Mládě gorily narozené v pražské zoo dostalo netradiční jméno. Křtu přihlížely stovky lidí

Mládě gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo téměř před měsícem v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno Gaia. Gorilímu mláděti ho vybrala britská bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová, která se zabývá výzkumem primátů. Vědkyně v sobotu v pražské zoo gorilu před stovkami hostů slavnostně pokřtila.

Výběr jména má dva důvody. „Gaia znamená matka země,“ řekla Goodallová a dodala, že gorily jsou podle ní důležité pro zemi. Druhou inspirací pro výběr byl šimpanz jménem Gaia, kterého Goodallová se svým týmem zkoumá v Africe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přemnožení divočáci terorizují Ústí, žerou slepice i králíky. Bojíme se na zahradu, tvrdí lidé

Přírodovědkyni Goodallové je 90 let a velkou část své kariéry se věnovala studiu chování šimpanzů v přírodním parku v Tanzanii. Přednášela v mnoha zemích a navštívila i Českou republiku. „Už před lety ji zaujal náš projekt Toulavý autobus a opakovaně navštívila naši zoo,“ uvedl už dříve ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Toulavý autobus je naučný program pro školní děti v Kamerunu. Děti z programu vybraly jméno Mobi pro samičku narozenou v lednu.

Program u pavilonu Dja v sobotu ještě před gorilím křtem zahájil hudebník Jiří Bouda, který zahrál dvě písně na africký strunný nástroj kora. Goodallová dopoledne pokřtila před veřejností také český překlad své knihy Pangolina, která má šířit povědomí o luskounech. Ti jsou ohroženým druhem, který se často stává obětí pytláků. Loví je pro jejich údajně léčivé šupiny a maso, které je považované za luxusní delikatesu. Knihu Goodallová následně dala pražské zoo k dražbě – získal ji ředitel Bobek za 30 tisíc korun, které půjdou na podporu provozu zoo stejně jako výtěžek z běžného prodeje české verze knihy.

Třicetiletá samice Kijivu přivedla potomka na svět v pátek 12. dubna. Pohlaví nově narozené gorily zoo určila na základě testu DNA z trusu mláděte. Jde o druhé gorilí mládě narozené v Praze v tomto roce. Na začátku ledna se narodila samička, jež dostala jméno Mobi. Kijivu je babičkou gorilí samice Duni, které se Mobi narodila. Jak v případě Mobi, tak i nyní u potomka samice Kijivu, je otcem mláděte samec Kisumu.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po něm do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. Moja je matkou Duni.

Zoologická zahrada v Troji v současnosti chová gorily nížinné na dvou místech areálu. V novém pavilonu Rezervace Dja žije rodinná skupina vedená samcem Kisumuem, a to včetně nejstarší pražské gorily Kamby, která jako jediná pochází z volné přírody. V původním pavilonu ve spodní části zahrady, pojmenovaném Centrum Méfou, vytvořili samčí skupinu Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Richard už nesmí mít mláďata, protože jeho linie je v evropském chovu goril dostatečně zastoupena.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Medvědi migrují i do Česka, pozor hlavně v Javorníkách, říká expert. Jak se při setkání chovat?

Tagy: