OBRAZEM: Inaugurace neobvykle. Motorkáři, Pavel v davu fanynek i celebrity mávající z oken

Inauguraci nově zvoleného prezidenta Petra Pavla provázelo několik zajímavých momentů. Petr Pavel například splnil svůj slib a vrátil na Pražský hrad standartu, kterou ukradla skupina Ztohoven. Při jeho pozdravu občanům z balkonu pak zazněla píseň Časy se mění v podání zpěvačky Kateřiny Marie Tiché a dětského sboru. Více než stovka motorkářů vyjela na spanilou jízdu městem.

Jedním z nejvýraznějších okamžiků inaugurace Petra Pavla bylo vrácení ukradené standarty. Tu v roce 2015 vyměnila skupina Zhotoven za rudé trenýrky na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.

Při rozvinutí standarty Pavel promluvil k zaplněnému třetímu nádvoří Pražského hradu z balkonu, na který vystoupil spolu s manželkou Evou. Jeho příchod návštěvníci ocenili bouřlivým potleskem a Kateřina Marie Tichá zazpívala v doprovodu Kühnova dětského sboru státní hymnu. Po Pavlově projevu pak zaznělo Časy se mění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zeman se stal zajatcem zámku v Lánech, říká politolog. Zmínil i jeho nejhorší přešlap

Zpívalo se také u pokládání květin k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Pavel se zde také pozdravil s davem svých příznivců, rozdal několik podpisů a s některými fanoušky se vyfotografoval. Lidé zpívali Ach synku, synku a volali „Ať žije Pavel“. Mnoho z nich gratulovalo novému prezidentovi k převzetí úřadu, přálo mu hodně štěstí a děkovalo mu.

Prezidentský slib složil Pavel ve Vladislavském sále Pražského hradu, čímž zahájil své pětileté funkční období. Po složení přísahy, kterou pronesl zpaměti, zákonodárci i hosté dlouho tleskali. Následovala statní hymna a z Petřína se ozvalo 21 dělových salv.

Inauguraci si nenechaly ujít také známé osobnosti. Na Pražský hrad dorazila například modelka Taťána Kuchařová, herečka Dana Morávková s hudebním skladatelem Petrem Maláskem, režisér Zdeněk Svěrák, herec Martin Dejdar nebo herečka Eva Holubová, která fanouškům mávala z okna.

Ku příležitosti inaugurace vyjela v 11 hodin z pražského Výstaviště více než stovka motorkářů na spanilou jízdu městem. Jaroslav Vavřina z klubu Harley-Davidson řekl, že akci pořádali proto, že Pavla podporovali po celou dobu trvání jeho předvolební kampaně. „Chtěli jsme ho jako prezidenta a to přání se nám vyplnilo,“ dodal.

Tagy: