Moderátor ČT Železný se omluvil za konflikt s policisty. Zároveň jim vyčetl, že sestříhali video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu, ke kterému došlo mezi ním, městskou a státní policií v centru Prahy kvůli špatnému parkování. Své jednání vysvětluje tím, že se dozvěděl o nemoci blízkého. Za své chování se omluvil.

„V pondělí mě ‚přepadla‘ bulvární TV (její právo) k jakémusi videu. Nechápal jsem. Tak jsem dnes shlédl: Vteřina, kdy se dozvíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. Pak zapne kameru. (A městská policie video sestříhá). I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se,“ napsal Železný na svém Twitteru.

Zmiňovanou bulvární televizí myslel web Blesk.cz, který ho v pondělí večer oslovil a dal mu možnost se k incidentu vyjádřit. Železný však tvrdil, že netuší, o čem je řeč. „Vůbec, nevím, o co se jedná! Nezlobte se,“ uvedl.

Městská policie zveřejnila video na svém facebookovém profilu ve čtvrtek 16. března. „Tentokrát nenabídneme žádné akční scény v podobě hmatů, chvatů, pout či namířené pistole. Půjde spíš o jakousi ‚konverzační‘ etudu,“ zavtipkovala Městská policie hlavního města Prahy v popisku videa.

ČTĚTE TAKÉ: „Atentátník“ hrozil na Smíchově bombou, skončil na psychiatrii. Svědci popsali jeho řádění

„Snaha vyřešit banální dopravní přestupek upozorněním a výzvou k odjezdu se rozvinula ve čtyřicetiminutový proces, který vedle strážníků zaměstnal zcela zbytečně i policisty. Ale každý den není ten ‚pravý vořechový‘,“ doplnili strážníci na sociální síti.

Záznam z incidentu začíná až v momentě, kdy strážník řidiči vyčítá špatné parkování. „Řekl jsem, že jsem udělal chybu. Mně vadilo vaše chování,“ bránil se v reakci muž za volantem. „Mluvil jste na mě arogantně, a navíc ještě lžete. ‚Nechlapsky‘ lžete, chlap nelže,“ osočil pak příslušníka městské policie, který mu opakoval, že ho slušně žádal o přeparkování.

„To si je mám jako vzít ze vzduchu?“ reagoval Železný podrážděně na žádost o předložení dokumentů k vozidlu. „Chování neuvěřitelný, arogance neskutečná,“ začal se později rozčilovat. „To je pravda, zaparkovat na přechodu, to je arogance neskutečná,“ rýpl si do něj strážník. Moderátor se snažil ospravedlnit tím, že si potřeboval něco důležitého vyřídit a „za minutu odjet“.

Poté prohlásil, že pokutu nebude podepisovat, je však ochotný místo podpisu udělat kolečko a křížek. „Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trochu slušně,“ pokusil se muže uklidnit druhý zasahující strážník.

Že se nestydíte, pustil se Železný do strážníků

Jeho poznámka řidiče vytočila, přivolal proto na místo další hlídku. „Už vás mám opravdu dost. To, co jste teď udělal, že se nestydíte,“ pustil se do městské policie. Ve videu následuje střih, po kterém strážníci zmiňují možnost testu na drogy kvůli moderátorově chování a gestikulaci.

Po příjezdu druhého vozu městské policie si muž jeho posádce stěžoval na údajně problematické chování strážníků. „Tamhle váš pan kolega na mě řval, když poodešel jeho kolega s kamerou,“ tvrdil hlídce. „Strašně mi vadí, když někdo lže a je arogantní. A strašně mi vadí, když se ke mně někdo chová jinak než ke komukoliv jinému,“ vysvětlil Železný své rozhořčení.

Poté, co se odmítl podrobit testu na drogy, přivolali strážníci státní policii, která spor dořešila. Strážník s kamerou na závěr ještě popíchl řidiče, když z místa odjížděl bez zapnutého bezpečnostního pásu. „Pane řidiči, vy jste se nepřipoutal a už jste se rozjel. Dopustil jste se dalšího přestupku. Tento přestupek je řazen do bodového systému, nemůžu ho s vámi řešit na místě. Připoutejte se a jeďte, děkuji a na shledanou,“ ukončil „etudu“.

Tagy: