reklama

Za deště může být váš vůz na dálnici neviditelný. Víte, jak správně svítit?

Po delší pauze do České republiky dorazily vydatné deště. Řidičům obvykle nějakou dobu trvá, než si na změnu počasí zvyknou a hned si neuvědomí, že je třeba novým podmínkám přizpůsobit svůj pohyb po silničních a dálničních komunikacích. K tomu patří i správné osvětlení vozidla, bez něhož se auto může lehce stát takřka neviditelným.

reklama

Oblíbené rčení praví, že zhoršení povětrnostních podmínek ukáže, kdo je řidič a kdo pouze majitel řidičského oprávnění. S příchodem podzimu si musíme zvyknout na mnohem častější deště, ranní mlhy, plískanice nebo zkracující se čas denního světla. Počasí tuzemské řidiče pořádně prověří hned o právě probíhajícím prvním podzimním víkendu. Jak se ukázalo, na vydatné deště nejsme na silnicích stoprocentně připraveni.

Jeden z reportérů redakce CNN Prima NEWS natočil video na dálnici D8 ve směru na Prahu. Na něm je vidět, jak důležité je mít motorové vozidlo správně osvětleno. Pro provoz na dálnici to platí dvojnásob. Pohyb aut vyšší rychlostí totiž způsobuje, že se za vozidlem tvoří mnohem hustší „mrak“ odlétající vody než na běžné silnici. Za určitých okolností se může stát, že špatně osvětlený vůz je dokonce téměř neviditelný, což může vytvořit nebezpečnou situaci.

Jedna vana za vteřinu

„Vůbec si neuvědomujeme, že pneumatiky osobního vozu při stotřicetikilometrové rychlosti odvedou asi 140 litrů vody za vteřinu, což je už jedna slušně napuštěná koupelnová vana,“ řekl CNN Prima NEWS Roman Budský, dopravní expert z platformy Vize 0. V případě nákladních vozidel je to ještě více. „Za kamiony se vytvoří obrovská stěna vodní tříště, přes kterou nic nevidíte. I za deště platí, že byste měli jet pouze takovou rychlostí, abyste byli schopni zastavit na vzdálenost, na kterou dohlédnete,“ dodal Budský.

Zmíněné video zachycuje, jak řidič předjíždí dva kamiony, mezi nimiž je mezera. Do ní by se dalo zařadit a uvolnit prostor pro vozidla blížící se zezadu, jenže ve vodním oblaku je schována dodávka s přívěsem. Není přitom patrné, zda koncové svítilny přívěsu vůbec svítí. Viditelná červená světla na dodávce jsou v tomto případě k ničemu, protože je zcela zakrývá přívěs.

Zákon o silničním provozu přitom ukládá řidičům povinnost používat v takových podmínkách nejen běžná potkávací, ale i mlhová světla. „Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy,“ stojí v paragrafu 32, odstavci 4 zmíněné právní normy. Za porušení této povinnosti hrozí pokuta až do výše dvou tisíc korun.

Jak správně svítit

Pokud řidič za hustého deště svítí jen potkávacími světly, je to ještě ten lepší případ. Není totiž výjimkou, že i když prší, na silnicích a dálnicích se pohybují vozidla pouze s denním svícením. To znamená, že zadní svítilny nejsou vůbec zapnuté. „Často se setkáváme s tím, že čím více auto barevně splývá s okolím, tím hůře je osvětlené. Třeba vozidla v barvě holubí šedi,“ řekl CNN Prima NEWS Roman Budský.

Tuzemští řidiči nemají vždy jasno v tom, jak za daných povětrnostních podmínek svítit. „Problém je v tom, že zákon ani v nejmenším nenaznačuje definici mlhy. Osobně doporučuji používat mlhová světla při dohlednosti pod sto metrů. A zhoršené viditelnosti za mlhy je také potřeba přizpůsobit rychlost jízdy, což řada našich řidičů ne vždy udělá,“ dodal Budský. Odkazuje přitom na německé pravidlo, že při dohlednosti pod 50 metrů je třeba zapnout mlhovky a současně se pohybovat rychlostí do 50 kilometrů v hodině. „Samozřejmě druhým extrémem je ponechání zadních mlhových světel v činnosti i tam, kde není důvod. Jízda za tmy a slabšího deště za takovým řidičem je nejen velmi nepříjemná, ale kvůli oslňování i nebezpečná,“ uzavřel dopravní expert spolku Vize 0.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden
Vláda

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama