CNN Prima News moratorium

moratorium

Výpis příspěvků ke štítku „moratorium“

Návrat ocelářů z Liberty do práce se posedmé odkládá. Podle odborů ale jednání nestojí

Návrat zaměstnanců hutní společnosti Liberty Ostrava do práce se opět odkládá o týden, potvrdil redakci CNN Prima NEWS předseda odborové organizace ocelárny Liberty Roman Bečica. Doma jsou zaměstnanci od loňského 22. prosince, přičemž jejich nástup se každý týden posouvá, protože většina provozů v huti stojí. Aktuální odklad je již sedmý. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Zástupci ostravské ocelárny potvrdili, že většina zaměstnanců nadále pokračuje se stoprocentní náhradou mzdy na základě takzvaných jiných překážek na straně zaměstnavatele, a to až do 19. února.

Aby lidi nekončili v exekucích, rozvolníme pravidla splátek, hlásí některé společnosti

Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) zareagovala na konec takzvaného covidového úvěrového moratoria, které většině klientů vyprší v listopadu. Mnozí totiž využili zákonného šestiměsíčního odkladu splátek kvůli první vlně pandemie, ale nyní, když možnost nesplácet končí, jsou na tom stejně, ne-li hůře než před pandemií. Asociace jim proto umožní splácení dluhu rozložit.

Podnikatelé nesplácejí úvěry za téměř 140 miliard, kvůli koronaviru využili moratorium

Podle údajů České národní banky se v posledním srpnovém týdnu zvýšil objem podnikatelských úvěrů, u nichž došlo ke schválení odložení splátek, na bezmála 139 miliard korun. Největší podíl tvoří půjčky poskytnuté podnikatelům v sektoru ubytování, stravování a pohostinství. Zde se objem půjček v dluhovém moratoriu od konce července zvýšil o více než půl miliardy korun.

Na Smartwings a ČSA teď nelze vyhlásit úpadek, soud oznámil mimořádné moratorium

Městský soud v Praze vyhověl žádosti Českých aerolinií a Smartwings a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Mimořádné moratorium platí na maximálně tři měsíce, lze ho ještě za mimořádných okolností o čtvrt roku prodloužit. Vyplývá to z dokumentů, které soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz. Letadla obou firem budou dál létat.

Posečkejte se splatností našich závazků, žádají Smartwings. O moratoriu rozhodne soud

Společnosti skupiny Smartwings Group, tedy Smartwings a ČSA, podaly ve středu u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria na splatnost svých závazků. Učinily tak na základě zákona označovaného jako lex COVID ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru. Redakci CNN Prima NEWS to sdělila mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková v tiskové zprávě.