reklama

Počasí v Česku ovlivní hurikán Epsilon. Způsobí silný vítr a vydatný déšť

Hurikán Epsilon, který vznikl nad Atlantikem, bude mít vliv i na počasí v Česku. Po prosluněném víkendu nás čeká deštivý týden. Teploty ale budou nadprůměrné, vystoupají až na 15 stupňů. V noci budou klesat k nule a meteorologové varují před přízemními mrazíky. Připravme se také na mlhu a mrholení.

reklama

Hurikán Epsilon se dostal z Bermud až do Evropy. Tropická bouře, na kterou Epsilon následně zeslábl, by měla ovlivnit počasí ve střední Evropě ve čtvrtek a v pátek. S ní by měla přijít vysoká oblačnost.

„Byl zajímavý už, když byl ještě hurikán. Jako bouře by se měl dostat k Britským ostrovům v úterý a do střední Evropy ve čtvrtek,“ řekla pro CNN Prima NEWS meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jana Hujslová. Bez ohledu na Epsilon by mělo být v Česku zataženo už od pondělí.

„Vliv tlakové výše nad východní Evropou zeslábne a přes naše území bude postupovat k východu zvlněná studená fronta. Za ní se ve středu do střední Evropy přechodně rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu,“ informovali odborníci ČHMÚ na webu.

Ve středu se mírně oteplí, o den později ale bude přes naše území postupovat frontální systém. Na konci týdne pak ovlivní počasí v Česku výběžek vyššího tlaku vzduchu, který znovu přinese oteplení. O víkendu by mohly teploty šplhat až k 16 stupňům.

pondělí bude zataženo nízkou oblačností, místy se objeví mlhy a mrholení. Na horách, ale i v nižších polohách může být polojasno. Odpoledne bude od západu přibývat oblačnosti a začne pršet. Teploty přes den vystoupají na 9 až 13 °C, při malé oblačnosti kolem 15 °C, v 1 000 m na horách kolem 11 °C.

Na úterý ČHMÚ předpovídá oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno. Ojediněle se znovu vyskytnou mlhy, na většině území bude pršet. Odpoledne by mělo srážek a částečně i oblačnosti ubývat. V noci teploty klesnou na 10 až 6 °C, v Čechách místy až 4 °C. Během dne se budou pohybovat mezi 8 až 12 °C, na východě kolem 15 °C.

I ve středu zůstane obloha zatažená, ojediněle se objeví přeháňky a ráno mlhy. Noční teploty spadnou k nule a meteorologové varují i před přízemními mrazíky. Přes den teploty vyšplhají na 10 až 14 °C.

Také ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, od západu se na většině území objeví přeháňky nebo déšť. Na Moravě a ve Slezsku se přechodně mraky roztrhají. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, nejvyšší denní 9 až 13 °C.

Také pátek bude deštivý, místy nás čekají srážky vydatné. Noční teploty klesnou na 7 až 3 °C, denní vystoupají na 9 až 13 °C.

I o víkendu bude zpočátku zataženo až oblačno a místy bude pršet, případně se objeví přeháňky. Ráno se místy vyskytnou mlhy, v neděli by ale mělo srážek i oblačnosti ubývat. Teploty v noci se budou pohybovat mezi 8 až 3 °C, přes den mezi 10 až 14 °C, při malé oblačnosti kolem 16 °C.

(Ex)hurikán Epsilon

  • Vznikl v okolí Bermudských ostrovů 21. října (5 500 kilometrů od Londýna).
  • Dosahoval rychlosti větru až 185 kilometrů za hodinu.
  • Jeho pozůstatky by se v úterý měly dostat k Britským ostrovům.
  • Počasí střední Evropy ovlivní ve čtvrtek a v pátek.
  • Způsobí velkou oblačnost a silné poryvy větru.
Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama