Mohutný útok na Kyjev: Metropolí otřásly výbuchy, Rusové zabíjeli. Zkázu města ukazují snímky
Ruské údery na Kyjev v noci na pondělí připravily o život deset lidí, 46 dalších utrpělo zranění, oznámil šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. Rusko podle něj na Ukrajinu zaútočilo balistickými raketami. Ruská armáda k útoku použila také bezpilotní letouny a řízené střely s plochou dráhou letu, píše agentura Reuters. Zkázu ve městě odhalují fotografie světových agentur.
V ukrajinské metropoli se ozvalo více než deset výbuchů a byl spuštěn letecký poplach, napsala agentura AFP s odvoláním na své reportéry na místě. Tkačenko původně informoval o třech obětech. „Počet obětí vzrostl na sedm,“ uvedl na platformě Telegram s tím, že záchranné složky vyprostily další těla z trosek zasažených budov.
ČTĚTE TAKÉ: Jak bude vypadat svět za deset let? Chmurnou vizi 450 profesionálů rámují zbraně a války
„Nepřítel útočí balistickými raketami. Zůstaňte prosím v úkrytu,“ napsal dříve. Informoval o poškození domu a garáží v Podilské čtvrti a padajících troskách v Holosijivské čtvrti.
Zelenskyj vyzval spojence
Kyjevský starosta Vitalij Kličko nedlouho po útoku řekl, že v zasažené obytné budově v Podilské čtvrti zůstali uvězněni lidé mezi sedmým a devátým patrem. Záchranáři následně z částečně poničeného domu zachránili 15 lidí, oznámil. Tři ženy a šest dětí bylo evakuováno z horních pater.
Intelligence once again indicates that the Russians are preparing a new massive strike. This is typical of Putin: right after America’s Independence Day and before the NATO Summit in Ankara. Russia wants to bring more evil and kill people. Please stay safe and heed any air raid… pic.twitter.com/VExSG7ldZo
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 5, 2026
V Darnycké čtvrti byly podle Tkačenka zasaženy tři výškové obytné budovy. V této kyjevské čtvrti minulý čtvrtek přišlo o život nejméně 30 lidí při rozsáhlém ruském útoku, připomíná Reuters.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na základě zpravodajských informací varoval, že Rusko chystá další velký útok na Ukrajinu. Spojence zároveň vyzval ke včasným dodávkám střel do systémů protivzdušné obrany Patriot, pomohou podle něj chránit životy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drsné podmínky, dotřesy, zranění záchranáři i psi. Čeští hrdinové popsali misi ve Venezuele