokdo. Rodiče, kteří mají jen ji, jí vyčítali, že nechala studií kybernetické bezpečnosti na polytechnice a odjela bojovat. „Byla jsem zraněná poblíž Bachmutu, u obce Andrivka. Chtěla bych poděkovat fondu Future For Ukraine a lidem ČR, že my váleční veteráni máme možnost absolvovat rehabilitaci v Darkově,“ uvedla Oleksandra.

Její zapojení do válečného konfliktu ale nekončí. Zanedlouho se po rozcvičení zraněné levé ruky vrátí na bojiště. „To, co má Oleksandra za sebou, je pro nás těžce pochopitelné. Její odhodlání bojovat je velmi obdivuhodné,“ uvedla pro CNN Prima NEWS obchodní ředitelka Lázní Darkov Lenka Krótká.

V lázních je kromě ní i voják z povolání Anatolij. Ten se zranil u Bachmutu, když vynášel zraněné. Sám má dceru a neměl by radost, kdyby se rozhodla jít do války. „Nevím, co bych jí řekl, ale určitě bych jí pomohl, kdyby chtěla jít do války, aby nemusela být v první linii, aby neviděla tu hrůzu, tu krev, tu špínu, která tam je,“ sdělil Anatolij. V karvinských lázních Darkov se se zraněním z války léčilo už 35 ukrajinských vojáků, všichni se pak vrátili zpátky na frontu.

Tagy: